| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Stopy procentowe bez zmian - raty rekordowo niskie

Stopy procentowe bez zmian - raty rekordowo niskie

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych w Narodowym Banku Polskim, a rynkowe stopy procentowe pozostają na najniższym poziomie w historii.

Przez ostatni miesiąc trzymiesięczna stopa WIBOR, o wysokość której opiera się ok. 80 proc. złotowych kredytów hipotecznych, spadła z 4,25 do 4,15 proc. i pozostaje w pobliżu swoich historycznych minimów (tylko w I kwartale 2006 roku była równie niska spadając incydentalnie do 4,08 proc. pierwszego marca 2006 roku).

Spodziewamy się, że stopy WIBOR będą nadal „szorować po dnie” przez kilka najbliższych miesięcy, ale już końcówka pierwszego półrocza może przynieść ich wzrost, kiedy rynek zacznie dyskontować możliwość wzrostu stóp procentowych w Polsce w drugiej połowie roku.

Dlatego kredytobiorcy, którzy płacą teraz rekordowo niskie raty kredytów hipotecznych (skoro WIBOR jest bliski swoich historycznych minimów, to raty kredytów na nim oparte także), powinni być przygotowani na wzrost rat kredytów jeszcze przed końcem roku.

W rekomendacji T opublikowanej wczoraj, Komisja Nadzoru Finansowego proponuje, by banki przeprowadzały stress-testy swoim klientom zakładając, że stopy procentowe wzrosną o 4 pkt proc. (czyli np. oprocentowanie kredytu wzrośnie z 6,15 do 10,15 proc.). Realizacja tak czarnego scenariusza oznaczałaby wzrost rat 30-letnich kredytów złotowych o 46 proc. lub licząc inaczej o 171 zł dla każdych pożyczonych 100 tys. zł.

Nie sądzimy, by istniały obecnie realne przesłanki dla zaistnienia takiej sytuacji. Niemniej kredytobiorcy powinni być gotowi na wzrost oprocentowania kredytów o 2,5 pkt proc. na przestrzeni najbliższych lat (oznaczałoby to, że stopy NBP wzrosną do poziomów najwyższych jakie notowano przez ostatnich pięć lat).

W rekomendacji T opublikowanej wczoraj, Komisja Nadzoru Finansowego proponuje, by banki przeprowadzały stress-testy swoim klientom zakładając, że stopy procentowe wzrosną o 4 pkt proc. (czyli np. oprocentowanie kredytu wzrośnie z 6,15 do 10,15 proc.). Realizacja tak czarnego scenariusza oznaczałaby wzrost rat 30-letnich kredytów złotowych o 46 proc. lub licząc inaczej o 171 złotych dla każdych pożyczonych 100 tys. PLN. Nie sądzimy, by istniały obecnie realne przesłanki dla zaistnienia takiej sytuacji.

Niemniej kredytobiorcy powinni być gotowi na wzrost oprocentowania kredytów o 2,5 pkt proc. na przestrzeni najbliższych lat (oznaczałoby to, że stopy NBP wzrosną do poziomów najwyższych jakie notowano przez ostatnich pięć lat). Niskie raty kredytów obecnie i niewielkie ryzyko ich wzrostu do poziomów opisanych powyżej, nie powinny uśpić kredytobiorców.

Zgodnie z wymogami nowej rekomendacji KNF, powinni być oni uprzedzani przez pracowników banków o ryzyku wzrostu stopy procentowej i ryzyku wzrostu rat kredytowych. Oczekujemy, że do końca roku wysokość rat 30-letnich złotowych kredytów hipotecznych wzrośnie o 5-6 proc. (ok. 30-35 zł dla każdych pożyczonych 100 tys. zł) po poniesieniu stóp procentowych przez RPP o 50 pkt bazowych.

Zobacz także: Kredyty.wieszjak.pl

Czytaj także

Autor:

Open Finance

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Karpowicz

Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK