| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > KE: sytuacja gospodarcza jest wciąż trudna

KE: sytuacja gospodarcza jest wciąż trudna

Komisja przewiduje, że PKB w UE stopniowo będzie powracać do poziomów sprzed recesji, choć sytuacja gospodarcza jest nadal trudna.

W trzecim kwartale 2009 roku zakończyła się najdłuższa i najpoważniejsza recesja w historii UE, w następstwie czego realny PKB zaczął ponownie rosnąć. Jednak zgodnie z oczekiwaniami uległ on zahamowaniu w ostatnim kwartale tego roku.

Według prognozy z jesieni 2009 roku ma on wynieść zaledwie 0,7 proc. w 2010 roku.

W drugiej połowie roku 2009 UE mogła odnieść korzyści z nieoczekiwanie wyraźniejszego ożywienia na świecie. Ta ogólna sytuacja gospodarki napawa optymizmem, w związku z czym oczekuje się wzrostu gospodarczego w skali światowej o około 4,25 proc. (wyłączając UE).

Pomimo sprzyjającej koniunktury jest kilka czynników, które mogą zahamować wzrost gospodarczy w 2010 r. Należą do nich osłabione rynki mieszkaniowe w niektórych krajach członkowskich i niższa produkcja przemysłowa oraz sprzedaż detaliczna. Pomimo dobrych wyników osiąganych od początku 2009 roku. perspektywy na rynkach finansowych pozostają niepewne. Przewiduje się wzrost bezrobocia, co znacznie obniży wydatki konsumentów.

W 2009 roku inflacja była bardzo umiarkowana – 1 proc. w UE i 0,3 proc. w strefie euro, odzwierciedlając osłabienie gospodarcze. Stopa inflacji w 2010 roku dla całej UE ma osiągnąć 1,4 proc., co oznacza niewielką poprawę w stosunku do poprzedniej prognozy. Dla strefy euro prognozowana inflacja ma pozostać na niezmiennym poziomie 1,1 proc.

Ryzyko związane z prognozowaną aktualnie poprawą sytuacji pozostaje zrównoważone. Chociaż ostatnie wydarzenia na rynkach finansowych dają powody do większej niepewności, to jednak silniejsze od spodziewanego ożywienie w skali globalnej może pobudzić gospodarkę UE.

Komisja zazwyczaj publikuje prognozy gospodarcze co kwartał – obszerne wiosną i jesienią oraz skromniejsze, okresowe, w lutym i we wrześniu. Kolejna prognoza gospodarcza ma się ukazać w maju.

KE/IN

Zobacz także: Rynek finansowy Wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK