| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rekordowe unijne dotacje na projekty energetyczne

Rekordowe unijne dotacje na projekty energetyczne

Na dofinansowanie 43 projektów dotyczących gazociągów i energii elektrycznej UE przeznaczyła 2,3 mld euro – to największa w historii UE kwota przyznana na infrastrukturę energetyczną.

Gazociągi Nabucco (łączący rejon Morza Kaspijskiego z Austrią przez Turcję) i Galsi (łączący Algierię z Włochami przez Sardynię), należą do 31 unijnych projektów w sektorze gazu. Dwanaście innych projektów dotyczy modernizacji połączeń pomiędzy sieciami energetycznymi, tak aby poszerzyć unijną sieć energetyczną poprzez przyłączenie krajów położonych na obrzeżach UE, takich jak Irlandia, Malta, Litwa, Łotwa i Estonia.

Pakiet dotacji pochłonie resztę z 3,98 mld euro przeznaczonych przez UE w czasie recesji na pobudzenie rozwoju gospodarczego. Oczekuje się, że wybrane do dofinansowania projekty przyczynią się do stworzenia nowych miejsc pracy i umożliwią przetrwanie wielu małym przedsiębiorstwom, zwłaszcza w branży budowlanej i usługowej. Unijny wkład może pomóc w pozyskaniu środków inwestycyjnych z sektora prywatnego, których wartość może sięgnąć nawet 22 mld euro.

Nowy komisarz ds. energii Günther Oettinger zapowiedział też, że projekty te przyczynią się do dywersyfikacji dostaw gazu i usprawnienia przepływu energii pomiędzy państwami członkowskimi.

„Komisja nigdy jeszcze nie przeznaczyła tak dużej kwoty na projekty energetyczne", stwierdził komisarz i dodał, że środki te pomogą w realizacji projektów inwestycyjnych w sektorze energii w okresie trudnej sytuacji gospodarczej.

„Osiągnięcie europejskich celów w zakresie energii i klimatu wymaga dużych i ryzykownych nakładów na infrastrukturę, które charakteryzują się długim okresem zwrotu z inwestycji. Problem polega na tym, że w dzisiejszych warunkach gospodarczych prace nad tymi projektami mogą ulec opóźnieniu.”

Pierwszą transzę dotacji rozdysponowano już w grudniu: 1,5 mld euro przekazano na 9 projektów dotyczących morskiej energii wiatrowej i 6 projektów w zakresie składowania powodującego zmiany klimatu dwutlenku węgla.

Ponad połowa zużywanej w UE energii pochodzi spoza jej terytorium. Znaczna jej część pochodzi z Rosji, której konflikty z Ukrainą i innymi krajami tranzytu były w ostatnich latach przyczyną przerw w dostawach gazu.

KE/IN

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Wachowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »