| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rozliczenie podatkowe będzie łatwiejsze

Rozliczenie podatkowe będzie łatwiejsze

- Wprowadzanie dwóch stawek podatku dochodowego, zmiany w rozliczaniu ulgi na dzieci oraz otwarcie podatnikom drogi do rozliczenia straty z udziału w funduszach kapitałowych z innymi dochodami kapitałowymi - to kluczowe innowacje w tegorocznych rozliczeniach podatkowych. Do ważnych zmian należy także zaliczyć rosnące zainteresowanie elektronicznymi rozliczeniami z fiskusem i odliczaniem 1 proc. podatku na cele dobroczynne - oceniają eksperci firmy Deloitte.

- W myśl dotychczas obowiązujących zasad, nawet jeżeli podatnik poniósł stratę z umorzenia jednostek w funduszach inwestycyjnych przekraczającą znacznie wartość jego zysków z innych dochodów kapitałowych, istniało ryzyko, że zapłaci podatek przewyższający osiągnięte dochody – komentuje te postanowienia Adam Mariuk.

- Nowe zasady rozliczeń mają na celu uproszczenie całego procesu. Służyć temu ma wprowadzenie dwóch, zamiast dotychczasowych trzech stawek podatkowych oraz ułatwienia w składaniu elektronicznych zeznań podatkowych. Już teraz widzimy, że uproszczenia wprowadzone w poprzednich latach – na przykład te, dotyczące odliczania 1 proc. podatku na cele dobroczynne, przynoszą dobre rezultaty. Można oczekiwać, że pozytywne skutki przyniosą także ułatwienia w rozliczaniu się drogą internetową - wzrośnie liczba osób korzystających z tej formy, co zmniejszy kolejki w urzędach skarbowych. Nie należy jednak zapominać, że nawet udogodnienia w postaci redukcji ilości stawek podatkowych nie sprawią, że skomplikowane formularze podatkowe ulegną uproszczeniu – konkluduje Adam Mariuk z Deloitte.

Deloitte/IN

Zobacz także: PIT.wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Siwicka

Partner Zarządzający w Grupa HR Masters, trener biznesu i executive coach. HR Biznes Partner, z kilkunastoletnią praktyką prowadzenia własnego biznesu. Praktyk HR realizujący projekty z następujących obszarów: planowanie procesów HR, wdrożenia modeli kompetencyjnych, programy rozwojowe czy audyty personalne. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie doradcze i trenerskie. W swojej pracy kładzie nacisk na badanie efektywności wszelkich procesów z obszaru polityki personalnej. Uważa, że wszelkie procedury są dla ludzi a nie ludzie dla procedur. W swoich projektach skupia się na realnych korzyściach zarówno dla organizacji jak i pracowników. Wierzy w ludzi i efektywność działań rozwojowych. Śledzi trendy na rynku i w branży – jest nastawiona na innowacyjność i działanie. Współpomysłodawczyni portalu HRPolska.pl, który powstał z zamiłowania do branży HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »