| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Co wybrać: mieszkanie w centrum miasta czy dom na obrzeżach?

Co wybrać: mieszkanie w centrum miasta czy dom na obrzeżach?

Na rynku nieruchomości na dzień dzisiejszy koszty zakupu mieszkania zlokalizowanego w centrum miasta, a domu, który znajduje się na obrzeżach metropolii, są bardzo zbliżone. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Musimy, więc z uwagą prześledzić wszystkie za i przeciw, by podjąć właściwą decyzję i cieszyć się z dokonanego zakupu. 

Przede wszystkim musimy jasno zidentyfikować swoje potrzeby, dla których spełnienia kluczowe znaczenie ma lokalizacja nieruchomości. Określmy również cel zakupowy: czy nabywane mieszkanie ma być nieruchomością docelową, czy też jest to lokal, który służyć będzie nam jedynie przez pewien czas.

Jeżeli zależy nam na bliskości udogodnień takich jak bezpośrednie sąsiedztwo biznesowego centrum miasta, bogata oferta kulturalna w postaci kin czy teatrów lub bliskość licznych restauracji wybór padnie na mieszkanie zlokalizowane w centrum. Jednak ten wybór ma swoje minusy. Posiadając mieszkanie w centrum metropolii jesteśmy skazani na wszystkie niedogodności z tym związane takie jak miejski ruch, hałas i najczęściej duża odległość od terenów rekreacyjnych.

Polecamy: Jak prześwietlić dewelopera

Jeżeli jednak zdecydujemy się na dom zlokalizowany poza centrum musimy się liczyć z tym, że za ciszę i spokój zapłacimy większą ilością czasu, który spędzimy dojeżdżając np. do pracy (co wiąże się z wyższymi kosztami). Korzystanie z oferty kulturalnej oferowanej przez duże ośrodki miejskie również jest utrudnione ze względu na odległość. Ale pamiętajmy, że może jednak cieszyć się nieskrępowaną atmosferą, bliskością terenów zielonych i możliwością uprawiania licznych sportów. Dużym atutem takiego rozwiązania jest również dostępność placówek dydaktycznych takich jak: przedszkola, czy szkoły, które w ścisłych centrach miast są często przepełnione.

Można także rozważyć pośrednie rozwiązanie: na rynku dostępne są projekty, które posiadają wiele wymienionych powyżej pozytywnych cech, a nie posiadają dużej liczby cech negatywnych. Są to na przykład osiedla domów zlokalizowane w dzielnicach, które cechuje atmosfera przedmieść, ale także bliskość ścisłego centrum oraz dobra komunikacja.

Kupno domu czy mieszkania najczęściej wikła nas w długoterminowe zobowiązania kredytowe, co ma zasadniczy wpływ na nasze życie. Zwróćmy więc uwagę na rodzaj nieruchomości, w przyszłości pozwoli to uniknąć rozczarowań, a my będziemy cieszyć się z dokonanego wyboru.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK