REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MSWiA: stabilna sytuacja hydrologiczna

REKLAMA

REKLAMA

Zmniejsza się liczba przekroczonych stanów ostrzegawczych i alarmowych w dorzeczu górnej i środkowej Odry. Stan wody w rzekach w tym rejonie powoli obniża się. Jednocześnie rośnie poziom wody w dorzeczu środkowej i dolnej Wisły.

Nie ma zagrożenia wylania dużych rzek, jednak mniejsze mogą powodować ewentualne lokalne podtopienia. Zdaniem hydrologów sytuacja wciąż jest stabilna.

REKLAMA

Wczoraj (1 marca br.) służby przedstawiły Jerzemu Millerowi, ministrowi spraw wewnętrznych i administracji bieżące informacje hydrologiczne i meteorologiczne z kraju.

W tym momencie zagrożenie ewentualnymi podtopieniami jest głównie w dorzeczu górnej i środkowej Odry, środkowej Wisły oraz Bugu. Na większości głównych rzek Polski, m.in. na Wiśle i Odrze zatory lodowe zostały usunięte.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według synoptyków w tym tygodniu przewidywany jest wzrost stanu wody w rzekach centralnej i północnej Polski. Na południu kraju poziom wody w rzekach maleje.

Wczoraj (1 marca br.) w Markach, miejscowości niedaleko Warszawy, zostało podtopionych kilka posesji wskutek wylania rzeki Czarna. Przedstawiciele lokalnego sztabu kryzysowego oraz Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego zadecydowali o rozbiciu zatoru lodowego na rzece. Do zabezpieczenia zagrożonych posiadłości przed dalszymi podtopieniami wykorzystano worki z piaskiem.

Także wczoraj zostały podtopione piwnice w 95 gospodarstwach w gminach: Wadowice Górne, Mielec, Borowa i Gawłuszowice (powiat mielecki w woj. podkarpackim). Podtopienia spowodowane były spływem wód z roztopów do potoku Chorzelowskiego.

Według dzisiejszych (z 2 marca br.) informacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z powodu roztopów mogą lokalnie występować utrudnienia w ruchu, spowodowane zalaniami nawierzchni na niektórych drogach krajowych.

REKLAMA

Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność w województwie mazowieckim na trasach Obiecanowo – Maków Mazowiecki, Wyszków – Łochów w miejscowości Gwizdały oraz na odcinku Garwolin – Głosków. Ostrożna jazda zalecana jest także na drogach w województwie kujawsko-pomorskim na odcinkach: Brodnica – Kowalewo Pomorskie w miejscowości Małki, Probostwo – Kazimierzowo oraz na drodze między Sępólnem Krajeńskim a Bydgoszczą.


IMiGW przewiduje, że w najbliższych dniach będzie chłodniej – to zahamuje topnienie śniegu i spowolni spływ wody do rzek. Ujemna temperatura w nocy sprawia, że woda z topniejącego śniegu wolniej spływa do rzek. W południowej części kraju pokrywa śnieżna już prawie zanikła. Śnieg pozostaje jeszcze na północnym wschodzie Polski.


Synoptycy zapowiadają, że nocą temperatura wyniesie od -7°C do -2 °C, a w sobotę (6 marca br.) od -10°C do -8°C. W dzień temperatura będzie kształtować się na poziomie od 1°C do 5°C, pod koniec tygodnia spadnie do około -4°C.
Wczoraj (1 marca br.) 10 lodołamaczy na terenie kraju usuwało lód utrudniający przepływ wody w rzekach.

Na zbiorniku włocławskim na Wiśle pracowało 6 lodołamaczy. Dodatkowo na dolnym odcinku rzeki oczekują 4 lodołamacze - 2 w Przegalinie i 2 w Sobieszewie.

REKLAMA

Trwało też lodołamanie na Odrze – 4 lodołamacze prowadziły akcję w rejonie Gryfino-Szczecin. 2 lodołamacze niemieckie z Frankfurtu nad Odrą po skruszeniu lodu w basenie portowym w Słubicach płyną w górę rzeki do miejscowości Eisenhüttenstadt. W pogotowiu czeka 1 lodołamacz stacjonujący w Brzegu Dolnym.

Na wypadek zagrożenia powodzią w Polsce gotowych do działania jest 110 tysięcy ratowników Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i 10 tys. żołnierzy. Przygotowanych jest 92 tys. metrów rękawów przeciwpowodziowych, 1288 łodzi, pontonów i motorówek, 6526 agregatów prądotwórczych i ponad 7,7 mln. worków na piasek.

MSWiA/IN

Zobacz także: ABC firmy Wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA