| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Minister Rostowski o konsolidacji finansów publicznych

Minister Rostowski o konsolidacji finansów publicznych

Minister Rostowski wygłasza wystąpienie na Forum Bankowym 2010 W ramach XVI Forum Bankowego Związku Banków Polskich, które odbyło się 11 marca br. w Warszawie, minister finansów Jacek Rostowski wygłosił wystąpienie, w którym zapowiedział przedstawienie w najbliższym czasie założeń do pierwszych czterech ustaw z Planu Rozwoju i Konsolidacji Finansów Publicznych.

W pierwszej ustawie zostanie wprowadzona tzw. doraźna reguła wydatkowa. Reguła ta ma zapewnić, że wydatki niesztywne, tj. takie, które nie wynikają z już obowiązujących ustaw, nie będą mogły rosnąć szybciej niż o 1 pkt proc. powyżej inflacji w skali roku. Docelowo wprowadzona zostanie reguła budżetowa, zgodnie z którą wzrost wydatków będzie zależał m.in. od wzrostu PKB.

W trzech pozostałych założeniach przewiduje się zniesienie obowiązku przeznaczania na wojsko wydatków w wysokości 1,95 proc. PKB, włączenie nowo przyjętych funkcjonariuszy służb mundurowych do powszechnego systemu emerytalnego oraz ustalenie nowej - kapitałowej bazy dla rent. Zdaniem Jacka Rostowskiego ustawy dotyczące emerytur mundurowych i rent dadzą efekty w dalszym terminie, podobnie jak wprowadzenie reguły budżetowej.

Natomiast ustawa o stabilności finansów publicznych, przewidująca wprowadzenie reguły wydatkowej, ma dać efekty w krótszym czasie.

Oprócz zapowiedzi przedstawienia założeń do pierwszych czterech ustaw z Planu, minister przedstawił również stanowisko Ministerstwa Finansów w sprawie nowego kształtu nadzoru finansowego w Europie oraz w sprawie funkcjonowania systemu doręczeniowo-gwarancyjnego w Polsce.

Minister poinformował również, że deficyt sektora finansów publicznych w 2009 roku wyniósł ok. 7 proc. PKB. Zapowiedział też, że zysk wypracowany w ubiegłym roku przez Narodowy Bank Polski zostanie wykorzystany do obniżenia długu publicznego i deficytu budżetowego.

XVI Forum Bankowe ZBP odbyło się pod hasłem „Możliwości finansowania rozwoju gospodarczego przez banki po kryzysie na rynkach finansowych”. Forum Bankowe to najważniejsze doroczne wydarzenie sektora bankowego, podczas którego odbywają się debaty dotyczące najważniejszych problemów środowiska bankowego. Uczestniczą w nich bankowcy oraz przedstawiciele administracji państwowej, banku centralnego i świata nauki.

Polecamy: Inwestycje.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK