| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Prywatyzacja pracownicza narzędziem rozwoju przedsiębiorstw

Prywatyzacja pracownicza narzędziem rozwoju przedsiębiorstw

- Pracownicy mający zapewnioną pracę i udział we własności przedsiębiorstwa charakteryzują się większą odwagą w działaniu, bardziej przejmują się w losami firmy oraz nie boją się trudnych wyzwań – powiedział wicepremier minister gospodarki Waldemar Pawlak na konferencji poświęconej prywatyzacji pracowniczej. Spotkanie odbyło się 8 marca br. w Ministerstwie Gospodarki.

- W dzisiejszych czasach o wartości firmy i jej pozycji na rynku nie decyduje wyłącznie kapitał, ale przede wszystkim ludzie, ich wiedza i zaangażowanie oraz dobrze zorganizowana forma własności – powiedział wicepremier Pawlak.

- Pracownicy i menedżerowie przejmują część lub całość akcji prywatyzowanego przedsiębiorstwa, a następnie zarządzają firmą jako jej właściciele – wyjaśnił wicepremier.

Zdaniem szefa MG taka forma własności sprzyja pomysłowości w zakresie poszerzania rynków oraz tworzenia nowych miejsc pracy.

W Polsce dominującą formą prywatyzacji pracowniczej, jest leasing pracowniczy.

- Takie rozwiązanie ma niebagatelne znaczenie dla społeczności lokalnych, w których prywatyzowana firma to często główne miejsce zatrudnienia – powiedział wicepremier.

Przypomniał, że MG opracowało „Przewodnik po prywatyzacji pracowniczej”, w którym znajduje się wiele praktycznych wskazówek dotyczących prywatyzacji z udziałem pracowników.

Wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan dodał, że program ten nie jest skierowany wyłącznie do spółek Skarbu Państwa, ale również do prywatnych przedsiębiorców.

- Kiedyś rozwiązania te dedykowane były małym firmom. Dziś poręczenia i gwarancje skierowane są również do większych przedsięwzięć – podkreślił wiceminister.

Zdaniem socjologa z Instytutu Politologii UKSW prof. Pawła Ruszkowskiego, pracowniczy sposób zarządzania przynosi nie tylko zysk materialny pracownikom spółki.

- W formule prowadzenia biznesu takich firm dostrzega się elementy nowego typu kapitalizmu, który nastawiony jest na podnoszenie jakości indywidualnych i zbiorowych relacji pracowniczych – powiedział prof. Paweł Ruszkowski.

20 października 2009 roku rząd przyjął program Wspieranie prywatyzacji poprzez udzielanie poręczeń spółkom z udziałem pracowników i jednostek samorządu terytorialnego (spółek aktywności obywatelskiej), zmierzający do wsparcia prywatyzacji pracowniczej w Polsce. Opracowany został również poradnik dotyczący tego projektu, który znajduje się na stronie internetowej MG.

Zobacz także: Praca.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK