| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Dane z Japonii rozczarowały inwestorów

Dane z Japonii rozczarowały inwestorów

Na całym świecie indeksy poruszają się w bardzo wąskim zakresie. Nowe argumenty otrzymują i optymiści, i pesymiści. Rozstrzygnięcia brak.

W czwartek rano (11 marca br.) lekko rozczarowały dane o wzroście PKB Japonii. Ostateczny odczyt za IV kw. 2009 roku obniżono do 0,9 proc. z 1,1 proc. kw/kw, co po zannualizowaniu daje wzrost PKB nie o 4,6 proc., jak szacowano w poprzedniej publikacji, ale 3,8 proc. r/r. Ubiegły rok podsumowały dzisiaj również Łotwa (PKB spadł o 16,9 proc.), Czechy (-3,1 proc. r/r) i Portugalia (-2,7 proc. r/r).

W ciągu sesji najważniejszymi publikacjami makroekonomicznymi miały być informacje o amerykańskim rynku pracy i deficycie handlowym, ale plany te pokrzyżował Szwajcarski Bank Narodowy, który wprawdzie nie zaskoczył decyzją w sprawie stóp procentowych (bez zmian na poziomie 0,25 proc.), ale tego samego nie można powiedzieć o komunikacie skierowanym do uczestników rynku.

Kiedy bankierzy centralni znani z lakonicznych zwrotów sugerują, aby podejmując decyzję o kredycie hipotecznym zachować "ekstremalną ostrożność", można sądzić, że niekoniecznie są zdania, że rynek walutowy i ceny nieruchomości najgorsze wstrząsy mają za sobą.

Inwestorzy zareagowali na ten komunikat wyprzedażą euro względem franka oraz dolara. Na wartości tracił również złoty - po południu euro było o ponad 5 gr droższe niż dzień wcześniej (ok. 3,91 zł), a frank, który wczoraj osiągnął najniższy poziom od stycznia 2009 roku, dzisiaj był droższy o ok. 4 gr i kosztował 2,67 zł.

Na rynkach akcji w dalszym ciągu czekamy na rozstrzygnięcie średnioterminowej sytuacji. Im więcej zagranicznych banków i międzynarodowych instytucji publikuje raporty analityczne i prognozy, tym więcej argumentów na poparcie swojego stanowiska otrzymują zarówno kupujący, jak i sprzedający akcje.

Przykładowo Bank Światowy stwierdził, że Europie nie grozi drugie dno recesji, a w tym samym czasie trwają gorączkowe prace nad utworzeniem Europejskiego Funduszu Walutowego, a agencja Standard and Poor's ostrzega inwestorów, że plany redukowania zadłużenia przedstawione przez Grecję są zbyt optymistyczne.

O huśtawce nastrojów na zagranicznych rynkach może świadczyć również fakt, że indeks giełdy w Atenach, który wczoraj był liderem globalnych wzrostów, dzisiaj znalazł się na szarym końcu stawki. W Atenach na ulice znowu wyszli ludzie protestujący przeciwko drastycznym reformom.
WIG20 w czwartek poruszał się powyżej poziomu 2400 pkt. i zakończył sesję spadkiem o 0,4 proc. Sesja się odbyła.

Polecamy: Komentarze rynkowe Wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK