| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Wysokość opłat za udzielenie koncesji dotyczącej gier w 2014 r.

Wysokość opłat za udzielenie koncesji dotyczącej gier w 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. wzrośnie wysokość opłat za udzielenie koncesji i zezwoleń oraz opłaty egzaminacyjnej na działalność związaną z prowadzeniem gier hazardowych.

Wysokość opłat za udzielenie koncesji lub zezwolenia określa Prezes GUS w obwieszczeniu na podstawie kwoty bazowej. Dla danego roku kalendarzowego jest ona równa kwocie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, w drugim kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego w obwieszczeniu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Głównego Urzędu Statystycznego (art. 70 ustawy o grach hazardowych Dz.U.2009.201.1540).


Zakres przedmiotowy


Podmiot, który urządza gry hazardowe jest zobowiązany do uiszczania opłat w zakresie:


1) udzielenia koncesji oraz udzielenia zezwoleń

2) opłaty egzaminacyjnej,

3) wydania świadectwa zawodowego albo uznania za równoważne z nim świadectwa, wydane przez wyspecjalizowaną organizację prowadzącą szkolenia w zakresie gier hazardowych.


Zgodnie z art. 69 ust. 2 opłaty za udzielenie zezwolenia uiszcza się opłatę również w przypadku przedłużenia zezwolenia. Należy pamiętać, ze opłaty stanowią dochód budżetu państwa. Poboru opłat dotyczących przyznania koncesji dokonuje organ, który udziela koncesji. Natomiast w przypadku opłaty egzaminacyjnej oraz wydania świadectwa poboru opłaty dokonuje organ wydający świadectwo zawodowe lub organ uznający świadectwo za równoważne z zawodowym.


Zobacz również: Dozwolony użytek prywatny gier komputerowych


Podstawy wymiaru opłaty


Art. 69 ustawy wskazuje katalog zezwoleń i koncesji oraz podstaw obliczania opłat w ich zakresie. Przykładowo opłata za udzielenie koncesji na prowadzenie kasyna gry wynosi 32.000% kwoty bazowej, a opłata za zezwolenie na urządzenie turnieju gry pokera wynosi 100% kwoty bazowej. W odniesieniu do opłat egzaminacyjnych dla stanowisk lub funkcji związanych z nadzorowaniem gier hazardowych wynosi:


1) dyrektora i zastępcy dyrektora - 100 % kwoty bazowej,

2) kierownika i zastępcy kierownika - 65 % kwoty bazowej,

3) inspektora w ośrodku gier i osoby nadzorującej grę telebingo - 55 % kwoty bazowej,

4) kasjera stołu, osoby nadzorującej loterię fantową, grę bingo fantowe, loterię promocyjną lub loterię audioteksową - 50 % kwoty bazowej,

5) innych stanowisk lub funkcji - 100 % kwoty bazowej.


Wysokość opłat w 2014 r.


Zgodnie z wydanym obwieszczeniem Prezesa GUS dnia 16 lipca 2013 r. wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w II kwartale 2013 r. wyniosło 3.785,38 zł. Jeżeli zatem koncesja na prowadzenie kasyna wynosi 32.000% kwoty bazowej to opłata w 2014 r. wyniesie 1.211.220 zł. Opłata za zezwolenie na urządzanie loterii promocyjnej wynosi 10% wartości puli nagród, jednak nie mniej niż 50% kwoty bazowej. W 2014 r. opłata ta nie będzie mniejsza niż 1893 zł.


Zadaj pytanie na FORUM:
Moja Firma - Finanse

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK