| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Złe kredyty gospodarstw domowych pobiły rekord

Złe kredyty gospodarstw domowych pobiły rekord

Zagrożone kredyty gospodarstw domowych wciąż ostro pną się w górę. W styczniu pobiły niechlubny rekord. Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, ich wartość wzrosła o niemal 1,1 mld zł.

Tak wysokiej miesięcznej kwoty zagrożonych kredytów banki w swojej historii jeszcze nie zaliczyły. Dotychczasowy najgorszy wynik z lipca zeszłego roku wynosił 1,063 mld zł. W efekcie na koniec stycznia w kategorii kredytów, które nie są spłacane w terminie, banki miały po stronie gospodarstw domowych już łącznie prawie 23,5 mld zł z 412,4 mld zł wszystkich kredytów.

Wśród kredytów ludności uznanych za zagrożone znajdują się kredyty poniżej standardu, czyli spłacane z opóźnieniem od 1 do 3 miesięcy (2,69 mld zł), wątpliwe, które regulowane są 3 do 6 miesięcy po terminie (2,73 mld zł).

Najwięcej jednak jest straconych, czyli nieoddawanych przez ponad 6 miesięcy. Ich wartość wzrosła w styczniu o 650 mln zł (do 18,1 mld zł). Odsetek złych kredytów w całości zadłużenia doszedł już z 5,45 proc. na koniec 2009 r. do 5,70 proc.

Oznacza to, że na każde pożyczone gospodarstwom 100 zł, niecałe 6 zł do banku już nie wraca. Jak niedawno sygnalizowała Komisja Nadzoru Finansowego, największy problem banki mają z nierzetelną obsługą kredytów konsumpcyjnych. Na koniec 2009 r. klienci nie spłacali w terminie prawie 11 zł na każde pożyczone 100 zł (10,8 proc.).

Zobacz także: Kredyty.wieszjak.pl

Czytaj także

Ekspert:

Halina Kochalska

Analityk Gold Finance

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Dziubałko

Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK