| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Wysokość opłat za udzielenie koncesji dotyczącej gier w 2014 r.

Wysokość opłat za udzielenie koncesji dotyczącej gier w 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. wzrośnie wysokość opłat za udzielenie koncesji i zezwoleń oraz opłaty egzaminacyjnej na działalność związaną z prowadzeniem gier hazardowych.

Wysokość opłat za udzielenie koncesji lub zezwolenia określa Prezes GUS w obwieszczeniu na podstawie kwoty bazowej. Dla danego roku kalendarzowego jest ona równa kwocie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, w drugim kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego w obwieszczeniu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Głównego Urzędu Statystycznego (art. 70 ustawy o grach hazardowych Dz.U.2009.201.1540).


Zakres przedmiotowy


Podmiot, który urządza gry hazardowe jest zobowiązany do uiszczania opłat w zakresie:


1) udzielenia koncesji oraz udzielenia zezwoleń

2) opłaty egzaminacyjnej,

3) wydania świadectwa zawodowego albo uznania za równoważne z nim świadectwa, wydane przez wyspecjalizowaną organizację prowadzącą szkolenia w zakresie gier hazardowych.


Zgodnie z art. 69 ust. 2 opłaty za udzielenie zezwolenia uiszcza się opłatę również w przypadku przedłużenia zezwolenia. Należy pamiętać, ze opłaty stanowią dochód budżetu państwa. Poboru opłat dotyczących przyznania koncesji dokonuje organ, który udziela koncesji. Natomiast w przypadku opłaty egzaminacyjnej oraz wydania świadectwa poboru opłaty dokonuje organ wydający świadectwo zawodowe lub organ uznający świadectwo za równoważne z zawodowym.


Zobacz również: Dozwolony użytek prywatny gier komputerowych


Podstawy wymiaru opłaty


Art. 69 ustawy wskazuje katalog zezwoleń i koncesji oraz podstaw obliczania opłat w ich zakresie. Przykładowo opłata za udzielenie koncesji na prowadzenie kasyna gry wynosi 32.000% kwoty bazowej, a opłata za zezwolenie na urządzenie turnieju gry pokera wynosi 100% kwoty bazowej. W odniesieniu do opłat egzaminacyjnych dla stanowisk lub funkcji związanych z nadzorowaniem gier hazardowych wynosi:


1) dyrektora i zastępcy dyrektora - 100 % kwoty bazowej,

2) kierownika i zastępcy kierownika - 65 % kwoty bazowej,

3) inspektora w ośrodku gier i osoby nadzorującej grę telebingo - 55 % kwoty bazowej,

4) kasjera stołu, osoby nadzorującej loterię fantową, grę bingo fantowe, loterię promocyjną lub loterię audioteksową - 50 % kwoty bazowej,

5) innych stanowisk lub funkcji - 100 % kwoty bazowej.


Wysokość opłat w 2014 r.


Zgodnie z wydanym obwieszczeniem Prezesa GUS dnia 16 lipca 2013 r. wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w II kwartale 2013 r. wyniosło 3.785,38 zł. Jeżeli zatem koncesja na prowadzenie kasyna wynosi 32.000% kwoty bazowej to opłata w 2014 r. wyniesie 1.211.220 zł. Opłata za zezwolenie na urządzanie loterii promocyjnej wynosi 10% wartości puli nagród, jednak nie mniej niż 50% kwoty bazowej. W 2014 r. opłata ta nie będzie mniejsza niż 1893 zł.


Zadaj pytanie na FORUM:
Moja Firma - Finanse

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »