| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Europejski tydzień e-umiejętności

Europejski tydzień e-umiejętności

Nowe technologie są zasadniczym warunkiem konkurencyjności. Znajomość technologii cyfrowych to klucz do zdobycia interesującej pracy w środowisku charakteryzującym się dużą dynamiką.

Nie ulega wątpliwości, że Internet i nowe technologie zrewolucjonizowały nasze życie. Tymczasem jak pokazuje przeprowadzony w UE sondaż, w 2005 r. ponad jednej trzeciej Europejczyków obca była wszelka wiedza w dziedzinie informatyki.

W grupie tej były przede wszystkim osoby starsze, ale nie tylko – ponad 10 proc. młodych ludzi w wieku 16–24 lat przyznało się do zupełnej nieznajomości tej dziedziny. Coraz mniej młodych osób wybiera też technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) jako przedmiot studiów, w związku z czym w sektorze tym zaczyna brakować wykwalifikowanych pracowników.

Technologie ICT są obecne we wszystkich obszarach działalności gospodarczej. Są źródłem innowacji i polepszają wydajność przedsiębiorstw. Unia potrzebuje wykwalifikowanych pracowników w tej dziedzinie – stawką jest jej konkurencyjność i szanse na przyciągnięcie inwestorów.

Dlatego też w 2007 roku Komisja Europejska przyjęła długoterminowy program działań mających zachęcić społeczeństwo do zdobywania e-umiejętności. Zorganizowano też kampanię informacyjną, z której MŚP, studenci i młodzi pracownicy mieli dowiedzieć się, że znajomość technologii ICT może przed nimi otworzyć wiele różnych możliwości. Kampanię zakończy Europejski Tydzień e-Umiejętności, który odbędzie się w dniach 1–5 marca 2010 roku.

W licznych imprezach organizowanych w UE w ramach tego tygodnia ma wziąć udział około 300 tys. osób. Korzystając z okazji, komisja przedstawi wyniki swojego programu działań na rzecz propagowania e-umiejętności. Nowe technologie zajmą też centralne miejsce w przyszłej europejskiej strategii gospodarczej („Europa 2020”), która będzie promować „ekologiczny” wzrost gospodarczy oparty na wiedzy i innowacyjności.

KE/IN

Zobacz także: E-firma Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »