REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komisja zarekomendowała Sejmowi przyjęcie Konstytucji Biznesu

Komisja zarekomendowała Sejmowi przyjęcie Konstytucji Biznesu /Fot. Fotolia
Komisja zarekomendowała Sejmowi przyjęcie Konstytucji Biznesu /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Nadzwyczajna do spraw deregulacji opowiedziała się za przyjęciem w piątek czterech projektów ustaw z pakietu Konstytucja Biznesu, które mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej.

"Dzisiejsze posiedzenie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji to duży krok naprzód w pracach nad Konstytucją Biznesu" - powiedział PAP wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj, który uczestniczył w piątkowym posiedzeniu komisji.

REKLAMA

Jak dodał, komisja zarekomendowała Sejmowi przyjęcie czterech z pięciu projektów ustaw wchodzących w skład pakietu. "Przyjęte poprawki doprecyzowują projekt, ale nie zmieniają istoty rozwiązań" - podkreślił.

REKLAMA

Chodzi o rządowe projekty ustaw: o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy; o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także projekt ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Na osobnym posiedzeniu, jak zaznaczył, omawiany będzie projekt ustawy Przepisy wprowadzające Prawo Przedsiębiorców. "To bardzo techniczna i skomplikowana ustawa, którą zmieniamy blisko 200 aktów prawnych" - wyjaśnił Haładyj.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas posiedzenia komisji dyskutowano m.in. nad zmianą nazwy projektu ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców.

REKLAMA

Jak zaznaczyła Maria Małgorzata Janysek (PO), nowo powoływana instytucja powinna nosić nazwę Rzecznika Praw Przedsiębiorców. "Wynika to z charakteru zadań. Rzecznik, dbając o jakość tworzenia prawa gospodarczego oraz standardy jego stosowania przez organy administracji publicznej, będzie reprezentował interesy wszystkich przedsiębiorców, nie tylko tych z sektora mikro, małych i średnich firm." - wskazała. Jak dodała, taka nazwa będzie spójna z "istniejącymi już instytucjami, np. Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Pacjenta".

Podobnego zdania była Elżbieta Zielińska (Kukiz'15), która postulowała, by projekt otrzymał tytuł o Rzeczniku Przedsiębiorców. "Kiedy się porówna wyniki finansowe (...) to okazuje się, że nasze duże przedsiębiorstwa w gruncie rzeczy można nazwać średnimi" - powiedziała.

Odpowiadając na te uwagi, wiceminister Haładyj mówił, że "to mali potrzebują tego wsparcia przede wszystkim". "Przyjęcie odwrotnych czy innych rozwiązań powodowałoby też ryzyko, że praca urzędu rzecznika byłaby zdominowana przez problemy dużych przedsiębiorców, a nie o to chodzi" - wskazał.

Podczas obrad komisji posłanka Zielińska zaproponowała, by siedzibą rzecznika był Nowy Sącz. Dodała, że miasto to jest znane z przedsiębiorczości.

Zobacz: Prawo dla firm

Janysek podkreśliła, że trzeba "decentralizować" i "przybliżać urzędy obywatelom". Zaznaczyła jednak, że siedziba rzecznika nie była w Warszawie, to "musi być przeprowadzona dokłada analiza, muszą być przyjęte kryteria co do ewentualnej możliwości wyboru lokalizacji tego miejsca".

Również Anna Kwiecień (PiS) uznała decentralizację za "dobry krok". "Uważam, że Warszawa jest przeładowana instytucjami (...). To generuje wysokie koszty działalności urzędów" - mówiła.

Omawiane w piątek projekty regulują ogólne zasady podejmowania, wykonywania i zakończenia działalności gospodarczej w Polsce, "wzmacniając przy tym", jak podkreślił wiceminister Haładyj, "najważniejsze gwarancje wolności i praw przedsiębiorców".

Najobszerniejszym z projektów składających się na Konstytucję jest projekt Prawa przedsiębiorców. Ma on zastąpić ustawę z 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Prawo to ma ustalać podstawowe zasady prawne odnoszące się do przedsiębiorców. Projekty wprowadzają szereg rozwiązań, takich jak - co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; działalność nierejestrową; ulgę na start dla początkujących przedsiębiorców; objaśnienia prawne; powołanie Rzecznika MŚP. Przygotowana została osobna ustawa dla inwestorów zagranicznych.

Pierwsze czytanie pakietu projektów odbyło się w Sejmie 8 grudnia 2017 r. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA