| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wicepremier Pawlak na XVI Forum Bankowym

Wicepremier Pawlak na XVI Forum Bankowym

- Polska jest liderem w pozyskiwaniu środków unijnych. Musimy stworzyć narzędzia, które pomogą optymalnie je wykorzystać dla rozwoju krajowej gospodarki – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas XVI Forum Bankowego. Spotkanie zorganizowane przez Związek Banków Polskich odbyło się 11 marca br. w Warszawie.

W opinii wicepremiera Pawlaka konieczne jest stworzenie odpowiednich instytucji poręczeniowych i pożyczkowych, które pozwolą zagospodarować fundusze zewnętrzne i podnosić konkurencyjność polskich przedsiębiorstw.

– W najbliższych latach do naszego kraju może wpłynąć nawet 80 mld euro. Olbrzymi strumień finansowy zostanie skierowany na wspieranie innowacyjności – podkreślił.

Wiceszef rządu zwrócił uwagę na rosnącą rolę gospodarki elektronicznej. Trwają prace nad powszechnym użyciem e-podpisu oraz dowodów osobistych z kartą chipową.

– Te innowacyjne rozwiązania sprawią, że korzystanie z usług bankowych w Polsce stanie się jeszcze bardziej bezpieczne i praktyczne – argumentował.

W opinii prezesa Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztofa Pietraszkiewicza rozwój bankowości elektronicznej sprzyja rozwojowi sektora finansowego.

– Możemy osiągnąć znacznie więcej, stosując nowoczesne metody zarządzania ryzykiem – zaznaczył.

Rozwój gospodarki opartej na wiedzy i nowych technologiach jest jednym z priorytetów przedstawionej przez Komisję Europejską strategii „Europa 2020”.

– Plan zakłada również zwiększenie nakładów na badania i rozwój, podnoszenie kwalifikacji zawodowych i walkę z ubóstwem – wyjaśnił wicepremier Pawlak.

Dodał, że celem Strategii jest wyjście z kryzysu i przygotowanie europejskiej gospodarki na wyzwania następnego dziesięciolecia.

– UE skutecznie poradzi sobie ze spowolnieniem jeśli będzie rozwijała rynek wewnętrzny – podkreślił wiceszef polskiego rządu. Obecnie polski handel zagraniczny, podobnie jak w Niemczech, w 70 proc. opiera się na wymianie w ramach Europy.

Tegoroczne Forum Bankowe poświęcone było polskiemu sektorowi bankowemu w perspektywie do 2030 r., konsekwencjom kryzysu na rynku finansowym w obszarze regulacyjnym, a także znaczeniu systemu poręczeń i gwarancji kredytów bankowych jako skutecznego instrumentu pobudzania gospodarki w warunkach znaczącej nierównowagi budżetu państwa.

MG/IN

Polecamy: Finanse osobiste Wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK