| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Europa 2020 − KE przedstawiła nową strategię gospodarczą

Europa 2020 − KE przedstawiła nową strategię gospodarczą

Nowa strategia gospodarcza na kolejne dziesięciolecie przedstawia czynniki o największym znaczeniu dla ożywienia gospodarki. Są to wzrost inteligentny, wzrost zrównoważony oraz wzrost sprzyjający włączeniu społecznemu. Aby wzrost gospodarczy spełniał te wszystkie warunki, potrzebna jest koordynacja polityki na szczeblu krajowym i unijnym.

Strategia Europa 2020 DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano , zredagowana w chwili, gdy europejska gospodarka dźwiga się z najpoważniejszego kryzysu gospodarczego w historii UE, mówi wprost o rozmiarach stojących przed nami wyzwań. Kryzys ujawnił fundamentalne słabości w gospodarce zmagającej się z wyzwaniami wynikającymi z globalizacji, szczupłości zasobów oraz starzenia się społeczeństwa.

Komisja uważa, że Europa może stawić im czoła, jeżeli zmobilizuje się do budowania bardziej przyjaznego dla środowiska oraz innowacji rynku sprzyjającego integracji społecznej.

Strategia zakłada propagowanie przemysłu niskoemisyjnego, inwestycje w tworzenie nowych produktów, rozwijanie potencjału gospodarki cyfrowej oraz modernizację kształcenia i szkolenia. Zaproponowano pięć celów ilościowych, w tym zwiększenie zatrudnienia przynajmniej do 75 proc. (aktualnie 69 proc.) oraz podwyższenie nakładów na badania i rozwój do 3 proc. PKB (aktualnie zaledwie 2 proc. PKB, czyli dużo mniej niż w USA i Japonii).

Strategia zakłada również osiągnięcie celów „20/20/20” w zakresie klimatu i energii, które już teraz należą do najbardziej ambitnych na świecie, a w zakresie walki z ubóstwem proponuje cel polegający na ograniczeniu go o 25 proc. (co oznacza wydźwignięcie ponad próg ubóstwa 20 mln osób).

W dziedzinie edukacji Komisja zaleca działania na rzecz zmniejszenia odsetka uczniów przerywających naukę (z aktualnych 15 proc. do poniżej 10 proc.) oraz zwiększenie liczby osób z wyższym wykształceniem w grupie osób około 30-letnich (z aktualnych 31 proc. do 40 proc.).

W strategii zaleca się rządom krajowym ustalenie celów krajowych uwzględniających warunki lokalne oraz ułatwiających osiągnięcie celów w całej Europie. Komisja będzie monitorować postępy w tym zakresie, a gdyby podejmowane działania były niewystarczające, będzie wystosowywać ostrzeżenia.

UE juz teraz śledzi stan finansów publicznych, aby zapobiec brakowi równowagi, który mógłby mieć zgubny wpływ na gospodarkę strefy euro. Nowa strategia może pójść nieco dalej i objąć inne kwestie mające negatywny wpływ na konkurencyjność gospodarki całej UE.

Strategia zawiera siedem inicjatyw przewodnich, których celem jest zwiększenie wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Obejmują one programy dotyczące poprawy warunków i dostępu do finansowania BiR, powszechny dostęp do szybkiego Internetu oraz większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Szefowie państw UE przedyskutują te kwestie na spotkaniu, które odbędzie się jeszcze w tym miesiącu. Szczegóły, w tym cele krajowe, zostaną omówione na szczycie, prawdopodobnie w czerwcu tego roku.

KE/IN

Zobacz także: Finanse osobiste Wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK