| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rośnie stopa bezrobocia

Rośnie stopa bezrobocia

Według szacunków stopa bezrobocia rejestrowanego (na podstawie liczby pracujących z końca stycznia) wyniosła w lutym 2010 roku 13 proc. i w porównaniu do stycznia 2010 roku wzrosła o 0,3 punktu procentowego. W analogicznym okresie ubiegłego roku (styczeń 2009 – luty 2009) odnotowano wzrost natężenia bezrobocia - o 0,5 punktu (z poziomu 10,4 proc. do poziomu 10,9 proc.).

W lutym 2010 roku wzrost stopy bezrobocia (w granicach od 0,5 do 0,1 punktu) odnotowano w piętnastu województwach. Najsilniejszy wzrost (o 0,5 punktu) miał miejsce w województwie dolnośląskim, w którym wystąpił też jeden z najsilniejszych wzrostów liczby bezrobotnych. Z kolei w województwie podlaskim liczba bezrobotnych zwiększyła się o 493 osoby, co spowodowało, że stopa bezrobocia pozostała na poziomie z końca stycznia 2010 roku.

Liczba bezrobotnych w końcu lutego 2010 roku wyniosła 2 102,6 tys. osób (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy) i w porównaniu do końca stycznia 2010 roku wzrosła o 50,1 tys. osób (2,4 proc.).

Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku (luty 2009 - styczeń 2009) odnotowano wzrost liczby bezrobotnych - o 84,4 tys. (o 5,2 proc.). Zatem notowana w lutym br. dynamika wzrostu liczby bezrobotnych była dwukrotnie niższa, niż przed rokiem.

Wzrost liczby bezrobotnych w lutym 2010 roku miał miejsce we wszystkich województwach, przy czym najsilniejszy (procentowy) w województwie:

  • dolnośląskim - o 3,9 proc. (o 6,1 tys. osób);
  • śląskim - o 3,9 proc. (o 7 tys. osób);
  • wielkopolskim - o 3,5 proc. (o 5,1 tys. osób).

Luty, podobnie, jak grudzień i styczeń, należą do miesięcy, kiedy bezrobocie zwiększa się. Rejestrują się osoby po zakończeniu umów na czas określony, jak również wcześniej wykreślone z ewidencji z tytułu niepotwierdzenia gotowości do pracy.

Najczęstszym, sygnalizowanym przez urzędy pracy, powodem wyłączeń z ewidencji były podjęcia pracy oraz dobrowolna rezygnacja ze statusu bezrobotnego.

Liczba wolnych miejsc pracy i wolnych miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w lutym 2010 roku (na podstawie meldunków wojewódzkich urzędów pracy) wyniosła 80,5 tys. i w porównaniu do stycznia 2010 roku wzrosła o 20 tys. czyli o 33,2 proc.

W lutym 2009 roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 64,9 tys. ofert pracy (o 2,7 tys. mniej niż w styczniu 2009 roku tj. o 3,9 proc. ).

Wzrost liczby wolnych miejsc pracy i wolnych miejsc aktywizacji zawodowej w lutym 2010 roku w porównaniu do stycznia 2010 roku odnotowano w piętnastu województwach, przy czym zdecydowanie najsilniejszy (względny) w województwie lubelskim – o 102 proc. (o 2,3 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej). Większość wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej jest tworzona w ramach zatrudnienia subsydiowanego.

Nieznaczny spadek wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej odnotowano jedynie w województwie śląskim – o 2,2 proc. tj. o 0,2 tys.

MPiPS/IN

Zobacz także: Zatrudnienie.wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK