| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rośnie stopa bezrobocia

Rośnie stopa bezrobocia

Według szacunków stopa bezrobocia rejestrowanego (na podstawie liczby pracujących z końca stycznia) wyniosła w lutym 2010 roku 13 proc. i w porównaniu do stycznia 2010 roku wzrosła o 0,3 punktu procentowego. W analogicznym okresie ubiegłego roku (styczeń 2009 – luty 2009) odnotowano wzrost natężenia bezrobocia - o 0,5 punktu (z poziomu 10,4 proc. do poziomu 10,9 proc.).

W lutym 2010 roku wzrost stopy bezrobocia (w granicach od 0,5 do 0,1 punktu) odnotowano w piętnastu województwach. Najsilniejszy wzrost (o 0,5 punktu) miał miejsce w województwie dolnośląskim, w którym wystąpił też jeden z najsilniejszych wzrostów liczby bezrobotnych. Z kolei w województwie podlaskim liczba bezrobotnych zwiększyła się o 493 osoby, co spowodowało, że stopa bezrobocia pozostała na poziomie z końca stycznia 2010 roku.

Liczba bezrobotnych w końcu lutego 2010 roku wyniosła 2 102,6 tys. osób (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy) i w porównaniu do końca stycznia 2010 roku wzrosła o 50,1 tys. osób (2,4 proc.).

Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku (luty 2009 - styczeń 2009) odnotowano wzrost liczby bezrobotnych - o 84,4 tys. (o 5,2 proc.). Zatem notowana w lutym br. dynamika wzrostu liczby bezrobotnych była dwukrotnie niższa, niż przed rokiem.

Wzrost liczby bezrobotnych w lutym 2010 roku miał miejsce we wszystkich województwach, przy czym najsilniejszy (procentowy) w województwie:

  • dolnośląskim - o 3,9 proc. (o 6,1 tys. osób);
  • śląskim - o 3,9 proc. (o 7 tys. osób);
  • wielkopolskim - o 3,5 proc. (o 5,1 tys. osób).

Luty, podobnie, jak grudzień i styczeń, należą do miesięcy, kiedy bezrobocie zwiększa się. Rejestrują się osoby po zakończeniu umów na czas określony, jak również wcześniej wykreślone z ewidencji z tytułu niepotwierdzenia gotowości do pracy.

Najczęstszym, sygnalizowanym przez urzędy pracy, powodem wyłączeń z ewidencji były podjęcia pracy oraz dobrowolna rezygnacja ze statusu bezrobotnego.

Liczba wolnych miejsc pracy i wolnych miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w lutym 2010 roku (na podstawie meldunków wojewódzkich urzędów pracy) wyniosła 80,5 tys. i w porównaniu do stycznia 2010 roku wzrosła o 20 tys. czyli o 33,2 proc.

W lutym 2009 roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 64,9 tys. ofert pracy (o 2,7 tys. mniej niż w styczniu 2009 roku tj. o 3,9 proc. ).

Wzrost liczby wolnych miejsc pracy i wolnych miejsc aktywizacji zawodowej w lutym 2010 roku w porównaniu do stycznia 2010 roku odnotowano w piętnastu województwach, przy czym zdecydowanie najsilniejszy (względny) w województwie lubelskim – o 102 proc. (o 2,3 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej). Większość wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej jest tworzona w ramach zatrudnienia subsydiowanego.

Nieznaczny spadek wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej odnotowano jedynie w województwie śląskim – o 2,2 proc. tj. o 0,2 tys.

MPiPS/IN

Zobacz także: Zatrudnienie.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK