| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Indeks Biznesu: niewielka korekta w dół

Indeks Biznesu: niewielka korekta w dół

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lutym odnotował niewielką korektę w dół. Dobre wyniki gospodarki za ostatni kwartał ub. roku napawają optymizmem, jednak na odzyskanie poprzedniej dynamiki wzrostu trzeba będzie jeszcze poczekać - może kilka lat.

Wyraźne zaczyna być osłabienie dynamiki konsumpcji, pogarsza się stan finansów publicznych, dług publiczny przekroczył 50% PKB. Rośnie więc zagrożenie stabilności makroekonomicznej.

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lutym odnotował niewielką korektę w dół w stosunku do stycznia: indeks kwartalny obniżył się o jeden punkt do 36 pkt. a indeks roczny o dwa punkty do 44 pkt. Wartości indeksu rocznego wyraźnie stabilizują się wokół poziomu osiągniętego po ostatnim znaczącym skoku w górę.

Dobre wyniki gospodarki za ostatni kwartał ub. roku napawają optymizmem i pozwalają sądzić, że spowolnienie gospodarcze zostało przełamane. Jednak na odzyskanie poprzedniej dynamiki wzrostu trzeba będzie może jeszcze kilka lat poczekać. Wprawdzie od trzech miesięcy obserwujemy istotne ożywienie produkcji sprzedanej przemysłu, a ostatnie dane wskazują, że również eksport wychodzi z dołka, to jednak wyraźnie zaczyna się rysować osłabienie dynamiki konsumpcji.

Wynika to bezpośrednio z zahamowania wzrost płac, a nawet spadku płacy realnej, oraz malejącego zatrudnienia. Wpływ tych czynników na dynamikę konsumpcji ujawnił się już w ostatnim kwartale ub. roku i wydaje się być przyczyną spadku sprzedaży detalicznej na początku tego roku.

Nieoczekiwanie popyt krajowy ratują całkiem nieźle jak na czasy recesji globalnej rosnące inwestycje, głównie infrastrukturalne. Mniejszy niż można było oczekiwać jest również spadek napływu inwestycji zagranicznych.

- Atutem naszej gospodarki jest sprawny sektor przedsiębiorstw, który tym razem wykazał niezwykłą elastyczność w dostosowaniu do warunków globalnej recesji, o czym może świadczyć powrót wyjątkowo szybkiego tempa wzrostu wydajności pracy i właściwie nie nadszarpnięta przez recesję kondycja finansowa sektora przedsiębiorstw. Niepokoi jednak przyspieszenie wzrostu bezrobocia i stan finansów publicznych. Dane za ub. rok wskazują zarówno wzrost deficytu sektora publicznego jak i zadłużenia wyższe niż oczekiwano - podkreślił dr Stanisław Kubielas, ekspert Lewiatana.

PKPP Lewiatan/IN

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

autosalon24.pl

Autosalon24.pl powstał w powstał w 2010 roku i jest portalem zarządzanym przez spółkę Autodirect SA. Zadaniem jakie sobie postawiono, było stworzenie pierwszego, polskiego portalu motoryzacyjnego umożliwiającego uzyskanie informacji, porady w wyborze oraz wsparcia w negocjowaniu najkorzystniejszych warunków zakupu, wymarzonego, nowego samochodu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK