REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Resort pracy walczy z wykluczeniem społecznym

REKLAMA

REKLAMA

„Budujmy społeczeństwo dla wszystkich” – polska inauguracja Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym 2010.

Hasłem „Nie dla ubóstwa!” zainaugurowano 21 stycznia 2010 w Madrycie Europejski Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Głównym celem tej kampanii jest zwrócenie uwagi społeczeństw państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Norwegii i Islandii na zjawisko ubóstwa, które dotyka bezpośrednio co szóstego Europejczyka.

REKLAMA

Po oficjalnej inauguracji w Madrycie nadszedł czas na realizacje działań w ramach Europejskiego Roku na poziomie narodowym.

26 lutego 2010 roku w Warszawie odbyła się konferencja „Budujmy społeczeństwo dla wszystkich”. Gospodarzem konferencji było Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, które odpowiada za realizację celów Europejskiego Roku w Polsce.

REKLAMA

Uroczystego otwarcia Roku dokonał Jarosław Duda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Krajowy Koordynator Europejskiego Roku 2010. Wśród gości obecni byli przedstawiciele Komisji Europejskiej, Rzecznik Praw Dziecka, Ambasadorzy Europejskiego Roku, przedstawiciele partnerów społecznych zaangażowanych w walkę z ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz przedstawiciele organizacji, którym nieobca jest tematyka Europejskiego Roku.

Szczególnymi postaciami są Ambasadorzy Europejskiego Roku – 10 osób wybranych ze względu na ich osobiste zaangażowanie w walkę z problemami jakimi są ubóstwo i wykluczenie społeczne oraz chęć promowania idei solidarnego społeczeństwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Ubóstwo i wykluczenie społeczne to kwestie, które rzadko pojawiają się na pierwszych stronach gazet. Niewiele czasu poświęca się również na analizę złożoności obu problemów. O ubóstwie myślimy zazwyczaj stereotypowo przez pryzmat obszarpanego i brudnego człowieka żebrzącego na ulicy. Jednym z celów Europejskiego Roku jest uświadomienie nam wszystkim, że ubóstwo i wykluczenie społeczne mają wiele twarzy i często są bliżej niż nam się to wydaje” – powiedział Emilian Kamiński, Ambasador Roku.

REKLAMA

Działania w ramach Europejskiego Roku będą w dużej mierze zdecentralizowane: krajowe programy przygotowuje każde z 29 państw (27 państw UE oraz Norwegia i Islandia). Na kampanie podnoszące świadomość społeczną na szczeblu unijnym i krajowym oraz na setki projektów związanych z zagadnieniami priorytetowymi w poszczególnych krajach przeznaczono budżet w wysokości 17 mln euro.

W ramach działań wspierających cele Europejskiego Roku 2010 Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przyznało 60 grantów w wysokości do 50 tys. złotych na projekty związane z ze zwalczaniem ubóstwa i wykluczenia społecznego. Większość przyznanego dofinansowania trafiła do projektów realizowanych lokalnie.

Kampania związana z Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym będzie trwała przez cały rok i zakończy się w grudniu 2010 roku. W działania w ramach Europejskiego Roku zaangażowane są m.in.: przedstawicielstwo Komisji Europejskiej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka oraz liczni partnerzy społeczni m.in. Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Ruch ATD „Czwarty Świat”, EAPN Polska.

W ramach kampanii informacyjnej Europejskiego Roku na poziomie unijnym odbędzie się m.in. konkurs dla dziennikarzy. Zaplanowano też dwa tygodnie tematyczne – w maju i w październiku – które zostaną zorganizowane we wszystkich krajach UE. Ponadto każdemu krajowi uczestniczącemu w Europejskim Roku poświęcony będzie jeden tydzień tematyczny. W przypadku Polski będzie to okres od 17 do 23 maja 2010. Wówczas przewidywane jest największe natężenie aktywności związanych z obchodami Europejskiego Roku.

MG/IN

Zobacz także: Firma.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA