| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Więcej Polaków korzysta z usług prawników

Więcej Polaków korzysta z usług prawników

Jak wynika z badania opinii publicznej Polacy bez trudu mogą uzyskać dostęp do pomocy prawnej. Jednocześnie przeprowadzona analiza ukazuje, że istnieje potrzeba wzmożenia edukacji prawnej społeczeństwa.

Tymczasem Minister Sprawiedliwości, przekazując prace nadpołączeniem w ręce samorządów zawodowych, nadal posługiwał sięargumentami o konieczności poprawy dostępu do pomocy prawnej ifachowości usług prawników.Hasło poprawy jakości zawodów prawniczych,pod którym Ministerstwo Sprawiedliwości forsowało do niedawnaproponowaną reformę, nie znajduje potwierdzenia także w opiniach samychzainteresowanych prawników. Jak wynika ze wstępnych wyników badańprzeprowadzonych przez Millward Brown SMG/KRC wśród adwokatów i radcówprawnych, proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości połączeniezawodów nie poprawi jakości usług prawnych.

Poprawy takiej spodziewasię tylko 19 proc. radców prawnych i zaledwie 5 proc. adwokatów. Ponad80 proc. radców i adwokatów uważa, że o przyszłości ich samorządówzawodowych powinny decydować same samorządy, a nie rząd.Jak wynika zbadań przeprowadzonych przez firmę Millward Brown SMG/KRC na zlecenieNaczelnej Rady Adwokackiej w styczniu i lutym 2010 r. do 70 proc.Polaków uważa, że usługi adwokatów, radców prawnych i notariuszy sąłatwo dostępne. O zwiększającej się dostępności pomocy prawnej świadczytakże dynamiczny wzrost ilości prawników – od 2005 roku ich liczbawzrosła o 1/3.

Badania pokazują też, że przytłaczająca większośćspołeczeństwa (81 proc.) w ogóle nie korzysta z usług prawnych.Ankietowani przyznają przy tym, że najczęstszą przyczyną jest brakpotrzeby korzystania z prawnika.

Zaledwie 5 proc. badanych wskazało, żebarierą w dostępie do pomocy prawnej są wysokie ceny usług prawnych, atylko 1 proc. – brak wiedzy o tym, gdzie znaleźć odpowiedniegoprawnika.Polacy pytani o profesjonalizm prawników i jakość ich usługprawnych najczęściej wystawiają im wysokie oceny. 

Zobacz także: Przedsiębiorca w sądzie

Czytaj także

Źródło:

Prawnik.pl

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe "KOMP-BIUR" sp. z o.o.

Kompleksowa obsługa księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK