| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > UKNF: ile odłożymy, tyle będziemy mieć na starość

UKNF: ile odłożymy, tyle będziemy mieć na starość

Przewiduje się, że emerytura wypłacana z dwóch obowiązkowych filarów – Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (zarządzanego przez ZUS) i otwartych funduszy emerytalnych (OFE) – będzie o ponad połowę niższa od ostatniego miesięcznego wynagrodzenia. W najtrudniejszej sytuacji materialnej mogą znaleźć się osoby odprowadzające najniższe składki (np. prowadzące działalność gospodarczą na własny rachunek).

Liczba osób oszczędzających na dodatkową emeryturę w dobrowolnym III filarze jest w Polsce niewielka. Z danych UKNF wynika, że pod koniec 2009 roku 1,14 mln osób korzystało z możliwości odkładania pieniędzy z myślą o przyszłej emeryturze, z czego ok. 30 proc. poprzez pracownicze programy emerytalne (PPE) oraz ok. 70 proc. poprzez indywidualne konta emerytalne (IKE) . 

IKE działa podobnie do długoterminowej lokaty, chociaż zysk może być wyższy niż na lokacie. Zyski są zwolnione z podatku od dochodów kapitałowych (tzw. „podatku Belki”) w przypadku wypłaty środków po 60. roku życia. Każdy, kto chce korzystać ze zwolnienia od podatku może posiadać jedno IKE, ale wolno je przekształcać już po roku bez żadnych dodatkowych opłat oraz wpłacać dowolne kwoty w różnych odstępach czasu. Aby stać się uczestnikiem IKE wystarczy mieć ukończone 16 lat.

IKE daje możliwość wyboru sposobu oszczędzania, który należy dopasować do swoich oczekiwań oraz wiedzy z zakresu finansów. Umowa o prowadzenie IKE zawierana jest w formie pisemnej pomiędzy oszczędzającym a jedną z czterech grup instytucji finansowych nadzorowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF):

• bankiem – w formie rachunku bankowego (rachunku oszczędnościowego),

• funduszem inwestycyjnym – w formie inwestycji w jednostki uczestnictwa wybranych funduszy inwestycyjnych, zarządzanych przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych,
• zakładem ubezpieczeń – w formie ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym,
• podmiotem prowadzącym działalność maklerską – w formie świadczenia usług, polegających na wykonywaniu zleceń dotyczących instrumentów finansowych i prowadzenie rachunku papierów wartościowych oraz rachunku pieniężnego.

Dodatkowe oszczędzanie na emeryturę jest szczególnie opłacalne dla osób młodych – dzięki procentowi składanemu regularne odkładanie nawet niewielkich kwot, nie obciążających nadmiernie budżetu domowego, może pozwolić uzyskać znacząco wyższą emeryturę .
Im wcześniej zaczniemy odkładać środki na emeryturę, tym większy kapitał mamy szansę zgromadzić. 

UKNF/IN

Zobacz także: Emerytury.wieszjak.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Tarsa

Specjalizuje się w tematyce finansowej i rachunkowej. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK