| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > MSWiA: sytuacja hydrologiczna jest stabilna

MSWiA: sytuacja hydrologiczna jest stabilna

Zdaniem hydrologów sytuacja na Odrze jest już stabilna. Wzrost poziomu wody występuje na środkowej i dolnej Wiśle. Nadal istnieje ryzyko wystąpienia lokalnych podtopień spowodowanych przez mniejsze rzeki w środkowej części dorzecza Wisły. Służby monitorują na bieżąco sytuację.

Obecnie sytuacja w Borowiczkach na przedmieściach Płocka (woj. mazowieckie) stabilizuje się. Lodołamacze przebiły się przez zator lodowy pod Płockiem. Dzięki ich pracy poziom wody zaczął się szybko obniżać – może spaść nawet o około 1 m. Teraz lodołamacze kruszą lód dalej w górę rzeki. Nie ma bezpośredniego zagrożenia dla życia ludzi. Nie ma również potrzeby ewakuowania mieszkańców. Strażacy rozłożyli worki z piaskiem i rękawy zabezpieczające.

W Wyszogrodzie (woj. mazowieckie) Wisła przerwała wał przeciwpowodziowy. Oprócz 2 domów, które zostały podtopione, żadne inne gospodarstwa nie są zagrożone. Potencjalnie zalany może zostać obszar o wielkości 60 ha, głównie pola i łąki. Sytuacja jest pod kontrolą - na miejscu czuwają strażacy i lokalne służby kryzysowe.

Woda na górnych odcinkach Wisły i Odry powoli obniża się. W dorzeczu środkowej i dolnej Wisły poziom wody wzrasta. Sytuacja na Odrze jest stabilna – woda jest w strefach wysokich ale na rzece nie ma już lodu. Obecnie 2 polskie lodołamacze prowadzą jeszcze akcję na dolnej Warcie w kierunku górnego odcinka rzeki.

Na Bugu wciąż utrzymuje się pokrywa lodowa. W najbliższym czasie woda w rzece może się podnieść, ponieważ na Ukrainie rozpoczął się proces topnienia śniegu.

Z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że dziś (3 marca) stan wody w dorzeczu Wisły układa się głównie w strefie wody wysokiej. Stan średni zanotowano na Sole, Skawie, Dunajcu i jego dopływach, Brdzie i Nogacie oraz lokalnie na Rabie, Wisłoce, Sanie, Wisłoku, Pilicy, Pisie i ujściowym odcinku Wisły. Stan niski utrzymuje się lokalnie na Rabie, Dunajcu i Pisie.

W dorzeczu Odry woda jest przeważnie w strefie wysokiej. Stan średni odnotowano lokalnie na górnej i dolnej Odrze, Małej Panwi, Nysie Kłodzkiej, Bystrzycy, Kaczawie, Bobrze, Kwisie, Nysie Łużyckiej, Warcie i Noteci. Stan niski utrzymuje się lokalnie na Nysie Kłodzkiej, Kaczawie, Strzegomce, Bobrze i Noteci.

W rzekach Przymorza woda jest głównie w strefie wysokiej i średniej. Stan wysoki zanotowano na Redze, Parsęcie, Łebie, Pasłęce, Guberze, Węgorapie oraz lokalnie na dolnej Łynie. Stan niski występuje lokalnie na Pasłęce.

Synoptycy przewidują, że w najbliższych dniach będzie chłodniej – to zahamuje topnienie śniegu i spowolni spływ wody do rzek. Według prognoz IMiGW nocą temperatura wyniesie od -8°C do -3 °C, a w weekend od -12°C do -4°C. W dzień temperatura będzie kształtować się na poziomie od -2°C do 2°C, na północnym wschodzie od -4 do -2°C.

MSWiA

Zobacz także: ABC firmy Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK