| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Skuteczne wyszukiwanie w Internecie - myśl tak jak Google

Skuteczne wyszukiwanie w Internecie - myśl tak jak Google

Wraz z upowszechnieniem Internetu potrzebne informacje wydają się być na wyciągnięcie ręki, jednak umiejętna selekcja wirtualnego szumu informacyjnego stanowi nie lada wyzwanie. Choć z pomocą przychodzą nam nieustannie doskonalone wyszukiwarki internetowe, przeciętnemu odbiorcy niełatwo nawiązać z nimi wspólny język. Jak skutecznie wyszukiwać informację w Internecie?


Zobacz: Social SEO - prognozy na indeksację Google

 
Skrywany sekret Google - zasady wyświetlania wyników wyszukiwania


Gdy podajemy wyszukiwarce interesujące nas słowa, pojawia się ogromna liczba stron wyników wyszukiwania. Należy dodać, że w tym kontekście nazwa wyszukiwarki idealnie oddaje istotę fenomenu - wyrażenie googol oznacza liczbę 10 podniesioną do setnej potęgi. Wydaje się więc, że wyszukiwarka nas nie zrozumiała, gdyż pierwsze strony wyników nie zawierają interesującej nas informacji. Zaczynamy zastanawiać się nad semantyką wyszukiwarki, która mimo sukcesywnego doskonalenia wciąż odbiega od naszego ludzkiego modelu sfery poznawczej. Jak komunikować się z Google, żeby nas zrozumiało? Poza wpisaniem poszukiwanej frazy w cudzysłowie, co ułatwia znalezienie dokładnego zestawu słów, wyszukiwarka oferuje funkcję wyszukiwania zaawansowanego.


Ten sposób wyszukiwania informacji zawiera szereg precyzyjnych kryteriów znacznie zawężających otrzymane wyniki. Jesteśmy dzięki temu o wiele bliżej znalezienia dokładnie tego, o co chcieliśmy zapytać. Wciąż jednak przypomina to dążenie do nie istniejącego ideału - poszukiwane przez nas informacje nie pojawiają się na pierwszej stronie wyświetlonych odpowiedzi, która zawiera nieistotne dla nas treści. Jedynie eksperci potrafią kompleksowo wyjaśnić rzeczywiste przyczyny tego zjawiska. Zawartość mało wartościowych merytorycznie stron zajmuje wysokie miejsca w wynikach wyszukiwania dzięki działaniom SEO - optymalizacji stron pod kątem działania wyszukiwarek. Dodatkowo wbudowane w wyszukiwarkę narzędzia analizy tekstu nie są do końca zgodne z ludzkim sposobem myślenia. Wygląda na to, że twórców wyszukiwarek czeka jeszcze duża ilość pracy nad tym aspektem.


Zobacz: Marketingowy potencjał Facebooka

 
Inteligentne wyszukiwanie - swoista intuicja Google


Programiści Google dokładają wszelkich starań stopniowo wprowadzając nowe funkcjonalności, takie jak sortowanie wyników, autouzupełnianie, wyszukiwanie obrazem, Knowledge Graph, geolokalizacja w serwisie Google Maps czy wreszcie wyszukiwanie społecznościowe. Rozwiązania te, określane przez ich twórców  jako „użyteczna inteligencja”,  ułatwiają sprawne poruszanie się po zasobach sieci. Być może doczekamy czasów, gdy wyszukiwarka podczas wpisywania zapytań zacznie dosłownie odgadywać nasze myśli, kojarząc fakty związane z naszą dotychczasową aktywnością w Internecie. Przeszuka zasoby sieci nie tylko pod kątem podanych treści, ale także naszych indywidualnych zainteresowań. Będzie w stanie samodzielnieć dokonać selekcji wyników wyszukiwania pod kątem ich spersonalizowanej przydatności  dla konkretnego użytkownika. Przykładowo, po wpisaniu frazy „house” wyszukiwarka wyświetli w pierwszej kolejności informacje na temat kultowego serialu z Hugh Laurie w roli tytułowej, a dopiero na dalszych miejscach znajdą się strony o budownictwie jednorodzinnym czy odnośnik do witryny marki odzieżowej.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK