| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > General Motors likwiduje Hummera

General Motors likwiduje Hummera

Negocjacje z Chińczykami zakończyły się fiaskiem, dlatego General Motors musi zlikwidować jedną ze swoich flagowych marek. Greccy politycy zamiast łagodzić napięcia w kraju, odbijają piłeczkę za granicę.

Wiadomości ze spółek, w przeciwieństwie do danych makroekonomicznych, wczoraj sprzyjały wzrostom cen akcji. Dobre wyniki europejskich spółek (m.in. ABB) oraz dużych sieci detalicznych (Macy's, Target, Home Depot) z USA pozwoliły obronić się bykom przed powrotem fali wyprzedaży.

W czwartek General Motors poinformował, że transakcja sprzedaży marki Hummer chińskiej firmie nie doszła do skutku i z powodu braku akceptacji przejęcia przez chińskiego regulatora marka ta zostanie wycofana z rynku. W Azji w czwartek kapitał przesuwany był znowu z ryzykownych rynków akcji (NIKKEI spadł o 1 proc.) i surowców w stronę bezpieczniejszych aktywów.

Z rynku walutowego nie płyną żadne uspokajające sygnały - dolar nadal umacnia się względem euro (za euro płacono rano ok. 1,347 USD), ponieważ Grecy zamiast szukać łagodzenia podbramkowej sytuacji w kraju, eskalują napięcia międzynarodowe zmniejszając szanse na uzyskanie wsparcia finansowego.

Ze względu na trwający strajk generalny wczoraj greckie szkoły, lotniska i urzędy były zamknięte, natomiast politycy zaczęli podejmować absurdalne próby odświeżania resentymentu do Niemiec domagając się zwrotu złota skonfiskowanego w czasie II Wojny Światowej. Nie należy jednak sądzić, że słabość euro wynika wyłącznie z niepewnej sytuacji finansowej Grecji - wczorajsze dane o PKB Niemiec sugerują, że wyhamowały efekty pakietów stymulacyjnych z połowy 2009 r.

Na całym Starym Kontynencie rynek pracy znajduje się w kiepskim stanie (ekonomiści oczekują, że opublikowana w czwartek stopa bezrobocia w Niemczech pozostała na poziomie 8,2 proc.) i jeszcze stosunkowo niewiele mówi się o Hiszpanii czy nawet Włoszech, których zadłużenie może uderzyć w strefę euro znacznie silniej niż problemy Grecji.

Dzisiaj Ben Bernanke będzie kontynuował sprawozdanie z działań Fed, poznamy także cotygodniowe dane z rynku pracy oraz dynamikę zamówień na dobra trwałego użytku. Na GPW dzień rozpoczął się neutralnie. Jeśli w ciągu sesji dane z zagranicy nie rozczarują, akcje na warszawskim parkiecie mogą drożeć, ale wolniej niż na innych rynkach, ponieważ prognozy wzrostu PKB na 2010 r.

Dla krajów Unii zaprezentuje Komisja Europejska, a wysoki poziom odniesienia z 2009 r. sprawia, że szacunki dla Polski nie będą tak imponujące dla krajów, w które recesja uderzyła silniej.

Zobacz także: Firma.wieszjak.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »