| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polska i Niemcy rozmawiają o wspólnej polityce rolnej

Polska i Niemcy rozmawiają o wspólnej polityce rolnej

W tym tygodniu odbyła się wspólna konferencja prasowa Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP Marka Sawickiego oraz Federalnej Minister Żywności, Rolnictwa i Ochrony Konsumentów Niemiec Ilse Aigner, która przyjechała do Warszawy na zaproszenie polskiego ministra.

Głównymi poruszanymi zagadnieniami były kwestie związane z przyszłością Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku, funkcjonowaniem łańcucha żywnościowego oraz bioenergią.

- Polityka, która próbuje uwzględnić interesy 27 państw, jest niezwykle trudna, ale należy rozmawiać, aby zbliżyć te stanowiska – powiedział gospodarz spotkania podsumowując rozmowy o przyszłości WPR po roku 2013.

Minister Marek Sawicki podkreślił, że Polska i Niemcy mają jednolite zdanie odnośnie konieczności utrzymania odpowiedniego budżetu WPR. Tym bardziej, że nowe wyzwania i rosnące wymagania dotyczące ochrony środowiska, zachowania krajobrazu oraz zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego wymagają znacznych nakładów. Szef polskiego resortu rolnictwa poinformował również, że obie strony opowiadają się za utrzymaniem I i II filara Wspólnej Polityki Rolnej, czyli utrzymaniem środków zarówno na płatności bezpośrednie, jak i na rozwój obszarów wiejskich.

Ministrowie wymienili także poglądy na temat funkcjonowania łańcucha żywnościowego. Zgadzają się, że nie funkcjonuje on najlepiej. Jak zaznaczył minister Marek Sawicki sprawa ta, w Polsce często wyśmiewana, ma zupełnie inny odbiór w Niemczech. Minister przypomniał, że analiza tego łańcucha wynika z decyzji Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. Zwrócił uwagę, że w Niemczech np. zakazane prawnie są tzw. opłaty półkowe.

Kolejnym tematem poruszanym w trakcie rozmów była dyrektywa glebowa. Strony podzielają pogląd, że obecnie realizowane działania w zakresie ochrony gleb są wystarczające.

Minister Marek Sawicki poinformował, że strona polska zainteresowana jest współpracą w dziedzinie energii odnawialnej, biogazu i biomasy. Podkreślił, że strona niemiecka jest w tej dziedzinie znacznie bardziej zaawansowana.

Niemiecka minister Ilse Aigner z zainteresowaniem odniosła się do takiej współpracy. Powiedziała, że jesteśmy najbliższymi sąsiadami i dyskusje na temat przyszłości WPR prowadzą do lepszego zrozumienia wzajemnych stanowisk. Wyraziła zadowolenie z przychylnego podejścia ministra Marka Sawickiego do zorganizowania wspólnej dyskusji w ramach Trójkąta Weimarskiego.

Zaznaczyła także, że kwestie dotyczące funkcjonowania łańcucha żywnościowego są niezwykle istotne, że musi on być przejrzysty i transparentny.

MRiRW/IN

Polecamy: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dremel

BIG ON DETAIL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK