| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Dobre prognozy dla złota

Dobre prognozy dla złota

Od 12 marca br. cena złota zaczęła ponownie wzrastać, na dzień 16 marca br. złoto kosztowało 1126.65 dolarów za uncję. Historyczny rekord ceny złota wynosi 1226,20 USD i został pobity na początku grudnia ubiegłego roku.

Mijająca dekada była złotym okresem dla złota – jego cena wzrosła o blisko 290 proc. Dla porównania główne indeksy naszej giełdy zwyżkowały o około 27 proc., natomiast wiodący indeks amerykańskiej giełdy S&P500 jest za ten okres na stracie stanowiącej 25 proc.

Złoto dawało zarobić również w krótszych okresach czasu, o czym można się przekonać na wyniku pierwszego funduszu złota Investor Gold FIZ. Funkcjonuje on 3,5 roku, i w tym okresie, wg wyceny na koniec lutego br., dał zarobić 86 proc. W tym czasie indeks warszawskiej giełdy WIG spadł o 12 proc. Jakie losy czekają złoto w najbliższej przyszłości i co sądzą o tym potentaci rynku finansowego?

Okazuje się, że ci znów przewidują silną pozycję złota. I tak, Goldman Sachs podwyższył na początku lutego wcześniejszą 12-miesięczną prognozę ceny złota z 1365 dolarów do 1380 dolarów za uncję. Już za 2-3 miesiące notowania złota mogą osiągnąć poziom 1235 dolarów – wynika z prognoz specjalistów tego banku.

Barclays Capital przewiduje, że cena złota w czwartym kwartale tego roku będzie wynosić 1235 dolarów. Z kolei wg analityków rynków towarowych banku HSBC notowania złota sięgną jeszcze w tym roku 1300 dolarów.

Natomiast specjaliści banku UBS podwyższyli ostatnio swoje wcześniejsze prognozy i przewidują w tym roku cenę złota na poziomie 1135 dolarów oraz 1250 dolarów w przyszłym roku. Jest wiele przesłanek dla wzrostów cen złota. Najważniejsze to: niestabilna sytuacja gospodarcza w Stanach Zjednoczonych, a także w Europie, zagrożenie inflacją, rosnące zadłużenia i deficyty budżetowe, przebudowa rezerw banków centralnych, konflikty polityczne, które mogą przerodzić się w zbrojne, szczególnie na Bliskim Wschodzie.

Te czynniki sprzyjają wzrostom cen złota, które ludzie traktują jako bezpieczną ostoję dla swego majątku w trudnych czasach.

Obecnie jest prowadzona publiczna sprzedaż certyfikatów funduszu Investor Gold FIZ, która zakończy się 24 marca. Jest to jedyna emisja certyfikatów „funduszu złota” w tym półroczu. Kolejną emisję planujemy na jesieni tego roku. Cena emisyjna jednego Certyfikatu wynosi 1.845,40 zł i została określona na podstawie wyceny aktywów funduszu na 7 dni przed rozpoczęciem emisji.

Polecamy: Inwestycje.wieszjak.pl 

Investors TFI/IN

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tooba.pl

Projekty domów gotowych i garaży

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK