| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > MSWiA: stabilna sytuacja hydrologiczna

MSWiA: stabilna sytuacja hydrologiczna

Zmniejsza się liczba przekroczonych stanów ostrzegawczych i alarmowych w dorzeczu górnej i środkowej Odry. Stan wody w rzekach w tym rejonie powoli obniża się. Jednocześnie rośnie poziom wody w dorzeczu środkowej i dolnej Wisły.

Nie ma zagrożenia wylania dużych rzek, jednak mniejsze mogą powodować ewentualne lokalne podtopienia. Zdaniem hydrologów sytuacja wciąż jest stabilna.

Wczoraj (1 marca br.) służby przedstawiły Jerzemu Millerowi, ministrowi spraw wewnętrznych i administracji bieżące informacje hydrologiczne i meteorologiczne z kraju.

W tym momencie zagrożenie ewentualnymi podtopieniami jest głównie w dorzeczu górnej i środkowej Odry, środkowej Wisły oraz Bugu. Na większości głównych rzek Polski, m.in. na Wiśle i Odrze zatory lodowe zostały usunięte.

Według synoptyków w tym tygodniu przewidywany jest wzrost stanu wody w rzekach centralnej i północnej Polski. Na południu kraju poziom wody w rzekach maleje.

Wczoraj (1 marca br.) w Markach, miejscowości niedaleko Warszawy, zostało podtopionych kilka posesji wskutek wylania rzeki Czarna. Przedstawiciele lokalnego sztabu kryzysowego oraz Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego zadecydowali o rozbiciu zatoru lodowego na rzece. Do zabezpieczenia zagrożonych posiadłości przed dalszymi podtopieniami wykorzystano worki z piaskiem.

Także wczoraj zostały podtopione piwnice w 95 gospodarstwach w gminach: Wadowice Górne, Mielec, Borowa i Gawłuszowice (powiat mielecki w woj. podkarpackim). Podtopienia spowodowane były spływem wód z roztopów do potoku Chorzelowskiego.

Według dzisiejszych (z 2 marca br.) informacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z powodu roztopów mogą lokalnie występować utrudnienia w ruchu, spowodowane zalaniami nawierzchni na niektórych drogach krajowych.

Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność w województwie mazowieckim na trasach Obiecanowo – Maków Mazowiecki, Wyszków – Łochów w miejscowości Gwizdały oraz na odcinku Garwolin – Głosków. Ostrożna jazda zalecana jest także na drogach w województwie kujawsko-pomorskim na odcinkach: Brodnica – Kowalewo Pomorskie w miejscowości Małki, Probostwo – Kazimierzowo oraz na drodze między Sępólnem Krajeńskim a Bydgoszczą.


IMiGW przewiduje, że w najbliższych dniach będzie chłodniej – to zahamuje topnienie śniegu i spowolni spływ wody do rzek. Ujemna temperatura w nocy sprawia, że woda z topniejącego śniegu wolniej spływa do rzek. W południowej części kraju pokrywa śnieżna już prawie zanikła. Śnieg pozostaje jeszcze na północnym wschodzie Polski.


Synoptycy zapowiadają, że nocą temperatura wyniesie od -7°C do -2 °C, a w sobotę (6 marca br.) od -10°C do -8°C. W dzień temperatura będzie kształtować się na poziomie od 1°C do 5°C, pod koniec tygodnia spadnie do około -4°C.
Wczoraj (1 marca br.) 10 lodołamaczy na terenie kraju usuwało lód utrudniający przepływ wody w rzekach.

Na zbiorniku włocławskim na Wiśle pracowało 6 lodołamaczy. Dodatkowo na dolnym odcinku rzeki oczekują 4 lodołamacze - 2 w Przegalinie i 2 w Sobieszewie.

Trwało też lodołamanie na Odrze – 4 lodołamacze prowadziły akcję w rejonie Gryfino-Szczecin. 2 lodołamacze niemieckie z Frankfurtu nad Odrą po skruszeniu lodu w basenie portowym w Słubicach płyną w górę rzeki do miejscowości Eisenhüttenstadt. W pogotowiu czeka 1 lodołamacz stacjonujący w Brzegu Dolnym.

Na wypadek zagrożenia powodzią w Polsce gotowych do działania jest 110 tysięcy ratowników Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i 10 tys. żołnierzy. Przygotowanych jest 92 tys. metrów rękawów przeciwpowodziowych, 1288 łodzi, pontonów i motorówek, 6526 agregatów prądotwórczych i ponad 7,7 mln. worków na piasek.

MSWiA/IN

Zobacz także: ABC firmy Wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK