| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Gwarancje de minimis - już w 14 bankach

Gwarancje de minimis - już w 14 bankach

Już 14 banków może udzielać gwarancji de minimis na kredyty obrotowe udzielane klientom w ramach Rządowego programu wspierania mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Kredyt może być udzielony w rachunku bieżącym, jako linia kredytowa lub jako zwykły kredyt do pokrycia jednorazowych wydatków.

Środki z kredytu obrotowego, przeznaczonego na finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa, są wykorzystywane na zapłacenie faktur za zakupione towary i usługi. Kredyt ten może być również wykorzystany do zapłaty podatków i składek ZUS czy innych zobowiązań, jakie powstały w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Gwarancja de minimis jest udzielana w ramach programu dopuszczalnej pomocy publicznej na zabezpieczenie spłaty kredytu obrotowego udzielonego mikro-, małemu lub średniemu przedsiębiorcy (MŚP). W ramach rządowego programu gwarancyjnego mającego wzmocnić sektor małych i średnich przedsiębiorstw Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) udziela gwarancji na zabezpieczenie spłaty kredytów oferowanych przez banki komercyjne oraz banki spółdzielcze.

Zobacz: Startup - jak zacząć?

Poziom funduszy własnych BGK umożliwia udzielenie gwarancji do kwoty 30 mld zł, co z kolei pozwoli na udzielenie kredytów obrotowych w kwocie 50 mld zł.

4 marca 2013 r. w siedzibie BKG podczas inauguracji programu wsparcia MŚP z udziałem premiera Donalda Tuska i wicepremiera, ministra finansów Jacka Rostowskiego, podpisano umowy z przedstawicielami pierwszych pięciu banków na udzielanie gwarancji de minimis, a już 15 marca, w pierwszym dniu sprzedaży, udzielono pierwszego kredytu obrotowego objętego gwarancją. Wg stanu na koniec marca, a więc po 2 tygodniach funkcjonowania programu, BGK udzielił gwarancji na kwotę 62 mln zł. 

Obecnie do rządowego programu dołączyło już 14 banków. Zawarte umowy pozwalają na udzielenie przez BGK gwarancji na kwotę 9,634 mld zł, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą skorzystać z ponad 16 mld zł kredytów.

 Zobacz: Czwarta ustawa deregulacyjna

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK