| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Co dalej ze spółdzielniami po zmianach w ustawie deregulacyjnej

Co dalej ze spółdzielniami po zmianach w ustawie deregulacyjnej

Na początku marca br. Lewiatan otrzymał do konsultacji kolejną wersję projektu tzw. ustawy deregulacyjnej. W porównaniu z projektem z 12 października 2009 r., Ministerstwo Gospodarki usunęło z niego bez podania przyczyn w uzasadnieniu wiele z proponowanych wcześniej zmian w ustawach m.in.: Prawo spółdzielcze, ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, ustawy o grach i zakładach wzajemnych, ustawa o narodowym zasobie archiwalnym.

Celem projektu deregulacyjnego jest ograniczenie jak największej liczby barier administracyjnych dla przedsiębiorców i obywateli. Projekt ustawy w wersji pierwotnej składał się z kilkudziesięciu nowelizacji różnych przepisów prawa np.: CIT, PIT, VAT, Prawo spółdzielcze, koszty sądowe, kodeks spółek handlowych, ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, ustawa o wychowaniu w trzeźwości, prawo upadłościowe i naprawcze, o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych itd.

Proponowane w nim zmiany dotyczyły obszarów, w których zidentyfikowano na przestrzeni ostatnich lat liczne bariery i były odpowiedzią Ministerstwa Gospodarki na postulaty i potrzeby biznesu.

Niestety w marcowej wersja projektu w porównaniu z projektem październikowym Ministerstwo Gospodarki usunęło bez podania przyczyn w uzasadnieniu do projektu wiele z proponowanych wcześniej zmian w wielu ustawach, m.in.: Prawo spółdzielcze, ustawy o narodowym zasobie archiwalnym, ustawy o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, ustawy o grach i zakładach wzajemnych, ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego, ustawy Prawo farmaceutyczne, ustawy Prawo dewizowe, ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, ustawy o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych.

Jako przykład niekorzystnych zmian można wskazać usunięcie z projektu nowelizacji ustawy Prawo spółdzielcze. Zmiany proponowane w pierwszej wersji projektu miały charakter systemowy - umożliwiały spółdzielniom pracy swobodne przekształcanie w spółki prawa handlowego. Ich wprowadzenie jest konieczne, gdyż obecnie w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego przekształcenie spółdzielni w spółkę możliwe jest jedynie w drodze likwidacji spółdzielni. Zdaniem podmiotów działających w tej formie stanowi to nadmierne i niepotrzebne utrudnienie dla przedsiębiorców.

Dlatego w opinii Lewiatana pozostawienie dotychczasowych rozwiązań prawnych odnośnie spółdzielni pracy bez zmian, oceniamy jako działanie nieracjonalne i nieprzystające do obecnych realiów obrotu gospodarczego.

Zdaniem Lewiatan, kolejna wersja projektu ustawy powinna zawierać szczegółowe zestawienie uwag nadesłanych w procesie konsultacji przez wszystkie zainteresowane projektem strony. Zestawienie uwag powinno zawierać również komentarz Ministerstwa Gospodarki do poszczególnych uwag. To zagwarantowałoby pełną przejrzystość stanowienia nowych przepisów prawa.

PKPP/IN

Polecamy: Przedsiębiorca w sądzie Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK