| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Treści video jako sposób promocji firmy i strony internetowej

Treści video jako sposób promocji firmy i strony internetowej

Reklamowy film video to skuteczny sposób nie tylko na promocję firmy, produktu czy nowej usługi w Internecie, ale także samej strony internetowej w wyszukiwarkach. Eksperci powszechnie wskazują, że opublikowanie na firmowej stronie internetowej filmu video, może mieć znaczny wpływ na pozycję strony w organicznych wynikach wyszukiwania.

W tym celu musi być jednak spełnionych kilka warunków: film musi zawierać ciekawe i atrakcyjne treści, film musi być właściwie opublikowany i zoptymalizowany pod kątem wyszukiwarek a także musi zostać skutecznie wypromowany.


Reklamowy film video to obecnie forma promocji, na którą mogą sobie pozwolić nie tylko firmy z ogromnym budżetem reklamowym. Rozwój technologiczny sprzętu video umożliwił realizację profesjonalnych filmów reklamowych także przedsiębiorstwom średniego szczebla (pewien próg finansowy związany z realizacją oraz publikacją video na własnej stronie dalej stanowi ograniczenie dla niewielkich jednoosobowych lub rodzinnych firm). W Internecie - co pokazują doświadczenia ostatnich lat - największą popularność zyskały filmy reklamowe, które oparte były na genialnym pomyśle, a nie na wielkim budżecie. Zresztą według badań, najbardziej istotne cechy mające wpływ na to czy reklama się podoba odbiorcom, to: humor, pomysł oraz przydatne informacje (IIBR - badanie „Opinie internautów o reklamie”, czerwiec 2011). Video film to także znaczniej bardziej atrakcyjna forma reklamy niż zwykły banner statyczny czy tekst reklamowy. W cywilizacji obrazu, taka forma reklamy ma szansę odnieść największy efekt. Stworzenie firmowego video, niezależnie czy o charakterze reklamowym czy PR, nie tylko skutecznie przyczynia się do promocji firmy, produktu czy usługi w Internecie, ale może także mieć znaczący wpływ na miejsce strony firmowej w wynikach wyszukiwania.


Jeśli chcemy, aby nasz film video był istotnym argumentem dla wyszukiwarek przy ustalaniu rankingu organicznych wyników wyszukiwania, film video musi zawierać oryginalne i atrakcyjne treści (Google oceni to na podstawie transkrypcji, opisu oraz tagów). Unikalny kontent był i zapewne długo będzie ceniony przez wyszukiwarki. Atrakcyjny, z punktu widzenia przekazu, film będzie można także szybko i łatwo wypromować. W przypadku filmów dedykowanych dla użytkowników Internetu bardziej liczy się kreatywność twórców niż wysoki budżet firmy. Cenione przez wyszukiwarki są nie tylko reklamowe filmiki oparte na ciekawym pomyśle, ale także filmy prezentujące merytoryczne treści. Gdy firma zechce w filmie uchylić rąbka tajemnicy dotyczącej produkcji nowego produktu, a nawet samego wyglądu prototypu, może liczyć na zauważenie nie tylko przez internautów, ale także wyszukiwarki.


Film video, aby skutecznie wpłynął na atrakcyjność naszej strony internetowej w „oczach” wyszukiwarki, musi być prawidłowo opublikowany. W praktyce spotykamy dwie zasadnicze strategie publikacji filmów video. Na własnej stronie firmowej lub na jednym ze specjalistycznych portali typu YouTube. Obie strategie mają swoje wady i zalety. Wydaje się jednak, że z punktu widzenia bezpośredniej popularności i budowy potencjału naszej strony firmowej, przy zastosowaniu pierwszej strategii osiągniemy lepsze rezultaty. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność skorzystania z dobrego, a przez to drogiego serwera (filmy video są zużywają dużo transferu, co z kolei wymaga profesjonalnego hostingu).

Zastosowanie drugiej strategii, czyli publikacja filmu video na portalu typu YouTube, większe efekty przyniesie, gdy celem jest promocja konkretnego produktu czy usługi. Nie znaczy to jednak, że taka forma publikacji nie będzie miała żadnego wpływu na promocję naszej strony. Częsta ekspozycja wizytówki naszego filmu video na portalu YouTube, może przyczynić się do wzrostu popularności naszej firmy i znacząco zwiększyć liczbę odwiedzin naszej strony firmowej. Dzięki publikacji filmu video na portalu typu YouTube, unikniemy kosztów związanych z koniecznością posiadania lub opłacenia wydajnego serwera.

Nierzadkim rozwiązaniem stosowanym przy publikacji filmu video w Internecie, jest połączeniu obu tych strategii. Rozwiązanie hybrydowe polega na jednoczesnym opublikowaniu naszego filmu na YouTube, a następnie zakotwiczenie go na własnej stronie firmowej. Rozwiązanie takie ma szansę przynieść oczekiwane efekty dla promocji naszej strony w wyszukiwarkach, jeśli internauci będą linkować podstronę z filmem, a nie bezpośrednio sam film. Co więcej, istnieje dodatkowe ryzyko związane z zastosowaniem takiego hybrydowego rozwiązania - bazuje ono na możliwości nieuprawnionego opublikowania filmu na innej witrynie. O ile powszechna publikacja naszego filmu video w Internecie (nawet bez naszej zgody) wpływa na promocję naszego produktu czy usługi, to, w przypadku kiedy nasz materiał zostanie umieszczony na łamach znanych portali, nie daje większych efektów dla bezpośredniej promocji naszej strony w wyszukiwarkach.

Jeśli zdecydujemy się na publikację filmu video na własnej stronie to należy wybrać odpowiedni format pliku video, stopień kompresji i sposób odtwarzania filmu. Najlepiej opublikować film na stronie w sąsiedztwie wartościowego tekstu, korespondującego z treścią video. Takie osadzenie kontekstowe filmu dodatkowo podniesie jego wartość.


Google, a także inne wyszukiwarki nie potrafią odczytywać zawartości treści filmów video, dlatego konieczne jest właściwe jego opisanie oraz wykorzystanie transkrypcji. Tylko właściwie zatytułowany, opisany i „otagowany” film video, bazujący na unikalnej treści, może przyczynić się do podniesienia pozycji naszej strony firmowej w wynikach wyszukiwania na pożądane zapytania internautów. Na podstawie tych informacji Google przyporządkuje film do konkretnej tematyki. Jakość opisu i treści oraz użycie fachowych zwiększy wartość danej publikacji „w oczach” wyszukiwarki. Tytuł powinien odzwierciedlać treści zawarte w video. Najlepiej jednak skorzystać z rozwiązania hybrydowego, z jednej strony tytuł powinien być interesujący dla Internauty, z drugiej natomiast przyjazny wyszukiwarkom. Zalecana długość tytułu to co najmniej 60 znaków, nie więcej jednak niż 100. Natomiast w opisie filmu należy umieścić w dość zręczny sposób frazy kluczowe, na które chcemy, aby nasza strona firmowa pojawiała się wysoko w wynikach wyszukiwania. Im bardziej opis i zawarte w nim frazy (oraz ich kombinacje) będą korespondować z ofertą i działalnością firmy, tym czytelniejszy będzie dla Google przekaz. Eksperci wskazują, że w opisie oprócz fraz kluczowych, należy co najmniej raz użyć słowa „video”. W przypadku publikacji filmu na portalach typu YouTube czy Vimeo do filmu filmu należy dodać także tagi, które także muszą być związane z szeroko pojętą branżą firmy, jej produktami i usługami.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK