| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Lewiatan: osłabienie popytu krajowego

Lewiatan: osłabienie popytu krajowego

Indeks popytu globalnego, który ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne utrzymał poziom z poprzedniego miesiąca - informuje PKPP Lewiatan.

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jestwskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanymmiesięcznie od początku 2003 roku.

Z informacji konfederacji wynika, że w lutym br. oba indeksy popytu utrzymały w zasadzie poziom po znaczącej poprawie z poprzedniego miesiąca, z niewielką korektą w dół o jeden punkt dla indeksu kwartalnego do 26 pkt. i o dwa punkty do 36 pkt. dla indeksu rocznego.

Duża różnica na korzyść indeksu rocznego sugeruje istotną poprawę w drugiej połowie roku. Chociaż wskaźniki produkcji sprzedanej przemysłu od trzech miesięcy sygnalizują ożywienie, to jednak wyraźnie maleje tempo sprzedaży detalicznej, co wobec spadkowej dynamiki konsumpcji zanotowanej w poprzednim kwartale może oznaczać utrwalenie tej tendencji przynajmniej w najbliższym okresie.

Oznaczałoby to osłabienie popytu krajowego. Na szczęście odwrotne tendencje obserwujemy w przypadku eksportu i inwestycji, co może poniekąd kompensować osłabienie wydatków konsumpcyjnych ludności.

Jest szansa, że wraz z poprawą koniunktury na świecie eksport będzie nadal rósł, podobnie jak inwestycje pobudzane przez fundusze unijne. Niemniej trzeba się liczyć przynajmniej z czasowym osłabieniem konsumpcji, póki maleje realny fundusz płac i rośnie bezrobocie. 

PKPP Lewiatan/IN

Zobacz także: ABC firmy Wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Zarzeczny

PR & Account Executive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK