| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wicepremier Pawlak na XVI Forum Bankowym

Wicepremier Pawlak na XVI Forum Bankowym

- Polska jest liderem w pozyskiwaniu środków unijnych. Musimy stworzyć narzędzia, które pomogą optymalnie je wykorzystać dla rozwoju krajowej gospodarki – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas XVI Forum Bankowego. Spotkanie zorganizowane przez Związek Banków Polskich odbyło się 11 marca br. w Warszawie.

W opinii wicepremiera Pawlaka konieczne jest stworzenie odpowiednich instytucji poręczeniowych i pożyczkowych, które pozwolą zagospodarować fundusze zewnętrzne i podnosić konkurencyjność polskich przedsiębiorstw.

– W najbliższych latach do naszego kraju może wpłynąć nawet 80 mld euro. Olbrzymi strumień finansowy zostanie skierowany na wspieranie innowacyjności – podkreślił.

Wiceszef rządu zwrócił uwagę na rosnącą rolę gospodarki elektronicznej. Trwają prace nad powszechnym użyciem e-podpisu oraz dowodów osobistych z kartą chipową.

– Te innowacyjne rozwiązania sprawią, że korzystanie z usług bankowych w Polsce stanie się jeszcze bardziej bezpieczne i praktyczne – argumentował.

W opinii prezesa Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztofa Pietraszkiewicza rozwój bankowości elektronicznej sprzyja rozwojowi sektora finansowego.

– Możemy osiągnąć znacznie więcej, stosując nowoczesne metody zarządzania ryzykiem – zaznaczył.

Rozwój gospodarki opartej na wiedzy i nowych technologiach jest jednym z priorytetów przedstawionej przez Komisję Europejską strategii „Europa 2020”.

– Plan zakłada również zwiększenie nakładów na badania i rozwój, podnoszenie kwalifikacji zawodowych i walkę z ubóstwem – wyjaśnił wicepremier Pawlak.

Dodał, że celem Strategii jest wyjście z kryzysu i przygotowanie europejskiej gospodarki na wyzwania następnego dziesięciolecia.

– UE skutecznie poradzi sobie ze spowolnieniem jeśli będzie rozwijała rynek wewnętrzny – podkreślił wiceszef polskiego rządu. Obecnie polski handel zagraniczny, podobnie jak w Niemczech, w 70 proc. opiera się na wymianie w ramach Europy.

Tegoroczne Forum Bankowe poświęcone było polskiemu sektorowi bankowemu w perspektywie do 2030 r., konsekwencjom kryzysu na rynku finansowym w obszarze regulacyjnym, a także znaczeniu systemu poręczeń i gwarancji kredytów bankowych jako skutecznego instrumentu pobudzania gospodarki w warunkach znaczącej nierównowagi budżetu państwa.

MG/IN

Polecamy: Finanse osobiste Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TomTom

Założona w 1991 firma TomTom (AEX:TOM2) jest wiodącym na świecie dostawcą produktów i usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych ukierunkowanym na dostarczenie wszystkim kierowcom najlepszych na świecie rozwiązań nawigacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK