| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Kolejne koncentracje przedsiębiorstw

Kolejne koncentracje przedsiębiorstw

Prezes UOKiK wydała kolejne zgody na koncentracje przedsiębiorców. Przejęcie przez Polsat Cyfrowy spółki mPunkt Holdings, CECH przez UniCredit oraz części mienia Amiki przez Samsung Electronics nie naruszy konkurencji na terenie Polski. Do skutku mogą również dojść transakcje na rynku wyrobów budowlanych oraz hutniczych.

Polsat Cyfrowy prowadzi działalność przede wszystkim w zakresie odpłatnego rozprowadzania kodowanych programów telewizyjnych. Jest również operatorem wirtualnej sieci telefonii komórkowej (wirtualni operatorzy świadczą usługi w oparciu o sieć innego przedsiębiorcy).

Przejmowany - mPunkt Holdings jest właścicielem spółki mPunkt, prowadzącej działalność w zakresie usług telefonii komórkowej oraz sprzedaży telefonów i akcesoriów do nich. Celem transakcji jest zwiększenie sieci dystrybucyjnej Cyfrowego Polsatu w zakresie telefonii mobilnej oraz liczby odbiorców korzystających z tej usługi.

Druga decyzja dotyczy przejęcia przez UniCredit spółki Central European Confectionery Holdings (CECH). Unicredit to jeden z największych banków prywatnych w Niemczech.

Należy do międzynarodowej grupy bankowej i finansowej UniCredit Group, która w Polsce prowadzi działalność poprzez 29 spółek zależnych m.in. w zakresie bankowości i zarządzania funduszami emerytalnymi. Przejmowany – CECH jest grupą holdingową. W naszym kraju posiada 66 proc. akcji spółki Mieszko, produkującej m.in. czekoladę i wyroby cukiernicze.

Prezes UOKiK zgodziła się również na przejęcie części mienia spółki Amica przez Samsung Electronics. Przedsiębiorcy zajmują się m.in. produkcją sprzętu AGD. Transakcja polegać będzie na zakupie przez Samsung Electronics zakładów produkcyjnych lodówek i pralek, należących do Amiki.

Ponadto wydane zostały dwie decyzje zezwalające na przejęcie spółki Izolacja - Matizol, która jest producentem wyrobów z papy. Pierwsza z nich dotyczy spółki Atlas – producenta farb, lakierów, klejów oraz wyrobów budowlanych z gipsu.

Przejąć Izolację-Matizol może również Selena FM - spółka holdingowa zarządzająca przedsiębiorstwami z Polski i zagranicy działającymi na rynku produkcji i sprzedaży wyrobów chemii budowlanej. Obie transakcje nie będą miały negatywnego wpływu na konkurencje - czy i która z nich dojdzie do skutku zależeć będzie od ustaleń między stronami.

Ostatnia decyzja to zgoda na przejęcie przez Bowim spółki Passat Stal. Przedsiębiorcy prowadzą działalność na rynku wyrobów hutniczych, m.in. dystrybucji blach i kształtowników.

Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych Prezes Urzędu uznała, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji na terenie Polski.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

UOKiK/IN

Zobacz także: Konsument i umowy Wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK