REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wicepremier Pawlak na XVI Forum Bankowym

REKLAMA

REKLAMA

- Polska jest liderem w pozyskiwaniu środków unijnych. Musimy stworzyć narzędzia, które pomogą optymalnie je wykorzystać dla rozwoju krajowej gospodarki – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas XVI Forum Bankowego. Spotkanie zorganizowane przez Związek Banków Polskich odbyło się 11 marca br. w Warszawie.

W opinii wicepremiera Pawlaka konieczne jest stworzenie odpowiednich instytucji poręczeniowych i pożyczkowych, które pozwolą zagospodarować fundusze zewnętrzne i podnosić konkurencyjność polskich przedsiębiorstw.

REKLAMA

– W najbliższych latach do naszego kraju może wpłynąć nawet 80 mld euro. Olbrzymi strumień finansowy zostanie skierowany na wspieranie innowacyjności – podkreślił.

Wiceszef rządu zwrócił uwagę na rosnącą rolę gospodarki elektronicznej. Trwają prace nad powszechnym użyciem e-podpisu oraz dowodów osobistych z kartą chipową.

– Te innowacyjne rozwiązania sprawią, że korzystanie z usług bankowych w Polsce stanie się jeszcze bardziej bezpieczne i praktyczne – argumentował.

W opinii prezesa Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztofa Pietraszkiewicza rozwój bankowości elektronicznej sprzyja rozwojowi sektora finansowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Możemy osiągnąć znacznie więcej, stosując nowoczesne metody zarządzania ryzykiem – zaznaczył.

Rozwój gospodarki opartej na wiedzy i nowych technologiach jest jednym z priorytetów przedstawionej przez Komisję Europejską strategii „Europa 2020”.

– Plan zakłada również zwiększenie nakładów na badania i rozwój, podnoszenie kwalifikacji zawodowych i walkę z ubóstwem – wyjaśnił wicepremier Pawlak.

Dodał, że celem Strategii jest wyjście z kryzysu i przygotowanie europejskiej gospodarki na wyzwania następnego dziesięciolecia.

UE skutecznie poradzi sobie ze spowolnieniem jeśli będzie rozwijała rynek wewnętrzny – podkreślił wiceszef polskiego rządu. Obecnie polski handel zagraniczny, podobnie jak w Niemczech, w 70 proc. opiera się na wymianie w ramach Europy.

Tegoroczne Forum Bankowe poświęcone było polskiemu sektorowi bankowemu w perspektywie do 2030 r., konsekwencjom kryzysu na rynku finansowym w obszarze regulacyjnym, a także znaczeniu systemu poręczeń i gwarancji kredytów bankowych jako skutecznego instrumentu pobudzania gospodarki w warunkach znaczącej nierównowagi budżetu państwa.

MG/IN

Polecamy: Finanse osobiste Wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA