REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wojciech Warski: Jak inflacja wpływa na polską gospodarkę? [PODCAST]

Inflacja Ceny w górę wzrost
Inflacja Ceny w górę wzrost
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy przyczyny obecnej inflacji w Polsce znajdują się za granicą? Jak inflacja wpływa na kondycję gospodarki? Na czym polega spirala płacowo-cenowa?

Na początku grudnia 2021, sejm skierował do dalszych prac rządowy projekt ustawy, dotyczącej tzw. tarczy antyinflacyjnej. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że jej celem jest "ochrona Polaków przed inflacją, która ma wiele przyczyn, a jej źródła znajdują się przede wszystkim za granicą".

REKLAMA

Jakie są przyczyny obecnej inflacji w Polsce? Jak inflacja wpływa na kondycję polskiej gospodarki? Na czym polega spirala płacowo-cenowa?

Te kwestie w rozmowie z Szymonem Glonkiem (Infor.pl) wyjaśnia dr Wojciech Warski. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka podcastu "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie". Partnerem podcastu jest aplikacja upday. 

Pobierz aplikację upday z Google Play lub App Store!

Czy zduszenie inflacji może zahamować również gospodarkę?

REKLAMA

Oczywiście, trzeba pamiętać, że każda strategia ma skutki uboczne. O ile oczywiście ma się strategię, bo na razie, w moim odczuciu, rządzący nie posiadają żadnej strategii. W kontekście skutków ubocznych, zawsze kluczowe jest jednak pytanie, co jest gorsze: lekarstwo czy choroba?

Na razie, w Polsce, mamy chorobę o nazwie "inflacja" i wiemy, że jeżeli będzie się ona zwiększała przy zachowaniu obecnej dynamiki wzrostu, to za chwilę osiągnie poziom dwucyfrowy. A taki poziom na pewno fatalnie wpłynie na gospodarkę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tym bardziej, że polska gospodarka jest w dużej mierze uzależniona od importu kooperacyjnego. Tu zaczynamy mieć dodatkowe rozważania o utracie wartości waluty w rozliczeniach międzynarodowych – mówi dr Wojciech Warski.

Jak inflacja wpływa na import i eksport?

Inflacja powoduje, że złotówka jest nie tylko mniej warta na rynku wewnętrznym, ale jest również gorzej notowana w stosunku do walut europejskich. Jest mniej warta w stosunku do euro i dolara. W tym momencie zaczynają się perturbacje gospodarcze i wyścig w imporcie kooperacyjnym.

Teoretycznie, ze słabszej złotówki powinni cieszyć się eksporterzy, bo dostaną tych złotówek więcej. Jednak pamiętajmy, że przedtem muszą kupić materiały, zamrozić większe pieniądze, aby coś wyprodukować z materiałów importowanych – podkreśla dr Warski.

Czym jest spirala płacowo-cenowa?

Spirala inflacyjna, tzw. spirala płacowo-cenowa, jest fatalnym zjawiskiem, które przy inflacji natychmiast się rozkręca.

REKLAMA

Pracownicy przychodzą do pracodawcy i mówią, że ich pensje, nawet po podwyżkach popandemicznych, są obecnie mniej warte i chcą kolejnych podwyżek. Oczywiście, sam jestem pracodawcą i nie mam pretensji do pracowników, rozumiem to. Mam za to pretensje do sterników naszej gospodarki, że tak długo kompletnie nic nie robili ze zjawiskiem inflacji, na którym zarabiał budżet.

Następnie spirala inflacyjna się rozkręca: płace nakręcają ceny, a w związku z tym, wyższe ceny powodują, że jest inflacja, natomiast inflacja powoduje wyższe żądania płacowe. To właśnie jest ta spirala, dodatnie sprzężenie zwrotne, które potencjalnie może zniszczyć gospodarkę – twierdzi dr Wojciech Warski.

Wojciech Warski – przewodniczący Platformy Gospodarka Przyszłości, członek Rady Pracodawców RP. Dr inż. nauk technicznych, absolwent Politechniki Warszawskiej. Od 1990 r. przedsiębiorca, obecnie m.in. prezes firmy informatycznej Softex Data SA.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA