REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sobie radzić z zatorami płatniczymi?

REKLAMA

Faktury nie zapłacone terminowo, wydłużający się okres spłaty zadłużenia, niemożność dalszych inwestycji - to tylko niektóre ze skutków obecnej niekorzystnej sytuacji gospodarczej. Tym samym, ponad ¾ przedsiębiorców deklaruje, że nie korzysta z usług finansowych pomocnych w czasach dekoniunktury, jak np. faktoring. Jakie mogą być tego przyczyny? Jakie konsekwencje niesie za sobą wzrastający poziom zatorów płatniczych i czy faktoring może okazać się na nie lekarstwem?

Biznes w liczbach

REKLAMA

Dane zawarte w raporcie „Skaner MSP”  na III kwartał 2012 r., przygotowanym przez Instytut Keralla Research, wskazują, że przedsiębiorcy prognozują gorszą kondycję własnych firm, spodziewając się gorszej sprzedaży i zmniejszenia liczby zamówień. Prawie 60 proc. z nich ocenia, że sytuacja gospodarcza w kraju pogorszyła się w ostatnich trzech miesiącach. Tym samym kontynuowany jest negatywny trend w ocenie ekonomicznej prowadzonego biznesu.  


Warto także przywołać dane pochodzące z sondażu Business Centre Club . Wskazują one na fakt, że ponad 60 proc. przedsiębiorców z BCC uważa zatory płatnicze za dużym problemem w prowadzeniu działalności biznesowej. Największymi dłużnikami okazują się być średniej wielkości przedsiębiorstwa (wskazuje 49 proc. respondentów). Jednocześnie, aż 78 proc. respondentów deklaruje, że nie korzysta z usług faktoringu - narzędzia pomocnego przy utrzymaniu płynności finansowej.


Zatory płatnicze - co je powoduje?

Wśród przyczyn zatorów w firmach, najczęściej wymienia się zjawisko kredytowania własnej działalności kosztem innych, niekorzystną koniunkturę gospodarczą, jak również niepewność przedsiębiorców o dalszą przyszłość ich biznesu. Przedsiębiorcy przyczyn zatorów upatrują także w słabym systemie gospodarczym, czy zbyt dużych obciążeniach podatkowych na rzecz Skarbu Państwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Konsekwencje dla biznesu

Zatory, zdaniem przedsiębiorców, skutkują koniecznością ograniczenia płac oraz zatrudnienia (42 proc. respondentów), następnie przymusem podwyższenie cen produktów i usług (wskazało 29 proc. przedsiębiorców) oraz mają wpływ na zaleganie ze zobowiązaniami wobec Skarbu Państwa (29 proc.). Dodatkowo, wśród odpowiedzi padają takie, mówiące m.in. o konieczności zaciągania nowych kredytów i tym samym zwiększania kosztów działalności, utracie płynności oraz ograniczeniu sprzedaży i w konsekwencji dalszego rozwoju. Poważnym skutkiem zatorów płatniczych wśród przedsiębiorstw jest także fakt, że one same nie mogą terminowo regulować należności wobec swoich kontrahentów, nie mogąc równocześnie na bieżąco zarządzać biznesem.


Faktoring - dla kogo?

REKLAMA

Dobrym rozwiązaniem na problem zatorów płatniczych jest usługa faktoringu. Narzędzie to pozwala na efektywne zarządzanie wierzytelnościami i pozytywnie wpływa na poprawę płynności finansowej w firmach. Jak funkcjonuje? Faktor - wyspecjalizowana firma faktoringowa - zajmuje się finansowaniem klienta i stałym monitoringiem wierzytelności kontrahentów oraz skutecznie dochodzi spłat. Klient natomiast ma dostęp do środków finansowych w ciągu kilku dni od wystawienia faktury, jednocześnie nie musząc czekać na ich wpływ do końca terminu płatności. Warto także zaznaczyć, że w przypadku faktoringu pełnego, faktor przejmuje na siebie ryzyko braku spłaty wierzytelności.  


„Minimalizowanie ryzyka w prowadzonej działalności gospodarczej, jak również terminowe otrzymywanie należności od swoich kontrahentów - to istotne, dla każdego przedsiębiorcy, elementy prowadzenia działalności gospodarczej. Faktoring stanowi źródło elastycznego bieżącego finansowania oraz swego rodzaju zabezpieczenie  przed utratą płynności, również w przypadku ryzyka bankructwa dłużników. Dlatego też, szczególnie w czasach dekoniunktury, zyskuje na znaczeniu i cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców”- komentuje Stanisław Atanasow, prezes zarządu Crédit Agricole Commercial Finance Polska SA.

 

Grupa Credit Agricole SA debiutowała na polskim rynku finansowym w 2001 roku. Oferuje swoim klientom szeroką gamę rozwiązań finansowych w zakresie produktów bankowych, leasingowych, ubezpieczeniowych
i factoringowych. W skład grupy wchodzą między innymi Credit Agricole Bank Polska (dawny Lukas Bank), Grupa Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL, Carefleet, EFL Finance, EFL Service, Credit Agricole Commercial Finance Polska SA, a także Credit Agricole Corporate and Investment Bank Oddział w Polsce SA oraz Credit Agricole Ubezpieczenia na Życie SA Więcej o Grupie CA Polska na www.ca-polska.com
 

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA