| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Ponad 1,7 mln osób ma problemy ze spłatą zobowiązań finansowych

Ponad 1,7 mln osób ma problemy ze spłatą zobowiązań finansowych

Jak wynika z najnowszej edycji raportu InfoDług, opublikowanego przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej. ogólna kwota przeterminowanych zobowiązań wynosi 16,78 mld zł. Tylko w ciągu ostatniego kwartału wzrosła o ponad 17 proc. Z danych wynika, że 1,72 mln osób ma w Polsce problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych.

Wzrost ogólnej kwoty niespłacanego zadłużenia zanotowany w przeciągu ostatnich trzech miesięcy jest rekordowo wysoki, wyniósł 2,47 mld zł (17 proc.). W ciągu ostatniego roku niespłacane zadłużenie wzrosło o 95 proc., podczas gdy rok wcześniej wzrost ten wyniósł niespełna 40 proc. Z kolei liczba osób, które mają problem z terminowym regulowaniem należności wzrosła w ciągu ostatnich trzech miesięcy o 102 418, czyli o 6,3 proc.

- Najnowsze dane zawarte w raporcie InfoDług potwierdzają niepokojący trend regularnie zwiększającego się zadłużania Polaków. BIG InfoMonitor od sierpnia 2007 roku prowadzi stały monitoring zaległych płatności Po raz pierwszy dane w raporcie wskazują na tak wysoki kwartalny wzrost łącznej kwoty zadłużenia - mówi Mariusz Hildebrand, prezes zarządu InfoMonitor.

- Natomiast z badania opinii publicznej, towarzyszącego najnowszej edycji InfoDługu wynika, że Polacy mimo kryzysu starają się unikać przeterminowanego zadłużenia. Zaledwie 12 proc. pytanych przez nas osób zadeklarowało, że zdarza im się zalegać z płatnościami – dodaje Hildebrand.

Problemy z terminowym regulowaniem płatności znacznie częściej dotyczą mężczyzn niż kobiet. Nie zmienia się struktura regionalna zaległego zadłużenia. Najwięcej niespłacanych długów mają mieszkańcy województw śląskiego i mazowieckiego w przedziale wiekowym 31-40 lat. Średnia kwota zaległego zadłużenia w lutym 2010 roku wyniosła 9715 złotych, co oznacza, że w ostatnim kwartale wzrosła o 906 złotych, czyli 10,28 proc.

Najwięcej osób czasowo niewywiązujących się z zobowiązań ma zadłużenie mieszczące się w przedziale 2001-5000 złotych. Niemal połowa (45,9 proc.) osób czasowo niewywiązujących się z zobowiązań to „drobni dłużnicy”, którzy posiadają zadłużenie nie przekraczające 2000 złotych. Należy podkreślić, że w porównaniu do poprzedniego kwartału odnotowano spadek o ponad 2 proc. odsetka drobnych dłużników.

Oznacza to, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy przybyło osób z wysokim zadłużeniem. Wśród dłużników zalegających na kwoty wyższe niż 10 000 złotych, zwiększyła się liczba kobiet o niespełna 30 tysięcy, co stanowi kwartalny wzrost na poziomie 26 proc.

Klient podwyższonego ryzyka to osoba, która zalega z płatnościami powyżej 60 dni. Na całościową kwotę zaległych płatności składają się zobowiązania wynikające z niespłacanych kredytów bankowych, pożyczek, opłat leasingowych, a także opłat za media, usługi telekomunikacyjne, czynsz za mieszkanie czy należności alimentacyjne.

Warto wiedzieć, że każdy ma możliwość sprawdzenia czy znalazł się w Centralnej Ewidencji Dłużników InfoMonitora oraz w Biurze Informacji Kredytowej, a także kto i jaką informację umieścił na jego temat. Jeśli okaże się, że dane są błędne lub nieprawdziwe, należy zgłosić się do firmy, która taką informację przekazała z żądaniem weryfikacji danych.

Każdy podmiot zgłaszający dłużników do InfoMonitora ma obowiązek uaktualnienia informacji na jego temat pod groźbą kary. InfoMonitor ani BIK nie mogą bez zlecenia od podmiotu zgłaszającego dane samodzielnie lub na wniosek dłużnika dokonywać tego rodzaju korekty.

InfoMonitor/IN

Zobacz także: Budżet domowy Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »