| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Dobre nastroje na warszawskim parkiecie

Dobre nastroje na warszawskim parkiecie

Dobre nastroje nie opuszczają inwestorów na warszawskiej giełdzie. Dynamiczne zwyżki z poprzedniego tygodnia były kontynuowane także w trakcie ostatnich pięciu sesji, choć ich skala nie była już tak pokaźna, jak poprzednio. Indeks największych spółek zyskał ponad 1 proc. a wskaźnik szerokiego rynku zwyżkował o ponad 2 proc.

Gwiazdami były jednak indeksy małych i średnich firm. mWIG40 zyskał 3,5 proc. a sWIG80 wzrósł o 3 proc. Obroty na rynku „maluchów i średniaków” bardzo wyraźnie się zwiększyły.

Rosną one zresztą już drugi tydzień z rzędu, wskazując, że nie są to ruchy przypadkowe. Oba indeksy pokonały z łatwością poprzednie szczyty całej, trwającej ponad rok tendencji wzrostowej. Ich większym „kolegom” wciąż do tego trochę brakuje. WIG20 od dłuższego czasu najbardziej „zapatrzony” jest na Wall Street. Mimo to, nie poszedł śladem Nasdaqa, czy S&P500 i nie zdobył się na ustanowienie rekordu. W przypadku największych spółek nie widać zupełnie wzrostu obrotów.

Trwająca już cztery tygodnie tendencja wzrostowa „prosi się” o korektę, ale rynek ma swoje prawa i nie jest wykluczone, że „z marszu” zdecyduje się na jeszcze jeden zryw. Byłoby to bardzo korzystne z punktu widzenia byków, ponieważ pokonane w ten sposób szczyty broniłyby indeksy przed późniejszymi spadkami.

Z pewnością w komfortowej sytuacji znalazły się pod tym względem mWIG40 i sWIG80. Z punktu widzenia indeksów branżowych, stawka w mijającym tygodniu była wyjątkowo wyrównana. Zdecydowanym liderem były znów firmy spożywcze, których wskaźnik zwyżkował o ponad 4,5 proc., jednak po ponad 2 proc. zyskały sektor bankowy, budownictwo i informatyka. Tylko nieznacznie w tyle została telekomunikacja, której subindeks wzrósł o niecałe 2 proc.

Sporym wydarzeniem była sprzedaż przez Skarb Państwa kolejnego pakietu akcji. Tym razem walory Bogdanki „poszły” w prywatne ręce w inny sposób, niż walory Lotosu, czy KGHM. Zaoferowane zostały w całości naszym funduszom emerytalnym. Transakcję przeprowadzono równie szybko i sprawnie, jak poprzednie. Tym razem kurs akcji notowanych na giełdzie nie „zdążył” nawet spaść.

Mało tego, wzrósł w ciągu tygodnia o ponad 7,5 proc. W tym roku przychody z prywatyzacji przyniosły już budżetowi ponad 5 mld zł. Trzeba też zauważyć, że pozbywanie się przez Skarb Państwa akcji o tak dużej wartości zupełnie nie wpływa negatywnie na sytuację na rynku wtórnym, czego można się było obawiać. Na ten rok przewidziano jednak aż 25 mld zł wpływów z prywatyzacji. Wkrótce czekają nas oferty PZU i Taurona.

Polecamy: Inwestycje.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK