| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Narodowy Bank Szwajcarii radzi zachować ostrożność

Narodowy Bank Szwajcarii radzi zachować ostrożność

Narodowy Bank Szwajcarii nie zmienił stóp procentowych na czwartkowym posiedzeniu (11 marca br.), ale ostrzegł banki i kredytobiorców by były „ekstremalnie ostrożne” w ocenie perspektyw wzrostu rynku kredytów hipotecznych i cen nieruchomości.

Troska banku centralnego bierze się z wyjątkowości obecnej sytuacji. SNB przypomina, że obecne stopy procentowe utrzymywane są na rekordowo niskim poziomie (LIBOR dla franka szwajcarskiego spadł do 0,25 proc.), ale nie będzie trwało to wiecznie.

A w momencie, w którym stopy procentowe zaczną być podnoszone, raty kredytów hipotecznych wzrosną, a wyższe oprocentowanie może ponownie zmniejszyć popyt na nieruchomości, co może mieć wpływ na ich wartość.

Dlatego – zdaniem banku centralnego – należy szczególnie ostrożnie podchodzić zarówno do oceniania perspektyw przyszłych rat kredytów hipotecznych, jak i wymaganego wkładu własnego.

Bank odnotował z pewnym zaniepokojeniem, że obecnie obostrzenia w dostępie do kredytów – zarówno hipotecznych jak i konsumenckich – zostały złagodzone, choć jak do tej pory nie przełożyło się to na istotny wzrost akcji kredytowej.

Jednocześnie SNB nie przedstawił jasnej deklaracji, co do okresu, w którym należy spodziewać się podwyżek stóp procentowych. W najnowszej projekcji inflacji zakłada się, że pozostanie ona poniżej 1 proc. do końca przyszłego roku. Władze SNB zapowiedziały, że utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie poza ten okres, zagrozić może wzrostem cen. Dlatego należy spodziewać się wzrostu stóp procentowych zanim inflacja zacznie rosnąć, być może już w drugiej połowie tego roku.

Jednak chwilowo SNB ma inne zmartwienie – umocnienie franka wobec euro, spowodowane przede wszystkim za sprawą słabości wspólnej waluty. Ponieważ umocnienie franka działa w podobny sposób co zacieśnianie polityki pieniężnej (podnoszenie stóp), ze względu na spadek atrakcyjności eksportu, SNB uznając ożywienie gospodarcze za kruche, zamierza w dalszym ciągu zapobiegać umocnieniu franka przeprowadzając interwencje na rynku walutowym. Bank Centralny w Szwajcarii przyznał się w dzisiejszym komunikacie do ich przeprowadzenia w ostatnim czasie.

Kredyty we frankach szwajcarskich są coraz mniej popularne wśród nowych kredytobiorców, ale szacujemy, że kredyty hipoteczne w tej walucie spłaca nie mniej niż pół miliona polskich rodzin. Ze względu na rekordowo niskie stopy procentowe i umocnienie złotego w ostatnim czasie, raty tych kredytów są niższe niż kiedykolwiek wcześniej i zapewne przez dłuższy czas (co najmniej kilka miesięcy) ta korzystna sytuacja nie zmieni się.

W dalszej perspektywie rozsądnym byłoby wzięcie sobie do serca dzisiejszych ostrzeżeń SNB i przygotowanie się na możliwy wzrost rat kredytów, ponieważ jeśli bank centralny uzna takie działanie za korzystne dla zapanowania nad ryzykiem inflacji, zezwoli i na umocnienie franka i podniesie stopy procentowe, co będzie miało wpływ na wysokość rat kredytów płaconych w Polsce.

Zobacz także: Kredyty.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK