| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > MG o zmianach klimatu na Komisji Trójstronnej

MG o zmianach klimatu na Komisji Trójstronnej

Informacja o stanowisku Polski w sprawie zmian klimatycznych po szczycie w Kopenhadze była jednym z głównych tematów posiedzenia plenarnego Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych pod przewodnictwem wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Spotkanie odbyło się 26 lutego br. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie.

Wicepremier Waldemar Pawlak przypomniał, że na grudniowym szczycie klimatycznym w Kopenhadze nie doszło do globalnego porozumienia w kwestii redukcji dwutlenku węgla. – Ambitne cele UE nie zyskały poparcia m.in. Indii i Stanów Zjednoczonych – powiedział wiceszef rządu.

W Kopenhadze padła natomiast propozycja nieodpłatnego przydziału emisji dla nowszych technologii, a rozmowy ukierunkowane były na ochronę klimatu z gwarancją rozwoju gospodarczego.

Eksperci PKPP „Lewiatan” zwrócili uwagę, że brak poparcia dla pomysłu UE, w tym brak zaangażowania USA, może skutkować tym, że realizacja pakietu klimatycznego będzie miała miejsce tylko w państwach Wspólnoty. Może to doprowadzić do nałożenia na nie rygorystycznych przepisów.

Wicepremier Pawlak podkreślił, że Polska postulowała przyjęcie takich mechanizmów, które nie ograniczałyby rozwoju gospodarczego państw Unii i nie zmniejszały konkurencyjności europejskiego przemysłu.

– W okresie 20-lecia transformacji Polska odnotowała wzrost gospodarczy o 50 proc. przy jednoczesnej redukcji emisji gazów cieplarnianych o 30 proc. Jesteśmy przykładem, że można się rozwijać, chroniąc także klimat – zauważył wicepremier.

W opinii wicepremiera Pawlaka jednym z najważniejszych zadań przy tworzeniu modelu gospodarki niskoemisyjnej jest poprawa efektywności energetycznej. – Przy współpracy z firmą McKinsey&Company przygotowaliśmy raport „Ocena potencjału redukcji emisji gazów cieplarnianych dla Polski do roku 2030”. Badanie pozwoliło oszacować m.in. poziom redukcji CO2 w naszym kraju oraz określić koszty z tym związane – dodał szef MG.

Poinformował, że Ministerstwo Gospodarki nawiązało także współpracę z Międzynarodową Agencją Energii przy opracowania raportu o potencjale redukcji emisji.

Kolejną kwestią poruszoną podczas plenarnego posiedzenia Komisji był również Plan Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010-2011. Ministerstwo Finansów poinformowało, że Plan przewiduje m.in. podjęcie działań umożliwiających uporządkowanie i uzdrowienie finansów publicznych.

Strona rządowa przedstawiła także propozycje zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych. Gwarantują one m.in. zachowanie praw nabytych, co oznacza, że obowiązywałyby one osoby, rozpoczynające pracę w momencie wejścia ustawy w życie. Przedstawiciele związków zawodowych zgłosiły uwagę, że zapisy te nie uwzględniają m.in. specyfiki pracy oraz nie określają kosztów reformy.

MG/IN

Zobacz także: Firma.wieszjak.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

LeftHand

Firma LeftHand od ponad 15 lat istnieje na rynku oprogramowania księgowego na systemy Linux i Windows.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »