REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zapobieganie praniu brudnych pieniędzy

Stowarzyszenie Compliance Polska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W dniach 10-11 października odbyła się 2. Ogólnopolska Konferencja Compliance, organizowana przez Stowarzyszenie Compliance Polska. Dwudniowe wydarzenie poświęcone zostało tematyce zapobiegania praniu brudnych pieniędzy, zagadnieniom Compliance, nowym trendom w dziedzinie technologii oraz aspektom regulacyjnym. Konferencja była platformą do wymiany doświadczeń i opinii między cenionymi specjalistami oraz ekspertami w tej dziedzinie oraz stanowiła największe wydarzenie dotyczące tematyki Compliance w Polsce.

Zagrożenia związane z praniem brudnych pieniędzy

REKLAMA


Specjaliści podczas trwania forum tłumaczyli, że w dobie kryzysu instytucje finansowe są szczególnie narażone na spadek efektywności oraz mogą zostać wykorzystane do prania brudnych pieniędzy. Dlatego właśnie, szczególnie istotne staje się wprowadzanie nowych regulacji, instytucji międzynarodowych oraz szerokiego spektrum nowych technologii mogących pomóc w eliminacji tego ryzyka.

REKLAMA


Konferencja otworzyła oczy zarówno reprezentantom instytucji regulowanych jak i regulatorom, jaki jest ogrom zmian, które dotkną rynek finansowy w zakresie tych technologii - komentuje Paweł Kuskowski, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Compliance Polska - organizatora konferencji. Trzeba sobie uzmysłowić, iż obecnie wymagania stawiane przed działami Compliance i zapobiegania praniu pieniędzy wykraczają znacząco ponad ocenę ryzyk na podstawie wyłącznie analizy regulacji. Osoby pracujące w tych działach muszą rozumieć też technologie, nowe trendy w tym zakresie tak aby być w stanie ocenić ryzyko dla organizacji. Wdrażanie nowych technologii w zmieniające się stale środowisku regulacyjnym powoduje, iż musimy dostosowywać narzędzia do przyszłych wymagań - dodaje.


Regulacje pozwalające zminimalizować zagrożenie


Czynniki te oddziałują negatywnie na konkurencyjność gospodarki, a także wpływają na płynność, reputację i stabilność sektora finansowego i publicznego - przykład związany z procederem prania pieniędzy wskazuje wyraźnie iż nielegalne pieniądze wypierają legalny biznes. Wpływa to na wysokość cen towarów i usług, oszczędności, a nawet zatrudnienie i wzrost gospodarczy. Konferencja pokazała jednak, że istnieją metody pozwalające na ograniczenie ryzyka oraz zachowanie warunków bezpiecznej współpracy. Jedną z nich stanowi Compliance - dział w firmie, którego główny cel to czuwanie nad tym, aby jednostka działała zgodnie z wymaganiami prawnymi, regulacjami, dobrymi praktykami i etyką. Compliance w instytucjach finansowych to nieodłączny element sprawnego zarządzania ryzykiem. Odpowiada za zgodność działania instytucji z prawem i regulacjami wewnętrznymi, a zatem współkreuje i wdraża standardy instytucji zaufania publicznego - komentuje mecenas Izabela Kowalczuk, Associate w kancelarii Bird & Bird, Maciej Gawroński sp.k.. Posiadanie osób lub jednostek pełniących te funkcje to nie tylko wymóg ustawowy (wynikający głównie z implementacji MiFID) dla większości podmiotów z sektora finansowego (banki, TFI, firmy inwestycyjne), ale także dobra praktyka i świadectwo dojrzałości organizacyjnej instytucji - dbałość o procesy i bezpieczeństwo, tak samej instytucji jak i jej kontrahentów lub klientów - argumentuje.                                


Platforma wymiany wiedzy eksperckiej


Na konferencji wystąpili m.in. przedstawiciele organów nadzoru, uznani eksperci z firm doradczych i konsultingowych, a także przedstawiciele banków oraz innych instytucji finansowych. Podczas wydarzenia przemawiali m.in.  


· Aleksander Kompf (Szef działu Compliance Banku Zachodniego WBK)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

· Lee Byrne (Anti Money Laundering Course Director w International Compliance Association (ICA) )

· Xavier Kervyn (Product Manager w SWIFT's AML & Sanctions initiatives group)

· Paweł Ziółkowski (Dyrektor Zarządzający w RBS Bank Polska)

REKLAMA


Konferencje takie jak ta odbywają się na całym świecie - w Londynie, Paryżu, Sztokholmie, Luksemburgu. Istotne jest, żeby tematyka ta, była poruszana w Polsce jak najczęściej, przez i wśród praktyków - twierdzi Lee Byrne, Anti Money Laundering Course Director w International Compliance Association (ICA). Instytucje finansowe muszą zrozumieć przyjąć nowe technologie i rozwiązania. Nie mogą uciekać od nich, dystansować się, udając, że problem ich nie dotyczy - dodaje ekspert.


Konferencja była platformą do wymiany doświadczeń i opinii między cenionymi specjalistami
i ekspertami. Przyczyniła się do integracji środowiska i stała się szansą do nawiązania nowych, międzynarodowych kontaktów. Było to największe wydarzenie branżowe dotyczące tematyki Compliance w Polsce w 2013 roku. Skierowane zostało przede wszystkim do przedstawicieli rynku finansowego, szefów i pracowników departamentów Compliance oraz działów ryzyka operacyjnego, ale również do  wszystkich tych, którzy chcą poznać rozwiązania nowoczesnego biznesu coraz częściej wdrażanego w firmach lub wiążą swoją ścieżkę kariery zawodowej z tą tematyką. Na kolejną konferencję Stowarzyszenia Compliance Polska zapraszamy już w następnym roku.


Więcej informacji i zdjęcia z konferencji są dostępne na stronie:

www.compliancepolska.pl

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA