| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > MG o zmianach klimatu na Komisji Trójstronnej

MG o zmianach klimatu na Komisji Trójstronnej

Informacja o stanowisku Polski w sprawie zmian klimatycznych po szczycie w Kopenhadze była jednym z głównych tematów posiedzenia plenarnego Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych pod przewodnictwem wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Spotkanie odbyło się 26 lutego br. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie.

Wicepremier Waldemar Pawlak przypomniał, że na grudniowym szczycie klimatycznym w Kopenhadze nie doszło do globalnego porozumienia w kwestii redukcji dwutlenku węgla. – Ambitne cele UE nie zyskały poparcia m.in. Indii i Stanów Zjednoczonych – powiedział wiceszef rządu.

W Kopenhadze padła natomiast propozycja nieodpłatnego przydziału emisji dla nowszych technologii, a rozmowy ukierunkowane były na ochronę klimatu z gwarancją rozwoju gospodarczego.

Eksperci PKPP „Lewiatan” zwrócili uwagę, że brak poparcia dla pomysłu UE, w tym brak zaangażowania USA, może skutkować tym, że realizacja pakietu klimatycznego będzie miała miejsce tylko w państwach Wspólnoty. Może to doprowadzić do nałożenia na nie rygorystycznych przepisów.

Wicepremier Pawlak podkreślił, że Polska postulowała przyjęcie takich mechanizmów, które nie ograniczałyby rozwoju gospodarczego państw Unii i nie zmniejszały konkurencyjności europejskiego przemysłu.

– W okresie 20-lecia transformacji Polska odnotowała wzrost gospodarczy o 50 proc. przy jednoczesnej redukcji emisji gazów cieplarnianych o 30 proc. Jesteśmy przykładem, że można się rozwijać, chroniąc także klimat – zauważył wicepremier.

W opinii wicepremiera Pawlaka jednym z najważniejszych zadań przy tworzeniu modelu gospodarki niskoemisyjnej jest poprawa efektywności energetycznej. – Przy współpracy z firmą McKinsey&Company przygotowaliśmy raport „Ocena potencjału redukcji emisji gazów cieplarnianych dla Polski do roku 2030”. Badanie pozwoliło oszacować m.in. poziom redukcji CO2 w naszym kraju oraz określić koszty z tym związane – dodał szef MG.

Poinformował, że Ministerstwo Gospodarki nawiązało także współpracę z Międzynarodową Agencją Energii przy opracowania raportu o potencjale redukcji emisji.

Kolejną kwestią poruszoną podczas plenarnego posiedzenia Komisji był również Plan Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010-2011. Ministerstwo Finansów poinformowało, że Plan przewiduje m.in. podjęcie działań umożliwiających uporządkowanie i uzdrowienie finansów publicznych.

Strona rządowa przedstawiła także propozycje zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych. Gwarantują one m.in. zachowanie praw nabytych, co oznacza, że obowiązywałyby one osoby, rozpoczynające pracę w momencie wejścia ustawy w życie. Przedstawiciele związków zawodowych zgłosiły uwagę, że zapisy te nie uwzględniają m.in. specyfiki pracy oraz nie określają kosztów reformy.

MG/IN

Zobacz także: Firma.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK