| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Lewiatan: osłabienie popytu krajowego

Lewiatan: osłabienie popytu krajowego

Indeks popytu globalnego, który ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne utrzymał poziom z poprzedniego miesiąca - informuje PKPP Lewiatan.

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jestwskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanymmiesięcznie od początku 2003 roku.

Z informacji konfederacji wynika, że w lutym br. oba indeksy popytu utrzymały w zasadzie poziom po znaczącej poprawie z poprzedniego miesiąca, z niewielką korektą w dół o jeden punkt dla indeksu kwartalnego do 26 pkt. i o dwa punkty do 36 pkt. dla indeksu rocznego.

Duża różnica na korzyść indeksu rocznego sugeruje istotną poprawę w drugiej połowie roku. Chociaż wskaźniki produkcji sprzedanej przemysłu od trzech miesięcy sygnalizują ożywienie, to jednak wyraźnie maleje tempo sprzedaży detalicznej, co wobec spadkowej dynamiki konsumpcji zanotowanej w poprzednim kwartale może oznaczać utrwalenie tej tendencji przynajmniej w najbliższym okresie.

Oznaczałoby to osłabienie popytu krajowego. Na szczęście odwrotne tendencje obserwujemy w przypadku eksportu i inwestycji, co może poniekąd kompensować osłabienie wydatków konsumpcyjnych ludności.

Jest szansa, że wraz z poprawą koniunktury na świecie eksport będzie nadal rósł, podobnie jak inwestycje pobudzane przez fundusze unijne. Niemniej trzeba się liczyć przynajmniej z czasowym osłabieniem konsumpcji, póki maleje realny fundusz płac i rośnie bezrobocie. 

PKPP Lewiatan/IN

Zobacz także: ABC firmy Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK