| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Bezpieczne wyroby pirotechniczne w UE

Bezpieczne wyroby pirotechniczne w UE

Przedsiębiorcy wytwarzający i wprowadzający do obrotu wyroby pirotechniczne będą musieli zapewnić, aby spełniały one zasadnicze wymagania i potwierdzić to poprzez oznakowanie CE.

Przygotowane przez MG nowe przepisy o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego poprawią bezpieczeństwo ich stosowania i unieszkodliwiania. Projekt został przyjęty przez rząd 23 lutego br.

Przedsiębiorcy wytwarzający lub wprowadzający do obrotu wyroby pirotechniczne będą określać klasę produktu w zależności od stopnia zagrożenia podczas używania, natężenia dźwięku oraz jego dostępność dla użytkowników.

Ich obowiązkiem będzie także umieszczenie na tych wyrobach etykiet informacyjnych w języku polskim, zawierających m.in. nazwę i adres producenta lub importera, nazwę i typ wyrobu, oznaczenie klasy wyrobu, dopuszczalne miejsce używania itp.

Przyjęte przepisy dotyczą tzw. widowiskowych wyrobów pirotechnicznych (sklasyfikowanych od 1 – 4), a także przeznaczonych do użytku teatralnego (w klasach T1 i T2) oraz do zastosowań technicznych, np. w poduszkach powietrznych samochodów (w klasach P1 i P2).

Wprowadzając nowe regulacje prawne Ministerstwo Gospodarki chce poprawić poziom ochrony życia i zdrowia ludzi, w tym także konsumentów i pirotechników. Przyjęte ustawy uwzględniają także ochronę środowiska podczas użytkowania i unieszkodliwiania materiałów wybuchowych.

Ustawy wprowadzające przepisy unijnej dyrektywy zaczną obowiązywać w lipcu 2010 roku.

Nowa ustawa dostosuje krajowe przepisy wprowadzania do obrotu wyrobów pirotechnicznych do prawa unijnego. Regulacja MG implementuje do polskiego prawa postanowienia dyrektywy UE, która znosi bariery w swobodnym przepływie materiałów wybuchowych między państwami członkowskimi.

Nowelizacja dotyczy dwóch ustaw: ustawy z 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego oraz ustawy z 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

Wprowadzone zmiany pozwolą wypełnić wymagania Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2007/23/WE z dnia 23 maja 2007 r. w sprawie wprowadzania do obrotu wyrobów pirotechnicznych.

Implementacja przepisów Dyrektywy do krajowego porządku prawnego powinna zakończyć się z dniem 4 stycznia 2010 r. Zgodnie z Dyrektywą przepisy te powinny wejść w życie do dnia 4 lipca 2010 r.

MG/IN

Zobacz także: ABC firmy Weszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK