| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Więcej informacji na paragonach od października

Więcej informacji na paragonach od października

1 kwietnia 2013 roku weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych (z 14 marca 2013 roku). Wśród zmian dotyczących kryteriów i warunków technicznych, jakie muszą spełniać kasy rejestrujące, takich jak np. doprecyzowanie funkcjonalności zegara systemowego czy zapisywanie programu pracy kasy w pamięci fiskalnej, znajdują się także przepisy ustanawiające nowe wymogi odnośnie wystawiania paragonów fiskalnych.

Zobacz: Pieniądze na założenie firmy

To nie koniec wątpliwości. Przedsiębiorcy zastanawiają się, jak bardzo precyzyjną nazwę towaru lub usługi będą musieli podać na paragonie. Co dokładnie oznacza, że podana nazwa zapewnia jednoznaczną identyfikację towaru? Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Wiesława Dróżdż w wypowiedzi dla PAP podkreśliła, iż to, jaka formę opisu produktu na paragonie przyjmie przedsiębiorca zależy od niego. Grunt, żeby możliwe było wymagane przez przepisy jednoznaczne jego zidentyfikowanie. Należy w tym miejscu zaznaczyć, iż ww. rozporządzenie nie wyklucza stosowania skrótów na paragonie - ważne jest tylko, aby możliwe było rozpoznanie, o który towar lub usługę chodzi.

Jednak może okazać się, że umieszczenie nazwy towaru lub usługi spełniającej wymogi określone przez nowe przepisy będzie niemożliwe ze względów praktycznych. Często na paragonie fiskalnym może po prostu zabraknąć miejsca. Na nasuwające się w tej sytuacji pytanie co wtedy?” odpowiedź jest prosta - zakup nowej kasy lub poszukiwanie równoległego rozwiązania.

Rozważmy przykładowo sytuację kiosku, którego asortyment to około 1000 artykułów. Wprowadzenie ich wszystkich w sposób określony przez rozporządzenie do pamięci fiskalnej będzie bardzo trudne i męczące ze względów czysto praktycznych (kasy mają małe klawiatury i bardzo ograniczone funkcje edytorskie). W związku z tym wielu sprzedawców będzie decydowało się na zakup np. czytnika kodów, który pociąga za sobą kolejny wydatek, jakim jest komputer, z którym będzie on współpracował” - mówi Andrzej Lazarowicz

 Zobacz: Nowa ustawa antykryzysowa

Jakie korzyści z nowelizacji?

Jak wyjaśnia rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów, wprowadzane zmiany są jedynie doprecyzowaniem i uszczegółowieniem przepisów wcześniej obowiązujących. Zarówno Ministerstwo Finansów, jak i eksperci uspokajają, że resort finansów nie chce działać na szkodę przedsiębiorców, a nowe przepisy mają ułatwić im życie.

Wprowadzenie bardziej szczegółowego opisu towarów i usług na paragonie fiskalnym to rozwiązanie dobre zarówno dla konsumentów, jak i dla sprzedawców. Pierwszym z nich daje możliwość dokładniejszej kontroli dokonywanych zakupów. Natomiast przedsiębiorcy, w przypadku kontroli skarbowej, będą w stanie udowodnić organowi podatkowemu prawidłowe rozliczanie podatku.

Z kolei zamieszczenie NIP nabywcy na paragonie to zabezpieczenie dla przedsiębiorców dokonujących zakupów potwierdzanych za pomocą tego dokumentu księgowego - nie ma wówczas wątpliwości, iż zakupu dokonał wskazany podatnik. Ponadto, jak zostało wcześniej wspomniane, działanie takie pozwoli na traktowanie paragonu na równi z fakturą uproszczoną, jeżeli oczywiście spełni on pozostałe wymagania wynikające z rozporządzenia w sprawie faktur.

Jak wynika z wyjaśnień resortu finansów, zmiany wprowadzane od 1 października nie są działaniem przeciwko sprzedawcom. Wręcz przeciwnie. Jednak mimo dobrych intencji wiele do życzenia pozostawia, po pierwsze, niejednoznaczność i nieczytelność przepisów, które tych zmian dotyczą, po drugie - pośpiech przy wprowadzaniu ich w życie. Przedsiębiorcom pozostaje w takim wypadku próba dostosowania się do nowych przepisów w nadziei, że wszechobecne głosy krytyki spowodują wydłużenie okresu vacatio legis. W każdym razie na efekty wprowadzonych nowelizacji będziemy musieli jeszcze poczekać.

 Zobacz: Zwolnienie z VAT a kasa fiskalna

Czytaj także

Aktualizacja: 03.02.2014

Autor:

Źródło:

wfirma.pl

Zdjęcia


Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla księgowych i biur rachunkowych198.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK