| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rekordowe unijne dotacje na projekty energetyczne

Rekordowe unijne dotacje na projekty energetyczne

Na dofinansowanie 43 projektów dotyczących gazociągów i energii elektrycznej UE przeznaczyła 2,3 mld euro – to największa w historii UE kwota przyznana na infrastrukturę energetyczną.

Gazociągi Nabucco (łączący rejon Morza Kaspijskiego z Austrią przez Turcję) i Galsi (łączący Algierię z Włochami przez Sardynię), należą do 31 unijnych projektów w sektorze gazu. Dwanaście innych projektów dotyczy modernizacji połączeń pomiędzy sieciami energetycznymi, tak aby poszerzyć unijną sieć energetyczną poprzez przyłączenie krajów położonych na obrzeżach UE, takich jak Irlandia, Malta, Litwa, Łotwa i Estonia.

Pakiet dotacji pochłonie resztę z 3,98 mld euro przeznaczonych przez UE w czasie recesji na pobudzenie rozwoju gospodarczego. Oczekuje się, że wybrane do dofinansowania projekty przyczynią się do stworzenia nowych miejsc pracy i umożliwią przetrwanie wielu małym przedsiębiorstwom, zwłaszcza w branży budowlanej i usługowej. Unijny wkład może pomóc w pozyskaniu środków inwestycyjnych z sektora prywatnego, których wartość może sięgnąć nawet 22 mld euro.

Nowy komisarz ds. energii Günther Oettinger zapowiedział też, że projekty te przyczynią się do dywersyfikacji dostaw gazu i usprawnienia przepływu energii pomiędzy państwami członkowskimi.

„Komisja nigdy jeszcze nie przeznaczyła tak dużej kwoty na projekty energetyczne", stwierdził komisarz i dodał, że środki te pomogą w realizacji projektów inwestycyjnych w sektorze energii w okresie trudnej sytuacji gospodarczej.

„Osiągnięcie europejskich celów w zakresie energii i klimatu wymaga dużych i ryzykownych nakładów na infrastrukturę, które charakteryzują się długim okresem zwrotu z inwestycji. Problem polega na tym, że w dzisiejszych warunkach gospodarczych prace nad tymi projektami mogą ulec opóźnieniu.”

Pierwszą transzę dotacji rozdysponowano już w grudniu: 1,5 mld euro przekazano na 9 projektów dotyczących morskiej energii wiatrowej i 6 projektów w zakresie składowania powodującego zmiany klimatu dwutlenku węgla.

Ponad połowa zużywanej w UE energii pochodzi spoza jej terytorium. Znaczna jej część pochodzi z Rosji, której konflikty z Ukrainą i innymi krajami tranzytu były w ostatnich latach przyczyną przerw w dostawach gazu.

KE/IN

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK