| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Świat wychodzi z kryzysu, ale w różnym tempie

Świat wychodzi z kryzysu, ale w różnym tempie

— Bieżący rok będzie okresem powolnego wychodzenia z recesji największych gospodarek oraz dynamicznego wzrostu Chin, Indii i Brazylii, ale także wciąż poważnego ryzyka dla gospodarki światowej i rynków finansowych – to główne wnioski raportu Global Economic Outlook przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.

Japonia – kraj drepcze w miejscu. Mimo, że Japonia jako pierwsza z grupy krajów G7 przełamała recesję, japońska gospodarka wydaje się teraz najbardziej delikatna i podatna na wpływy, a jej równowaga podlega wielu zagrożeniom. Oznaki ożywienia gospodarczego zobaczymy nie wcześniej niż w połowie roku.

Strefa Euro – nieregularne postępy w zakresie powrotu do normalnej sytuacji. Kraje przemysłowe w centrum regionu wyznaczają tempo, podczas gdy inne są ciągle pogrążone w recesji. Największym czynnikiem ryzyka dla strefy euro pozostaje sytuacja w Grecji i szerzej w tzw. grupie PIIGS (z ang. Portugal, Ireland, Italy, Greece, Spain) wynikająca z pęknięcia „bańki aktywów” i z typowych skutków kryzysu, takich jak znaczący wzrost deficytu budżetowego, długu publicznego, bezrobocia.

Wielka Brytania – zapowiada się powolne ożywienie gospodarcze. W 2010 roku nastąpi stopniowe ozdrowienie sytuacji ekonomicznej dzięki eksportowi oraz produkcji przemysłowej. Jednak ze względu na rosnące bezrobocie, ograniczony dostęp do kredytów oraz niskie nakłady rządowe, nie można spodziewać się nasilenia korzystnych tendencji.

Europa Środkowa – od paniki do zachwytu. Gospodarki Europy Środkowej wykazują równie zróżnicowaną sytuację jak strefa Euro. W 2009 r. z jednej strony była Polska z 1,7 proc. wzrostem gospodarczym, a z drugiej kraje bałtyckie rejestrujące 16 proc. spadek PKB. Jednak wszystkie kraje wykazały się nadspodziewaną elastycznością i społeczno-polityczną dojrzałością, co sprawia, że inwestorzy ponownie zaczynają przejawiać zainteresowanie regionem. Przystępowanie krajów do strefy Euro prawdopodobnie nie będzie wstrzymane, pomimo (a może właśnie z powodu) problemów grupy PIIGS.

Możliwe, że już w 2011 roku Estonia przystąpi do strefy Euro, a Bułgaria w 2010 roku wejdzie do ERM2. Raport o Konwergencji, który będzie opublikowany przez Komisję Europejską w maju 2010 roku może więc przynieść sporo pozytywnych informacji dla regionu.

Brazylia – w odróżnieniu od reszty świata, Brazylia doświadczyła jedynie łagodnej recesji, po której miało miejsce szybkie ożywienie gospodarcze. Chociaż kraj jest ciągle narażony na pewne ryzyko, najprawdopodobniej nastąpi tam szybki wzrost gospodarczy, któremu towarzyszyć będą umiarkowana inflacja oraz nieprzerwany napływ inwestycji zagranicznych.

- Warto pamiętać, że zaledwie rok temu opisywaliśmy globalną gospodarkę jako pogrążoną w kryzysie, którego głębokość i czas trwania są niemożliwe do przewidzenia” – twierdzi Dr. Ira Kalish, dyrektor ds. globalnej ekonomi.

- Dziś głębokość i czas trwania kryzysu są już nam znane. To, czego nie wiemy, to siła ożywienia gospodarczego, przyszła struktura globalnej ekonomii, oraz cena jaka osiągną poszczególne aktywa, w tym stawki oprocentowania, kursy wymiany walut, ceny towarów i inflacja ogólnie. Nie ma również pewności, jakie kroki powinny teraz pojąć rządy państw i banki centralne, aby zawrócić z dróg, które wcześniej obrały. Ich decyzje w tym zakresie odegrają ważną rolę przy określaniu, co się dalej wydarzy - dodaje.

Deloitte/IN

Zobacz także: Firma.wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK