| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > "Dziennik Gazeta Prawna" za uproszczeniem procedur adopcyjnych

"Dziennik Gazeta Prawna" za uproszczeniem procedur adopcyjnych

„Dziennik Gazeta Prawna” rozpoczął akcję społeczną „Adopcja, po prostu” mającą na celu ułatwić procedurę adopcyjną.

W polskich domach dziecka mieszka około 20 tys. dzieci, ale tylko 3 proc. z nich to sieroty. Zdecydowana większość decyzją sądu rodzinnego została zabrana z domu, bo rodzice mieli problemy z alkoholem czy stosowali wobec nich przemoc. Sądy nie podejmują decyzji o odebraniu im praw rodzicielskich nawet wtedy, gdy sytuacja w domu rodzinnym latami się nie poprawia. Dzieci bez uregulowanej sytuacji prawnej nie mogą zostać adoptowane.

Dziś w Polsce przeprowadza się zaledwie ok. 3,5 tys. adopcji rocznie.

DZGP postuluje, aby sądy rodzinne rozstrzygały w sprawach adopcyjnych w specjalnym, przyspieszonym trybie. Należałoby wyeliminować sytuacje, w których na dziecko czeka już nowa rodzina, a ono z powodu długotrwałych sądowych procedur spędza miesiące w placówce opiekuńczej.

Ministerstwo Sprawiedliwości zorganizowało kompleksowe szkolenia dla wszystkich, którzy podejmują decyzje o losie dzieci: sędziów rodzinnych, kuratorów i prokuratorów, oraz aby procedury związane z adopcją porzuconych noworodków zostały uproszczone, tak aby porzucenie dziecka przez rodziców już po kilku tygodniach było uznane za zgodę na adopcję.

Zobacz także: Sprawy rodzinne Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

iMoto portal zmotoryzowanych

iMoto to nowe rozwiązanie w sferze internetowej, które łączy w sobie szereg funkcji przydatnych dla właścicieli samochodów i motocykli.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK