REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Finanse

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Stacje narciarskie w zapaści. Branża domaga się odszkodowań

Przez zamknięcie stoków niemal przez całą zimę obiekty zarobiły jedynie 30 proc. tego, co przed rokiem. Dodatkowo wiele z nich nie dostało wsparcia z tarcz finansowych, przez co dziś są zagrożone upadłością. Dlatego branża domaga się od rządu specjalnej pomocy i wypłaty odszkodowań.

Nie tylko Silicon Valley. Na czym polega startupowy fenomen Izraela?

W ciągu ostatnich miesięcy świat spojrzał na Tel Awiw i Jerozolimę szczególnie za sprawą ogromnych postępów w szczepieniu mieszkańców przeciw COVID-19. Jak wygląda tamtejsza scena innowacyjnych debiutantów?

Krzysztof Poznański: Dlaczego jedne sklepy w galeriach są otwarte, a drugie zamknięte? [PODCAST]

Rząd wprowadza kolejne restrykcje nie analizując dostępnych danych i powoduje gwałtowne zainteresowanie zakupami, co będzie widoczne szczególnie teraz przed okresem świątecznym. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

7,5 mld euro na nowe technologie cyfrowe - program „Cyfrowa Europa”

18 marca 2021 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła w głosowaniu nowy unijny program „Cyfrowa Europa”. Wspomoże on transformację cyfrową: zapewni finansowanie wprowadzania najnowocześniejszych technologii w takich dziedzinach jak sztuczna inteligencja, obliczenia superkomputerowe i cyberbezpieczeństwo. Program będzie dysponować budżetem 7,588 mld euro i obejmie lata 2021–2027 retroaktywnie od 1 stycznia 2021 r. Teraz program musi jeszcze przyjąć Parlament Europejski.

REKLAMA

Maciej Basiński (Maslove): Do końca walczymy o kolor pistacji [PODCAST]

Czy jakość produktu to zawsze klucz do sukcesu? Jak utrzymać się na rynku w cieniu konkurencji? Czy Polacy kochają masło orzechowe? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

BDO - kolejne obowiązki dla przedsiębiorców

Od początku roku obowiązuje wymóg prowadzenia BDO w formie elektronicznej, a niej jak było dotychczas za pośrednictwem indywidualnego konta w BDO w formie papierowej. Z czego wynika ta zmiana? Czy przepisy prawa obejmują wszystkich przedsiębiorców?

Jak przedsiębiorcy radzą sobie w czasie pandemii?

Minął już rok od pojawienia się w kraju pandemii wirusa SARS-CoV-2, który bezpośrednio wpłynął na znaczącą część polskiego biznesu. Jak w nowej rzeczywistości odnajdywali się zarówno doświadczeni przedsiębiorcy, jak i debiutanci inaugurujący własne projekty?

Pracodawcy chcą zaszczepić pracowników i wrócić do pracy [AUDIO]

Aż 70 proc. przedsiębiorców zdecydowałoby się zaszczepić pracowników, gdyby była taka możliwość. Najwięcej – w branży handlowej. Dlaczego firmy chcą szczepić pracowników? Który sektor jest tym najbardziej zainteresowany?

REKLAMA

Wydatki rządów na innowacje w biznesie. Polska na końcu [RAPORT]

Innowacje w biznesie to oczko w głowie wielu państw. Ile wydają rządy europejskie na nowo powstające firmy? Który kraj jest na prowadzeniu?

#jednazwielu Nowy atrybut dla firm prowadzonych przez kobiety

#jednazwielu to nowy atrybut w Google Moja Firma, który pozwala wyróżnić się w wyszukiwarce i na Mapach Google biznesom prowadzonym przez kobiety. Jak skorzystać z atrybutu? Co oprócz oznaczenia daje atrybut?

Opłata mocowa – jakie zmiany czekają duże przedsiębiorstwa przemysłowe?

Opłata mocowa najmocniej dotknie duże przedsiębiorstwa, które według szacunków zapłacą 80% całego jej wolumenu, tj. około 4,5 mld zł rocznie. O ile wzrosną rachunki za prąd? Jak gospodarować energią?

Kto powinien obawiać się bańki na amerykańskiej giełdzie?

Jak na razie nie ma mowy o załamaniu lub krachu na giełdzie, ale trzeba przyznać, że środowisko maklerskie już teraz bije na alarm. Czy giełda będzie kością niezgody?

Bezpłatne wsparcie dla przedsiębiorców. E-learning Przemysłu Przyszłości

Ruszył bezpłatny serwis E-learning Przemysłu Przyszłości dla firm i pracowników. Na początek przedsiębiorcy mogą wybrać kursy m.in. ze sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa.

Branża zoologiczna nie boi się kryzysu. Wydajemy więcej na zwierzęta domowe

Pandemia zbliżyła nas do zwierżat domowych, którym w ostatnim roku poświęcaliśmy więcej czasu i uwagi. Ile wydajemy na swoich ulubieńców? Jaka jest kondycja branży zoologicznej?

Czy wzrośnie zasiłek pogrzebowy? Tego chce branża pogrzebowa

W dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk, opłata grzebalna jest kilkukrotnie wyższa niż zasiłek pogrzebowy – mówi Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej, i zaznacza, że świadczenie z ZUS powinno być mniej więcej dwukrotnie wyższe.

Zamknięta firma nie jest zwolniona z odpowiedzialności za wypadek

Lockdown nie zwalnia właścicieli czasowo zamkniętych firm z obowiązków, które nakłada na nich prawo. Jeśli zamknięta w lockdownie firma ma ubezpieczenie OC, finansową odpowiedzialność za szkody przejmuje na siebie ubezpieczyciel.

Kolejne firmy ze wsparciem z PFR 2.0. Do kiedy można złożyć wniosek?

Subwencja PFR 2.0 to wsparcie dla firm z 54 branż, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z epidemią COVID-19. Sprawdź, kto może skorzystać z subwencji? Do kiedy należy złożyć wnioski?

40% przedsiębiorców uważa, że wprowadzenie lockdownu miało sens

Czy lockdown ma sens? Ponad połowa badanych firm wierzy, że dzięki temu pandemia szybciej się skończ. Niecałe 15% firm spodziewa się poprawy sytuacji ekonomicznej w najbliższych trzech miesiącach. 27% firm obawia się jej pogorszenia.

Dlaczego inwestorzy stawiają na fintech?

Inwestowanie w spółki łączące świat finansów z digitalizacją usług staje się mocnym trendem, szczególnie w obliczu covidu. Czy pokłosie ruchów w skali globalnej dotarło również do Polski?

Czy można zarobić na rynku asystentów głosowych?

Rynek asystentów głosowych przestał być pieśnią przyszłości, a stał się codziennością. Jak będzie się rozwijała ta technologia? Czy na sztucznej inteligencji można zarobić?

Rynek ocenia serwisy sprzętu elektronicznego

Kontakt z serwisami elektroniki jest oceniany podobnie pozytywnie zarówno przez klientów (84,8% pozytywnych ocen), jak i sprzedawców (81,4%). Na co jednak narzekają klienci? Jak właściciele serwisów mogą poprawić jakość usług?

Jak lockdown wpłynął na branżę sportową?

Lockdown nie oszczędził branży sportowej. Jak w rzeczywistości covidowej odnajduje się sam kibic oraz jakie trendy czekają na fanów w postpandemicznych realiach? W tych kategoriach z odsieczą przychodzą krajowe start-upy.

Ile czasu potrzebuje biznes, aby wrócić do poziomu sprzed pandemii?

Według raportu „The European Double Up: A twin strategy that will strengthen competitiveness" , europejscy liderzy biznesowi spodziewają się powrotu do poziomu zysków sprzed pandemii średnio w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

Uwaga przedsiębiorcy! Wizy będą wydawane szybciej

Ministerstwo Spraw Zagranicznych chce ekspresowo wydawać wizy. Zgodnie z deklaracjami, pierwszym krajem, którego mieszkańcy będą mogli korzystać z tej nowej procedury, ma być Białoruś.

FPP: Wybiórcze zwiększanie akcyzy w kryzysie gospodarczym to zła propozycja

Efektywna akcyza wpływa na postawy konsumentów i zmniejszanie szarej strefy. FPP zwraca uwagę, że obecny system akcyzy powinien pozostać nienaruszony – zwłaszcza, że dopiero co (w październiku 2020 roku) wszedł podatek na nowe kategorie wyrobów akcyzowych.

Marta Suchocka: Płynność finansowa to być albo nie być przedsiębiorców [PODCAST]

Przedsiębiorcy coraz dokładniej weryfikują z kim nawiązują współpracę. Głównym powodem jest to, że obawiają się współpracy płynności. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Centra handlowe mają mniej klientów

Odwiedzalność centrów handlowych w pierwszym tygodniu po zakończeniu trzeciego lockdownu o ok. 20 proc. niższa w porównaniu do pierwszego tygodnia lutego ubiegłego roku.

Platformy e-commerce przejmują rynek handlu [RAPORT]

Jak podają analitycy PwC: rynek e-commerce w Polsce w ciągu pięciu lat osiągnie wartość 162 mld zł, co oznacza średnioroczny wzrost o 12%. Które sektory rosną najszybciej? Co z tradycyjnym modelem zakupów?

Dlaczego małe firmy nie radzą sobie z windykacją kontrahentów?

Skuteczna windykacja indykacja to być albo nie być dla małej firmy. W pandemii zatory płatnicze przybrały na sile, a przedsiębiorcy nie radzą sobie z samodzielnym odzyskiwaniem należności.

Szczepionka to szansa na to, żeby do hoteli zaczęli wracać goście

Szczepionka daje nadzieję, że znów chętniej będziemy podróżować. Rok 2021 to początek długiej drogi do nowej normalności dla branży hotelarskiej - mówi Joanna Ostrowska.

Sebastian Sadowski-Romanov: Brexit miał bardziej podłoże polityczne, niż ekonomiczne [PODCAST]

Brexit nie był dla mnie zaskoczeniem, uważam, że jest to słuszna decyzja. Anglicy dążyli do tego, aby mieć większą kontrolę nad własną gospodarką – mówi Sebastian Sadowski – Romanov. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Firmy mają problem. 52% Polaków nie chce korzystać z usług objętych obostrzeniami [BADANIE]

Otwieranie firm w czasie lockdownu nic nie zmieni. Ponad połowa Polaków nie zamierza w najbliższym czasie odwiedzać miejsc, które zostaną otwarte mimo restrykcji.

Pracodawcy RP: pomoc rządu jest ograniczona i niewystarczająca

Rządowa pomoc dla przedsiębiorców z branż zamkniętych podczas jesienno-zimowego lockdownu można nazwać co najwyżej „strumykiem”. Trafia do niektórych firm. Omija najbardziej potrzebujące i ma zbyt niską wartość.

Barbara Nowacka: Jakie spółki i na jakiej zasadzie budowały Szpital Narodowy? [PODCAST]

Pozamykane firmy, problemy z organizacją szczepień, ludzie bez pracy - wydawałoby się logicznie, że rządzący w tym czasie, nie otwierają pola kolejnego konfliktu. Tymczasem wybrali ruszenie z tematem aborcji tak, żeby przenieść być może ciężar uwagi społecznej na protesty na ulicach i żeby nie było widać tego, co się dzieje – mówi Barbara Nowacka. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Centra handlowe gotowe na przyjęcie klientów od 1 lutego

Od 1 lutego galerie handlowe zostaną otwarte - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Jakie będą konsekwencje uwolnienia handlu? Jak będą wyglądały zasady reżimu sanitarnego?

Marek Moczulski: Drukowanie pieniędzy i tarcze nic nie dadzą, jak ludzie nie będą pracować [PODCAST]

Widzę desperację wielu przedsiębiorców i ją rozumiem. Ci którzy latami budowali swoje biznesy są zdesperowani - mówi Marek Moczulski. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Jaka przyszłość czeka galerie i parki handlowe?

Czy galerie handlowe zostaną otwarte? A jeśli nie, to jaka jest przyszłość rynku handlowego? Wyjaśnia Beata Kokeli,z Cushman & Wakefield.

Czy polscy przedsiębiorcy toną? Jak jest naprawdę?

Z powodu lockdownu wiele branż zagrożonych jest bankructwem. Liczba ogłoszonych upadłości konsumenckich bije rekordy. Tymczasem w 2020 roku upadło w Polsce oficjalnie… 587 firm, a w 2019 roku - 586. Jak jest naprawdę?

Indeks Cen Detalicznych 2019-2020: Największy wzrost w sklepach zanotowały jabłka, mleko i pomarańcze

Jak wynika z raportu przygotowanego na podstawie monitoringu ponad 620 tys. cen, w ub.r. w porównaniu do 2019 roku zanotowano wzrosty w 4 z 11 kategorii. Co podrożało najbardziej?

Polski przemysł – czy podda się czwartej rewolucji?

Wśród wielu odbiorców usług z sektora przemysłowego popularne jest stwierdzenie „digitalizacja fabryk”. Jak w praktyce wygląda rzeczywistość? I jakie rozwiązania są wdrażane?

Branża centrów handlowych apeluje o pilne otwarcie od 1 lutego

Kiedy galerie handlowe zostaną otwarte? Polska Rada Centrów Handlowych w imieniu branży apeluje do Rządu o jak najszybsze pełne otwarcie galerii handlowych. Straty w obrotach przekraczają 30 mld złotych.

Tarcza 2.0 dla MŚP. Jakie firmy mogą uzyskać subwencję?

W ramach tarczy 2.0 dla sektora MŚP maksymalna kwota subwencji to 3,5 mln zł, ale nie więcej niż 72 tys. zł na pracownika. Jak złożyć wniosek? Jaki musi być spadek obrotów?

Pandemia „sztucznie” napompowała e-sklepy [BADANIE]

E-sklepy w trakcie pandemii rozkwitły. 29% Polaków w dużej części zastąpiło zakupy stacjonarne internetowymi. Ponad 25% nieznacznie zmieniło w ten sposób nawyki, a więcej niż 3% całkowicie przeszło do e-commerce.

Kto może skorzystać z tarczy dla regionów górskich?

Tarcza dla rejonów górskich, pomoc BGK oraz wsparcie ARP to instrumenty tarczy antykryzysowej. Kto może z nich skorzystać? Jakie warunki należy spełnić?

Konsumenci ostatnią szansą dla browarów rzemieślniczych

Browary rzemieślnicze są na skraju zapaści. Rząd przedłuża obostrzenia, a tysiące firm z branży restauracyjnej i jeszcze więcej połączonych z nimi biznesów, ostatecznie traci nadzieję.

Sebastian Pitoń, Góralskie Veto: „To polityka rządu, a nie COVID nas zabija” [PODCAST]

Cała pandemia to narzędzie polityczne – mówi Sebastian Pitoń z Góralskiego Veto. My się nie buntujemy, to rząd się buntuje przeciwko porządkowi prawnemu. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

5 dobrych praktyk w zarządzaniu tranzycją biznesową na odległość

Tranzycja biznesowa nabiera na znaczeniu, bo unowocześnianie przedsiębiorstw umacnia ich pozycję na rynku, a także sprawia, że stają się one bardziej odporne na dynamiczne zmiany gospodarcze.

Rekord inwestycji w start-upy. Czy branża przekroczy 2 mld zł?

Krajowy rynek start-upów to kapitał na poziomie co najmniej 1,5 mld zł, a wyniki za grudzień wciąż poddawane są dokładnym szacunkom. Jakie czynniki i branże mogą wpłynąć na taki wynik?

Łukasz Blichewicz: Startupy – dlaczego apetyt na ryzyko w czasie pandemii zaczyna rosnąć? [PODCAST]

Pandemia spowolniła gospodarkę, ale nie zatrzymała inwestycji. Zwłaszcza inwestycji w startupy. Jak zarobić na startupach? Jak dobrze ulokować kapitał? Jak znaleźć dobry startup? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Catering dietetyczny wzrasta mimo pandemii

Catering dietetyczny ma coraz większy udział w segmencie spożywczym i na rynku e-commerce. Jednak wiosenny i jesienny lockdown najprawdopodobniej przyspieszy konsolidację branży.

REKLAMA