| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Bezpieczne wyroby pirotechniczne w UE

Bezpieczne wyroby pirotechniczne w UE

Przedsiębiorcy wytwarzający i wprowadzający do obrotu wyroby pirotechniczne będą musieli zapewnić, aby spełniały one zasadnicze wymagania i potwierdzić to poprzez oznakowanie CE.

Przygotowane przez MG nowe przepisy o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego poprawią bezpieczeństwo ich stosowania i unieszkodliwiania. Projekt został przyjęty przez rząd 23 lutego br.

Przedsiębiorcy wytwarzający lub wprowadzający do obrotu wyroby pirotechniczne będą określać klasę produktu w zależności od stopnia zagrożenia podczas używania, natężenia dźwięku oraz jego dostępność dla użytkowników.

Ich obowiązkiem będzie także umieszczenie na tych wyrobach etykiet informacyjnych w języku polskim, zawierających m.in. nazwę i adres producenta lub importera, nazwę i typ wyrobu, oznaczenie klasy wyrobu, dopuszczalne miejsce używania itp.

Przyjęte przepisy dotyczą tzw. widowiskowych wyrobów pirotechnicznych (sklasyfikowanych od 1 – 4), a także przeznaczonych do użytku teatralnego (w klasach T1 i T2) oraz do zastosowań technicznych, np. w poduszkach powietrznych samochodów (w klasach P1 i P2).

Wprowadzając nowe regulacje prawne Ministerstwo Gospodarki chce poprawić poziom ochrony życia i zdrowia ludzi, w tym także konsumentów i pirotechników. Przyjęte ustawy uwzględniają także ochronę środowiska podczas użytkowania i unieszkodliwiania materiałów wybuchowych.

Ustawy wprowadzające przepisy unijnej dyrektywy zaczną obowiązywać w lipcu 2010 roku.

Nowa ustawa dostosuje krajowe przepisy wprowadzania do obrotu wyrobów pirotechnicznych do prawa unijnego. Regulacja MG implementuje do polskiego prawa postanowienia dyrektywy UE, która znosi bariery w swobodnym przepływie materiałów wybuchowych między państwami członkowskimi.

Nowelizacja dotyczy dwóch ustaw: ustawy z 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego oraz ustawy z 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

Wprowadzone zmiany pozwolą wypełnić wymagania Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2007/23/WE z dnia 23 maja 2007 r. w sprawie wprowadzania do obrotu wyrobów pirotechnicznych.

Implementacja przepisów Dyrektywy do krajowego porządku prawnego powinna zakończyć się z dniem 4 stycznia 2010 r. Zgodnie z Dyrektywą przepisy te powinny wejść w życie do dnia 4 lipca 2010 r.

MG/IN

Zobacz także: ABC firmy Weszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK