| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polska i Niemcy rozmawiają o wspólnej polityce rolnej

Polska i Niemcy rozmawiają o wspólnej polityce rolnej

W tym tygodniu odbyła się wspólna konferencja prasowa Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP Marka Sawickiego oraz Federalnej Minister Żywności, Rolnictwa i Ochrony Konsumentów Niemiec Ilse Aigner, która przyjechała do Warszawy na zaproszenie polskiego ministra.

Głównymi poruszanymi zagadnieniami były kwestie związane z przyszłością Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku, funkcjonowaniem łańcucha żywnościowego oraz bioenergią.

- Polityka, która próbuje uwzględnić interesy 27 państw, jest niezwykle trudna, ale należy rozmawiać, aby zbliżyć te stanowiska – powiedział gospodarz spotkania podsumowując rozmowy o przyszłości WPR po roku 2013.

Minister Marek Sawicki podkreślił, że Polska i Niemcy mają jednolite zdanie odnośnie konieczności utrzymania odpowiedniego budżetu WPR. Tym bardziej, że nowe wyzwania i rosnące wymagania dotyczące ochrony środowiska, zachowania krajobrazu oraz zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego wymagają znacznych nakładów. Szef polskiego resortu rolnictwa poinformował również, że obie strony opowiadają się za utrzymaniem I i II filara Wspólnej Polityki Rolnej, czyli utrzymaniem środków zarówno na płatności bezpośrednie, jak i na rozwój obszarów wiejskich.

Ministrowie wymienili także poglądy na temat funkcjonowania łańcucha żywnościowego. Zgadzają się, że nie funkcjonuje on najlepiej. Jak zaznaczył minister Marek Sawicki sprawa ta, w Polsce często wyśmiewana, ma zupełnie inny odbiór w Niemczech. Minister przypomniał, że analiza tego łańcucha wynika z decyzji Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. Zwrócił uwagę, że w Niemczech np. zakazane prawnie są tzw. opłaty półkowe.

Kolejnym tematem poruszanym w trakcie rozmów była dyrektywa glebowa. Strony podzielają pogląd, że obecnie realizowane działania w zakresie ochrony gleb są wystarczające.

Minister Marek Sawicki poinformował, że strona polska zainteresowana jest współpracą w dziedzinie energii odnawialnej, biogazu i biomasy. Podkreślił, że strona niemiecka jest w tej dziedzinie znacznie bardziej zaawansowana.

Niemiecka minister Ilse Aigner z zainteresowaniem odniosła się do takiej współpracy. Powiedziała, że jesteśmy najbliższymi sąsiadami i dyskusje na temat przyszłości WPR prowadzą do lepszego zrozumienia wzajemnych stanowisk. Wyraziła zadowolenie z przychylnego podejścia ministra Marka Sawickiego do zorganizowania wspólnej dyskusji w ramach Trójkąta Weimarskiego.

Zaznaczyła także, że kwestie dotyczące funkcjonowania łańcucha żywnościowego są niezwykle istotne, że musi on być przejrzysty i transparentny.

MRiRW/IN

Polecamy: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK