REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Internetowa rewolucja w branży finansowej

Jakub Mazgaj
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Na temat postępującej cyfryzacji świata mówi się i pisze bardzo wiele. Pojęcie „globalnej wioski” z popularnego hasła stało się rzeczywistością, a szeroko pojęte „nowe technologie” zostały wdrożone do praktycznie wszystkich sfer ludzkiego życia. Jeden z najlepszych przykładów postępującej rewolucji stanowi branża finansowa.

REKLAMA

Jeszcze dekadę temu Internet nie był dominującym medium wytyczającym trendy w biznesie, edukacji, życiu społecznym czy w przepływie informacji. Zdecydowanej większości osób obce były wówczas pojęcia typu smartfon, tablet czy aplikacja (przynajmniej w znaczeniu programu użytkowego). Od tego czasu nastąpiła jednak kolejna rewolucja technologiczna, której nadal jesteśmy świadkami. Standardem stały się praktycznie nieograniczony i nieustanny dostęp do Sieci oraz sprzęt mobilny spełniający szereg ważnych funkcji. Jak wpisuje się w to wspomniana branża finansowa?

REKLAMA

 
Do niedawna sektor finansów stanowił dość hermetyczne środowisko, w którym obracał się ograniczony odsetek społeczeństwa. Wpływ miało na to wiele czynników: brak odpowiedniej wiedzy, narzędzi, umiejętności, a także zwyczajny strach przed tym, co obce. Niewiedzę szybko zaczęły jednak eliminować serwisy internetowe poświęcone gospodarce, giełdzie, walutom, surowcom i obracaniu pieniędzmi. Wyspecjalizowanych stron przybywało i można było na nich uzyskać nie tylko fachowe porady i wartościowe wskazówki, ale też świeże informacje z całego świata.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA


Pojawiły się również nowe narzędzia ułatwiające zarządzanie swoim portfelem. Bankowość internetowa jest dzisiaj powszechnie stosowana i stopniowo wypiera gotówkę z naszego życia (proces ten zintensyfikuje m.in. popularyzacja płatności zbliżeniowych). Pakiet odpowiednich aplikacji w smartfonie/tablecie/komputerze pozwala kontrolować finanse, handlować, zarabiać i trzymać przysłowiową rękę na pulsie. Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie domena osób „z branży”. Informatyzacja uczyniła sektor bardzo otwartym i dostępnym, a to zachęciło ludzi do działania. Przykłady?


Najprostszym i najbardziej powszechnym jest chęć oszczędzania. Sklepy internetowe, serwisy aukcyjne, porównywarki cen oraz nowoczesne sposoby dystrybucji towarów odmieniły oblicze handlu i nauczyły wiele osób kupować rozważnie oraz dokonywać decyzji po przeanalizowaniu wielu ofert. Poszerzył się wachlarz możliwości w zakresie pomnażania swoich środków. Internauta może nie tylko znaleźć najodpowiedniejsze dla siebie bank i lokatę, ale też zapoznać się z meandrami giełdy. Otworem stanął przed nami handel papierami wartościowymi, usługami oraz towarami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zobacz: Darowizna samochodu - WZÓR UMOWY


Jednym z najciekawszych przykładów cyfryzacji i otwarcia usług finansowych są kantory internetowe. Do niedawna kantory kojarzone były przede wszystkim z budkami ulokowanymi przy ruchliwych ulicach, w centrach handlowych czy w infrastrukturze komunikacyjnej. Dzisiaj platformy wymiany walut typu Fritz Exchange stają się atrakcyjną alternatywą dla wspominanych placówek. Dlaczego? Powodów jest przynajmniej kilka.


Klient zyskuje bezpieczeństwo, ponieważ dokonuje transakcji w Internecie i nie padnie ofiarą napaści czy kieszonkowca, a jego konto jest chronione przez zaawansowany system zabezpieczeń. Oszczędza czas, ponieważ może szybko porównać ceny i z poziomu komputera wybrać najlepszą opcję. Co więcej, kantor internetowy działa praktycznie nieustannie, więc wymiany można dokonać bez względu na dzień tygodnia i godzinę. Kursy walut są w takich instytucjach uaktualniane na bieżąco i nie stosuje się w nich ukrytych opłat, co dodatkowo uatrakcyjnia cały proces.


Zobacz: Dozwolony użytek prywatny gier komputerowych


Kantory internetowe to zaledwie niewielka część rozbudowanego zagadnienia, jakim są finanse w Sieci. Dalsza cyfryzacja tego sektora, a także innych sfer naszego życia są nieuniknione. Czy powinno nas to cieszyć? Mimo obaw wielu osób, rozwój nowych technologii niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Świat staje się bardziej otwarty, zanikają bariery komunikacyjne, edukacyjne czy właśnie finansowe. Zyskujemy pakiet możliwości, który jeszcze niedawno trudno było sobie wyobrazić, a nawet dzisiaj nie można go ostatecznie zdefiniować, gdyż cały czas się rozszerza. Należy mieć nadzieję, że będzie się to rozwijało w podobnym, równie ciekawym kierunku.

 
Zobacz: Odstąpienie od umowy WZÓR PISMA

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA