| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Realizacja konwencji o prawach dziecka ma być priorytetem rządu

Realizacja konwencji o prawach dziecka ma być priorytetem rządu

Rada Ministrów przyjęła informację dotyczącą realizacji Konwencji o Prawach Dziecka, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989 r., w dwudziestą rocznicę jej podpisania, przedłożoną przez ministra edukacji narodowej.

Rząd uznaje, że realizacja praw opisanych we wszystkich dziedzinach i obszarach Konwencji o Prawach Dziecka powinna być priorytetem władz i przedmiotem stałej troski wszystkich Polaków.

Obowiązujące w prawie polskim przepisy mające chronić prawa dziecka są zgodne z postanowieniami Konwencji. Najwyższym źródłem tych praw jest Konstytucja RP, w której zawarto podstawowe zasady ustrojowe w dziedzinie stosunków rodzinnych, w tym zasadę ochrony praw dzieci. Podstawowym aktem prawnym w zakresie prawa rodzinnego pozostaje nadal Kodeks rodzinny i opiekuńczy z 1964 r. z późniejszymi zmianami.

W 2005 r. Sejm uchwalił ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Do zapewnienia pełnej realizacji praw dziecka utworzona została także instytucja Rzecznika Praw Dziecka. Obecnie w Sejmie prowadzone są prace nad dalszym wzmocnieniem roli rzecznika, w kierunku umożliwienia mu występowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, Sądem Najwyższym i Naczelnym Sądem Administracyjnym w sprawach dotyczących interesu i praw dziecka.

Więcej: Prawnik.pl

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawnik.pl

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK