| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Zmiany w postępowaniu sądowym

Zmiany w postępowaniu sądowym

Celem przyjętej przez Radę Ministrów nowelizacji Kodeksu Postępowania Cywilnego jest usprawnienie postępowania sądowego. Wśród zmian pojawi się zaproponowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości możliwość nagrywania rozpraw, czyli tzw. protokół elektroniczny.

Projekt noweli umożliwi zapis czynności sądowych z wykorzystaniem najnowszych technologii, czyli sporządzanie w sądach protokołu elektronicznego. Protokół sądowy będzie zapisywany w wersji audio lub audio-wideo.

Utrwalanie przebiegu rozpraw w sposób elektroniczny jest już praktykowane w wielu państwach – w Stanach Zjednoczonych, Australii, Hiszpanii, i Wielkiej Brytanii.

Technologie cyfrowe rejestrujące dźwięk lub dźwięk i obraz pozwalają utrwalić rzeczywiste sformułowania uczestników postępowania sądowego. Umożliwiają także pełne utrwalanie poszczególnych czynności, tak jak one w rzeczywistości wyglądały. Zapis audio lub audio-video zapewnia lepsze podstawy do oceny zebranego materiału dowodowego i kontroli instancyjnej niż tradycyjny protokół (pisemny).

Ustawodawca założył, że w takiej sytuacji protokół tradycyjny zostanie ograniczony do wskazania gdzie i kiedy czynność miała miejsce i kto w niej uczestniczył oraz umieszczenia najważniejszych oświadczeń procesowych stron i rozstrzygnięć sądu.

Istotnym faktem jest ułatwienie pracy sędziemu, który zostanie zwolniony z konieczności dyktowania protokolantowi treści protokołu, co faktycznie może skrócić czas rozprawy.

Więcej: Prawnik.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK