| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Islandia jest gotowa na rozpoczęcie rozmów w sprawie członkowstwa w UE

Islandia jest gotowa na rozpoczęcie rozmów w sprawie członkowstwa w UE

Komisja Europejska uznała, że Islandia jest gotowa na rozpoczęcie rozmów w sprawie jej członkostwa w UE.

UE powinna rozpocząć formalne rozmowy z Islandią w sprawie członkostwa w UE – wynika ze sprawozdania Komisji na temat gotowości Islandii do członkostwa.

W sprawozdaniu zaznaczono jednak, że ta licząca 320 tys. mieszkańców wyspa położona na Północnym Atlantyku musi podjąć poważne wysiłki w celu dostosowania przepisów prawa krajowego do prawodawstwa UE w dziedzinach takich jak rybołówstwo, rolnictwo i usługi finansowe.

Zalecenie Komisji to wynik analizy na temat gotowości Islandii do członkostwa, która stanowi pierwszy etap procesu prowadzącego do przystąpienia do UE. Przeprowadzenie tego typu analizy czasem trwa ponad rok. Jednak Islandia nie musiała czekać tak długo: Komisja wydała zalecenie w siedem miesięcy po złożeniu przez ten kraj wniosku o przystąpienie do Unii.

W sprawozdaniu zaznaczono, że Islandia przestrzega wiele wartości UE, np. w zakresie stabilnych instytucji demokratycznych i poszanowania praw człowieka. Jako członek Europejskiego Obszaru Gospodarczego English jest zintegrowana z rynkiem Unii Europejskiej i stosuje większość przepisów prawnych UE.

Jednak negocjacje, które zapewne potrwają co najmniej rok, będą mogły rozpocząć się dopiero, gdy kraje UE opowiedzą się za oficjalnym zatwierdzeniem kandydatury Islandii. Jeżeli ich wynik będzie pozytywny, Islandia przeprowadzi referendum w tej sprawie.

Islandia złożyła wniosek o członkostwo w UE w chwili, gdy w kraju dał się silnie odczuć kryzys gospodarczy. Wniosek ten podkreśla znaczenie UE jako gwaranta stabilności gospodarczej i politycznej.

KE/IN

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK