| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Masz nieruchomość, otrzymasz atrakcyjną pożyczkę

Masz nieruchomość, otrzymasz atrakcyjną pożyczkę

Firma może sfinansować swoje potrzeby inwestycyjne poprzez kredyt lub pożyczkę hipoteczną. Na korzystnych warunkach można pożyczyć kilka mln zł. Jest to alternatywne źródło pozyskania kapitału wobec innych kredytów, pożyczek oraz unijnych dotacji.


Wielkość pożyczki nie może być wyższa niż 85 proc. wartości rynkowej nieruchomości, która jest głównym jej zabezpieczeniem. W zasadzie wszystkie większe banki komercyjne oferuje tego typu wsparcie małym i średnim firmom. BOŚ swoją propozycję skierował nawet do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Inne banki w zasadzie nie mają takiej oferty. Mogą one natomiast udzielić pożyczki hipotecznej właścicielowi indywidualnej firmy, jako osobie prywatnej. W praktyce jest to samo.

Zabezpieczeniem przy takich pożyczkach może być nieruchomość firmowa, prywatna przedsiębiorcy, osoby trzeciej, w tym instytucji publicznej lub osoby prywatnej. Może to być dom, mieszkanie, działka budowlana (także rolna), lokal usługowy, magazyn, lokal handlowy, biuro albo biurowiec. Wszystko zależy od wartości rynkowej nieruchomości.

- Zabezpieczeniem głównym może być zarówno nieruchomość, jak i inne zabezpieczenie z długiej listy zabezpieczeń skatalogowanych w banku. Rodzaj zabezpieczenia determinowany jest przez charakter danego produktu, kondycję finansową firmy oraz typ zabezpieczenia, jakim dysponuje klient - informuje Agnieszka Mędrzecka z BGŻ.

- Często tak jest, że bank chce by zabezpieczeniem kredytu albo pożyczki hipotecznej był przelew praw na rzecz banku z polisy ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych nieruchomości - mówi Krzysztof Rogowski z Departamentu Sprzedaży Banku Polskiej Spółdzielczości.

Bankowcy odnotowują coraz większe zainteresowanie pożyczkami hipotecznymi wśród firm. Tłumaczą to przede wszystkim tym, że przedsiębiorstwom trudniej obecnie otrzymać inny kredyt - inwestycyjny lub obrotowy. Zaostrzyły się procedury i warunki przyznawania tych kredytów. Do rzadkości obecnie należy kredyt dla firm zabezpieczony tylko gwarancją lub poręczeniem osoby trzeciej.

Ponadto kryzys rynków finansowych spowodował, że banki coraz ostrożniej podchodzą do kwestii udzielania kredytów dla firm. Są one dla banków coraz trudniejsze do ściągnięcia. A to spowodowało, że pożyczka hipoteczna stała się najłatwiejszą formą pozyskania funduszy na inwestycyjną i bieżącą działalność firmy.

Według Piotra Lemberga z Banku Ochrony Środowiska pożyczka hipoteczna jest prostą formą pozyskania pieniędzy na bieżącą działalność gospodarczą przedsiębiorstwa oraz na spłacenie innych zaciągniętych już kredytów czy też na różnorodne potrzeby inwestycyjne.

Pożyczki hipoteczne cieszą się dużą popularnością, ponieważ pieniądze z niej można przeznaczyć praktycznie na dowolny cel. Według przedstawicieli banków to małe i średnie przedsiębiorstwa najczęściej korzystają z takich źródeł otrzymania kapitału. W ich wyniku mogą one rozwinąć drzemiący w nich potencjał i realizować swoje plany rozwojowe.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK