| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Nastroje małych i średnich przedsiębiorców w pierwszym kwartale 2013 roku

Nastroje małych i średnich przedsiębiorców w pierwszym kwartale 2013 roku

Przedsiębiorcy bardzo słabo oceniają sytuację ekonomiczną  kraju  oraz  własnej firmy w pierwszym kwartale tego roku. Wskaźnik KERNA monitorujący nastroje w mikro, małych i średnich firmach spadł do kolejnego, najniższego poziomu od 2009 roku i osiągnął wartość minus 77,69 pkt. – wynika z najnowszego badania Instytutu Keralla Research, który co kwartał monitoruje polskie MŚP.

Na pogorszenie kondycji gospodarczej kraju wskazuje obecnie aż dwie trzecie badanych przedsiębiorców. To największy odsetek pesymistów jaki zanotowano od czterech lat odkąd prowadzone jest badanie. Optymistów wierzących, że  polska gospodarka ma się dobrze jest 3,2 proc. - to zaledwie 19! przedsiębiorców na 600 badanych.


W ocenie analityków Keralla Research, recesja dla wielu przedsiębiorców  MŚP jest już rzeczywistością. W tym kwartale  45 proc.  przedsiębiorców negatywnie oceniło kondycję własnej firmy.  To największy odsetek takich ocen odkąd prowadzone jest badanie, kwartał wcześniej było ich 37,8 proc.  MŚP nie ma też większych nadziei na poprawę sytuacji. Jedynie 16,7 proc. firm spodziewa się lepszej kondycji firmy w najbliższym czasie.


IDĄ KOLEJNE ZWOLNIENIA


Analiza 2012 roku pokazuje, że poza odbiciem przed EURO, stan pesymistycznych nastrojów  utrzymuje się na wysokim poziomie powyżej 72 pkt. i wciąż się pogłębia. To skutkować może równie długim okresem wychodzenia z recesji. Ostatecznie rok 2013 może być najtrudniejszym rokiem  dla MŚP. Recesja i  sytuacja niepewności nie służą inwestowaniu i rozwojowi, a skłaniają głównie działań zachowawczych.


INDEX  ZAIR Instytutu Keralla ilustrujący skalę zakupów realizowanych przez MŚP wyniósł w tym kwartale minus 74,2 pkt. I mimo, że ZAIR jest o 0,6 pkt. wyższy, niż kwartał temu, to wciąż jest na bardzo niskim poziomie. Jedyne pozytywne informacje, to że obecnie notowane tempo spowolnienia jest wolniejsze.


Zobacz: Likwidacja firmy a rozliczenie podatków


Inwestycje w tym kwartale będą więc prawie na  identycznym poziomie jak w poprzednich trzech miesiącach i rok temu - czyli niewielkie i ostrożne (w 2012 roku ZAIR, poza okresem przed EURO, był na niskim poziomie powyżej minus 70).  Wydatki w MŚP będą się odbywać kosztem redukcji etatów pracowniczych, czyli zmniejszeniem zatrudnienia.  Długo przedsiębiorcy MŚP chronili swoich pracowników i cięli  inne wydatki firmowe, takiej polityki nie dało się jednak długo utrzymać i od jesieni ubiegłego roku również MŚP więcej zwalnia, niż zatrudnia.


SYTUACJA GOSPODARKI KRAJU BARDZO SŁABO OCENIANA PRZEZ PRZEDSIĘBIORCÓW.


Aż dwie trzecie przedsiębiorców uważa, że kondycja gospodarcza Polski w poprzednich 3 miesiącach uległa pogorszeniu. Tym samym odsetek pesymistów wzrósł do najwyższego poziomu odkąd prowadzone jest badanie, czyli od 2009 roku.


Równocześnie tylko 3,2 proc. small biznesu oceniło, że sytuacja ekonomiczna kraju polepszyła się - to porównywalnie niewiele ile trzy miesiące  wcześniej (2,2 proc.). Udział firm wskazujących, że sytuacja w gospodarce nie uległa specjalnym zmianom wyniósł 28,8 proc.

 


Zobacz: Przewlekłość postępowania - jak się przed nią bronić?

 

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Keralla Research

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK