| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Więcej Polaków korzysta z usług prawników

Więcej Polaków korzysta z usług prawników

Jak wynika z badania opinii publicznej Polacy bez trudu mogą uzyskać dostęp do pomocy prawnej. Jednocześnie przeprowadzona analiza ukazuje, że istnieje potrzeba wzmożenia edukacji prawnej społeczeństwa.

Tymczasem Minister Sprawiedliwości, przekazując prace nadpołączeniem w ręce samorządów zawodowych, nadal posługiwał sięargumentami o konieczności poprawy dostępu do pomocy prawnej ifachowości usług prawników.Hasło poprawy jakości zawodów prawniczych,pod którym Ministerstwo Sprawiedliwości forsowało do niedawnaproponowaną reformę, nie znajduje potwierdzenia także w opiniach samychzainteresowanych prawników. Jak wynika ze wstępnych wyników badańprzeprowadzonych przez Millward Brown SMG/KRC wśród adwokatów i radcówprawnych, proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości połączeniezawodów nie poprawi jakości usług prawnych.

Poprawy takiej spodziewasię tylko 19 proc. radców prawnych i zaledwie 5 proc. adwokatów. Ponad80 proc. radców i adwokatów uważa, że o przyszłości ich samorządówzawodowych powinny decydować same samorządy, a nie rząd.Jak wynika zbadań przeprowadzonych przez firmę Millward Brown SMG/KRC na zlecenieNaczelnej Rady Adwokackiej w styczniu i lutym 2010 r. do 70 proc.Polaków uważa, że usługi adwokatów, radców prawnych i notariuszy sąłatwo dostępne. O zwiększającej się dostępności pomocy prawnej świadczytakże dynamiczny wzrost ilości prawników – od 2005 roku ich liczbawzrosła o 1/3.

Badania pokazują też, że przytłaczająca większośćspołeczeństwa (81 proc.) w ogóle nie korzysta z usług prawnych.Ankietowani przyznają przy tym, że najczęstszą przyczyną jest brakpotrzeby korzystania z prawnika.

Zaledwie 5 proc. badanych wskazało, żebarierą w dostępie do pomocy prawnej są wysokie ceny usług prawnych, atylko 1 proc. – brak wiedzy o tym, gdzie znaleźć odpowiedniegoprawnika.Polacy pytani o profesjonalizm prawników i jakość ich usługprawnych najczęściej wystawiają im wysokie oceny. 

Zobacz także: Przedsiębiorca w sądzie

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK