| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Fundusze europejskie dla przedsiębiorców

Fundusze europejskie dla przedsiębiorców

W 2013 roku przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z funduszy unijnych za pośrednictwem 7 programów regionalnych oraz Programu Innowacyjna Gospodarka. Z jakich żródeł przedsiębiorcy mogą uzyskać unijne pieniądze w 2013 roku?

Fundusze unijne 2013


W 2013 roku o unijne wsparcie mogą się starać m.in. inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym oraz projekty z zakresu e-biznesu i ochrony własności przemysłowej. Informacje o dotychczasowych efektach wsparcia dla firm i planach na 2013 r. przedstawiła wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel podczas konferencji „Polscy przedsiębiorcy w 2013 r. Czas próby dla zielonej wyspy”.


- W 2013 roku zbiegną się w czasie dwa procesy. Po pierwsze, chcemy podpisać umowy o dofinansowanie na pozostałe dostępne środki. Po drugie, już teraz intensywnie pracujemy nad nowymi programami operacyjnymi. W Programie Innowacyjna Gospodarka i programach regionalnych przewidujemy blisko 30 konkursów skierowanych do przedsiębiorstw.  Do wzięcia będzie około 3 mld zł - poinformowała wiceminister Iwona Wendel.


Zgodnie z przygotowanymi na ten rok harmonogramami, w 7 programach regionalnych (dla woj. dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, opolskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz zachodniopomorskiego) planowanych jest 17 takich konkursów. Fundusze dostępne będą także w kilku bardzo popularnych działaniach Programu Innowacyjna Gospodarka. Będzie można je pozyskać m.in. na:

 
  1. wysokoinnowacyjne inwestycje (niezwykle popularne działanie 4.4. w Programie Innowacyjna Gospodarka),

  2. ochronę własności intelektualnej,

  3. elektroniczne usługi,

  4. e-współpracę firm,

  5. komercjalizację badań naukowych,

  6. tworzenie klastrów,

  7. rozwój instytucji otoczenia biznesu,

  8. promocję i rozwój markowych produktów.


Zobacz:
Kontrole ZUS i PIP w zakładzie pracy


Nadal funkcjonować będzie wsparcie zwrotne w programach regionalnych, m.in. w formie pożyczek i poręczeń - Z tej formy finansowania skorzystało już prawie 17 tysięcy przedsiębiorstw. Nauczyliśmy się korzystać z tych środków. W budżecie na lata 2014-2020, gdy wzrośnie odsetek unijnych pieniędzy przeznaczonych na instrumenty finansowe, będziemy potrafili dobrze z nich korzystać - powiedziała wiceszefowa MRR. Dodała, że w przyszłej perspektywie finansowej Program Innowacyjna Gospodarka zostanie zastąpiony przez Program Inteligentny Rozwój. - Będziemy inwestować pieniądze unijne przede wszystkim w badania i rozwój oraz innowacje, ale z naciskiem na ich komercjalizację. Na poziomie krajowym wsparcie dostępne będzie dla obarczonych wysokim ryzykiem projektów o zasięgu ponadregionalnym. W regionach szerzej będą stosowane instrumenty zwrotne, z których finansowane będą m.in. inwestycje przedsiębiorstw. - zapowiedziała.


Konferencja „Polscy przedsiębiorcy w 2013 r. Czas próby dla zielonej wyspy” odbyła się 23 stycznia 2012 r. w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie. Izba zorganizowała ją wspólnie ze Związkiem Banków Polskich. Wśród panelistów znaleźli się przedstawiciele administracji oraz świata finansów i gospodarki.


Zobacz: Tanie konto firmowe z dostępem tylko do podstawowych usług

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK