| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Co dalej ze spółdzielniami po zmianach w ustawie deregulacyjnej

Co dalej ze spółdzielniami po zmianach w ustawie deregulacyjnej

Na początku marca br. Lewiatan otrzymał do konsultacji kolejną wersję projektu tzw. ustawy deregulacyjnej. W porównaniu z projektem z 12 października 2009 r., Ministerstwo Gospodarki usunęło z niego bez podania przyczyn w uzasadnieniu wiele z proponowanych wcześniej zmian w ustawach m.in.: Prawo spółdzielcze, ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, ustawy o grach i zakładach wzajemnych, ustawa o narodowym zasobie archiwalnym.

Celem projektu deregulacyjnego jest ograniczenie jak największej liczby barier administracyjnych dla przedsiębiorców i obywateli. Projekt ustawy w wersji pierwotnej składał się z kilkudziesięciu nowelizacji różnych przepisów prawa np.: CIT, PIT, VAT, Prawo spółdzielcze, koszty sądowe, kodeks spółek handlowych, ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, ustawa o wychowaniu w trzeźwości, prawo upadłościowe i naprawcze, o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych itd.

Proponowane w nim zmiany dotyczyły obszarów, w których zidentyfikowano na przestrzeni ostatnich lat liczne bariery i były odpowiedzią Ministerstwa Gospodarki na postulaty i potrzeby biznesu.

Niestety w marcowej wersja projektu w porównaniu z projektem październikowym Ministerstwo Gospodarki usunęło bez podania przyczyn w uzasadnieniu do projektu wiele z proponowanych wcześniej zmian w wielu ustawach, m.in.: Prawo spółdzielcze, ustawy o narodowym zasobie archiwalnym, ustawy o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, ustawy o grach i zakładach wzajemnych, ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego, ustawy Prawo farmaceutyczne, ustawy Prawo dewizowe, ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, ustawy o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych.

Jako przykład niekorzystnych zmian można wskazać usunięcie z projektu nowelizacji ustawy Prawo spółdzielcze. Zmiany proponowane w pierwszej wersji projektu miały charakter systemowy - umożliwiały spółdzielniom pracy swobodne przekształcanie w spółki prawa handlowego. Ich wprowadzenie jest konieczne, gdyż obecnie w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego przekształcenie spółdzielni w spółkę możliwe jest jedynie w drodze likwidacji spółdzielni. Zdaniem podmiotów działających w tej formie stanowi to nadmierne i niepotrzebne utrudnienie dla przedsiębiorców.

Dlatego w opinii Lewiatana pozostawienie dotychczasowych rozwiązań prawnych odnośnie spółdzielni pracy bez zmian, oceniamy jako działanie nieracjonalne i nieprzystające do obecnych realiów obrotu gospodarczego.

Zdaniem Lewiatan, kolejna wersja projektu ustawy powinna zawierać szczegółowe zestawienie uwag nadesłanych w procesie konsultacji przez wszystkie zainteresowane projektem strony. Zestawienie uwag powinno zawierać również komentarz Ministerstwa Gospodarki do poszczególnych uwag. To zagwarantowałoby pełną przejrzystość stanowienia nowych przepisów prawa.

PKPP/IN

Polecamy: Przedsiębiorca w sądzie Wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK