Postawienie tezy, że kobiety i mężczyźni absolutnie niczym się nie różnią w kwestii zarządzania firmą byłby zarówno naiwne jak i kłamliwe. Różnimy się - to nie ulega najmniejszej wątpliwości. Warto jednak z tych różnic czerpać i dostrzegać w nich szanse dla rozwoju naszej firmy.
Bardzo często wydaje się, że kobiety starają się odrzucić swoją ewolucyjnie bardziej rozbudowaną sferę emocjonalną by naśladować mężczyzn. To, że obecnie więcej firm zarządzanych jest przez mężczyzn wcale nie oznacza, że ich styl zarządzania jest lepszy czy bardziej efektywny.
reklama
reklama
Ewa Wielgórska wraz ze wspólnikami prowadzi w ramach Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości przy SGH firmę „Purity”, która zajmuje się importem kosmetyków Health & Beauty z Izraela. Czym według Ewy wyróżnia się kobieta jeśli chodzi o prowadzenie własnej firmy?
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
„Skupienie na "czystym biznesie", a nie grze pozorów. Mężczyźni generalnie koncentrują się na budowaniu wizerunku swojej osoby i firmy, mimo, że czasem nie mają się czym chwalić. Kobiety są za to bardziej przyziemne i skromne (bywa to postrzegane jako wada), ale za to budują biznes z całą starannością. Dbają o relacje z klientami, ulepszają produkt, dążąc do doskonałości. Chwalą się swoimi osiągnięciami dopiero wtedy, gdy obiektywnie jest się czym chwalić. Kobiety po prostu umieją budować biznes od samego początku - gdy jest to najtrudniejsze. Są wytrwałe, cierpliwe, nie liczą od razu na miliony, co procentuje w młodych firmach. Ponadto mają zmysł zarządczy i potrafią minimalizować ryzyko.”
Ewa inaczej również postrzega strategię prowadzenia firmy przez kobiety i mężczyzn: „Kobiety charakteryzują się mniejszą skłonnością do ryzyka, przywiązują większe znaczenie do kapitału relacyjnego i znacznie bardziej koncentrują się na trzonie biznesu.
Mężczyźni z kolei mają większą skłonność do podejmowania ryzykownych decyzji, ale w związku z tym mają większe prawdopodobieństwo osiągnięcia ponadprzeciętnych wyników w swojej firmie.”
Ewa jednak nie postrzega siebie jako przeciętnej kobiety z modelu, który podała - „Odnajduję u siebie skłonności wizjonerskie związane z długofalowym rozwojem, daleko mi jednak do nieuzasadnionej skromności i skrupulatności.”
Zobacz: Budowanie lojalności konsumenckiej - wierność się opłaca
Jaka jest motywacja Ewy do prowadzenia firmy Purity? - „Własna firma to super wyzwanie, możliwość robienia czegoś niezależnie. Korporacja frustruje pod tym względem, że nie mamy często wpływu na kierunki jej działania i tylko wykonujemy polecenia przełożonych, z którymi nie zawsze się zgadzamy. Jeśli umie się prowadzić własną firmę, to człowiek poradzi sobie ze wszystkim! ”